Stockholm – zajímavá místa ve švédském městě na vodě

5716
Panorama Stockholmu ve Švédsku | scanrail/123RF.com
Panorama Stockholmu ve Švédsku | scanrail/123RF.com

Stockholm – hlavní město Švédska, bývá často nazýváno jako “Benátky severu”. Není také divu – celé město leží na 14 ostrovech, je pospojováno 57 mosty a vodní cesty zde tvoří vice než 30% území. Rozhodně ale neplatí, že by díky oddělení vodou město působilo rozděleně nebo že by jednotlivé čtvrti byly navzájem odcizené. Vše je zde ve vzdálenosti, kterou lze dobře zvládnout i pěšky a každá část, byť má svůj typický ráz, přispívá k celkové pestré mozaice města. Pokud se i tak rozhodnete využít veřejné dopravy, volte spíše metro než taxíky – o taxících se obecně tvrdí, že jsou předražené, zatímco stanice i trasy metra jsou velmi přehledné, a lze v nich narazit i na umění ve formě zajímavě navržených zastávky a dokonce i vyzdobených tunelů.

Tip: Pokud máte lístek na jízdu metrem, získáváte také nárok na prohlídku s průvodcem. Jednou denně několikrát v týdnu (ne však každý den) se tak můžete dozvědět spoustu zajímavostí o této jedinečné součástí Stockholmu.

Samotným jádrem Stockholmu je čtvrť Gamla Stan, staré město rozkládající se na třech ostrovech, které se řadí mezi jedno z nejzachovalejších středověkých městských center v Evropě. Tato oblast je se svými malebnými, dlážděnými cestami, královským palácem, katedrálou Storkyrkan nebo třeba kostelem na ostrově Riddarholmen (kde jsou uchovávány ostatky královské rodiny) hlavní atrakcí města – což však také znamená i nejvíce turistů a všeho, co k nim patří. Zajímavostí je ulička Mårten Trotzigs Grand, nejužší a nejstrmější ulička ve čtvrti – v nejužším místě má pouze metr a půl na šířku.

Stará čtvrť Gamla Stan ve Stockholmu | scanrail/123RF.com
Stará čtvrť Gamla Stan ve Stockholmu | scanrail/123RF.com

Trochu v kontrastu s klasickým centrem jsou další, moderní čtvrti – a nejen ty. Připravte se na to, že na místních uvidíte ty nejmodernější módní trendy. Duchem jsou obyvatelé města nakloněni všemu novému, svěžímu a při pohledu na jejich naprosto perfektní styl by se dalo občas až mluvit o marnivosti. Pro pravé „hipstery“ a lidi, kteří se rádi svezou na vlně posledních trendů, doporučujeme navštívit čtvrť SoFo (což je zkratka “South of Folkungagatan”). Je zde spousta obchůdků, moderních kaváren a dokonce i takové zvláštnosti, jako je hotel kombinovaný s prodejnou nábytku.

Další zajímavou oblastí je Trädgården, kde bylo zbudováno několik klubů, rádiová vysílací stanice a vegetariánská restaurace – to vše pod silničním mostem. Pro lidi hledající zajímavou, alternativní kulturu je další možností například divadlo Södra Teatern. A pokud patříte mezi opravdu ortodoxní milovníky večírků, kteří nikdy nekončí, lze doporučit návštěvu klubu, řídícího se manifestem Lunch Rave – místo, kde se Švédi schází v době oběda s cílem užít si živý DJ set během své polední pauzy.

Světovým rekordem se pyšní také monumentální Ericsson Globe – největší sférická stavbou na světě. Masivní bílá polokoule již nevyhnutelně patří k charakteru města, a pokud zrovna netrpíte závratěmi, můžete se nechat vyvézt až na špičku, odkud se vám naskytne nádherný výhled.

Ericsson Globe ve Stockholmu | miluxian/123RF.com
Ericsson Globe ve Stockholmu | miluxian/123RF.com

Pokud si nepotrpíte tolik na výšku a chcete si město prohlédnout ze zajímavé perspektivy, místní doporučují projít se ulicí Blecktornsgrand ve čtvrti Mariatorget. Povinností je určitě také podívat se na nedaleké ostrovy. Stačí chytit trajekt z Blasieholmen a poté se už jen užívat místo, které, hlavně v létě, je cílem mnoha obyvatel města a kde jich spousta má i své víkendová a letní sídla.

Ať už vás nohy zavedou kamkoliv, nezapomeňte na typicky švédskou tradici. Fika – jak jí nazývají místní – je posezení u kávy a malé sladkosti, zastavení se od shonu. Švédové prý zvládají v průměru neskutečných 4,5 šálku kávy na hlavu denně a právě fika, klidně i několikrát během dne, je nejspíše tím hlavním důvodem.

Pokud chcete okusit něco typicky švédského, určitě si někde dejte sledě. Třeba v typické švédské “pivní kavárně” Tragan, kde vládne pohodová atmosféra a kde právě sled se šťouchanými brambory je na menu již od roku 1930. Jedná se o vyhlášené místo s příjemně uvolněnou atmosférou, které si oblíbilo i mnoho historických osobností právě ze Stockholmu. Dalším tipem na restauraci je Fåfängan, jehož návštěva je zážitkem hlavně v létě, kdy je možnost posedět na terase se skvostným výhledem na město. Pokud místo jídla toužíte spíše po typicky švédském designu, věnujte svoji pozornost hlavně dvěma jménům: Carl Malmsten, s vášní v klasickém stylu, a Bruno Mathesson, známý inovativní prací se dřevem a vzdušným, moderním designem. Oba mají ve městě své obchody.

Stockholm je úžasné, živé, moderní město, které má co nabídnout každému cestovateli. Ať vás zaujme čímkoliv, držte se švédského slovo lagom – „právě tak akorát“. Jste na krásném místě, slunce svítí, tak si nezapomeňte užívat město s pohodovou, bezstarostnou náladou, přesně, jak to dělají místní.

Předchozí článekPolská Varšava – kam se podívat a co navštívit?
Další článekKam ve Vídni – památky a zajímavá místa