Leeds – co dělat a kam se podívat?

3547
Pohled na noční Leeds | sakhaphotos/123RF.com
Pohled na noční Leeds | sakhaphotos/123RF.com

Leeds leží na severu Anglie na řece Aire. Město charakterizuje vysoký počet studentů, jelikož se tu nachází mnoho vysokých škol, z toho dvě univerzity. Díky přítomnosti studentů došlo ke vzniku nových barů, nočních či hudebních klubů a v současné době je Leeds považován za město, kde se nachází nejvíce nočních klubů v celé zemi.

Leeds patří mezi nejzelenější evropská města a obyvatelstvo se těší z velkého počtu parků. K největším patří Roundhay park, kde najdete kromě dvou rybníků i kavárny pro odpočinek. V Hall parku můžete odpočívat v příjemných japonských zahradách.

Roundhay Park v Leedsu | moomusician/123RF.com
Roundhay Park v Leedsu | moomusician/123RF.com

Kam za kulturou v Leedsu

V Leedsu se koná nejvýznamnější hudební akce mimo Londýn, kterou je Leeds International Concert Season. Leeds hostí i mezinárodně známý Leeds International Film Festival. Za uměním si můžete zajít do Centra Henryho Moora, což je galerie významného sochaře, který byl spoluzakladatelem kubismu.

Muzeu královských zbrojnic, které bylo otevřeno v roce 1996, si lze prohlédnout zbraně ze světových konfliktů či různá brnění. Část sbírky se původně nacházela v Toweru. K nejvzácnějším exponátům náleží brnění Jindřicha VIII. a císaře Maxmiliána či brnění pro slona.

Památky v Leedsu

V Leedsu lze najít mnoho budov z doby viktoriánské a edwardiánské. Sídlí tu několik církví a po městě najdete mnoho církevních staveb, ale žádná není starší než z 19. století.

Radnice v Leedsu | sakhaphotos/123RF.com
Radnice v Leedsu | sakhaphotos/123RF.com

Při cestě za památkami města byste měli vidět radnici, viktoriánskou budovu, která je symbolem města. Konají se tu především koncerty. Historickému centru dominuje katedrála sv. Anny, novogotická bazilika z 19. století. Uvnitř se nachází alabastrový oltář Kristových pašijí. Kostel sv. Johna je výjimečný svou dřevěnou výzdobou interiéru ze 17. století.

Katedrála svaté Anny v Leedsu | sakhaphotos/123RF.com
Katedrála svaté Anny v Leedsu | sakhaphotos/123RF.com

Leeds je domovem třetí největší židovské komunity v zemi, a tak není s podivem, že se tu nachází celkem sedm synagog.

Další zajímavé památky a místa:

  • Kirkgate market – nachází se v budově pozdně viktoriánského zámku a jde o největší tradiční britský trh v Evropě.
  • Trhácké lékařské muzeum – honosí se titulem nejlepší muzeum svého druhu v zemi. Prohlédněte si, jak vypadal život viktoriánského dítěte či mlýnského pracovníka a jejich různých zdravotních neduhů.
  • Middleton železnice – nejstarší pracovní železnice na světě, která se používala k přepravování uhlí z dolů k městským továrnám. V případě zájmu se můžete svézt historickým kolejovým vozidlem.

Kam se podívat v okolí Leedsu

Pokud chcete prozkoumat i okolí města, vydejte se do opatství Kirkstall, největšího na severu Anglie. Historická stavba opatství pochází z 12. století a jde o jeden z nejlépe zachovaných středověkých klášterů Velké Británie. Na procházku se vydejte do parku podél řeky Aire. Výlet si můžete udělat i do Bramham parku, kde se rozkládá zámek a kolem něho zahrady.

Další atraktivní cíl představuje Národní park Yorkshire Dales, kde najdete kombinaci velkého historického zámku, rušného trhu, historického centra města s okolními kopci, lesy, vřesovišti a údolími.

Předchozí článekVilnius – zajímavá místa a památky, které je nutné vidět!
Další článekToronto – kam se vydat za kulturou a památkami?