Polská Varšava – kam se podívat a co navštívit?

17369
Pohled na Varšavu v Polsku | itsmejust/123RF.com
Pohled na Varšavu v Polsku | itsmejust/123RF.com

Varšava – již více než 400 let je Varšava hlavním městem Polska, pulzující metropolí, největším polským kapitolem, významným ekonomickým i kulturním centrem. Město naleznete v centru země v Mazovském vojvodství, kde se rozkládá na křižovatce významných obchodních cest směřujících ze západu na východ a ze severu na jih.

Toto úchvatné město nabízí příchozím vše na co si jen vzpomenou – památky, skvělou gastronomii, architektonické skvosty, bohaté sportovní vyžití, zábavu, kulturu i relaxaci v parcích, jež pokrývají jednu čtvrtinu města. Varšava je jako fénix, i přes veškeré tragédie, které město v průběhu dějin potkaly, se vždy dokázala zvednout z popela a znova ožít.

TOP 7 zajímavých míst ve Varšavě

Zlí škarohlídi tvrdí, že díky druhé světové válce a mocnému vlivu komunistického režimu město připomíná spíše Karvinou, nežli staleté významné město silně ovlivněné židovskou kulturou. Ve skutečnosti to s Varšavou není zas až tak zlé, to by ji každý rok nenavštívilo přes 3 miliony zahraničních turistů z celého světa a nebyla by na seznamu UNESCO. Chystáte se i vy do Varšavy a nevíte, co byste si neměli ve Varšavě ujít? Varšava je velmi rozmanitým městem, které má něco pro každého. Varšava je známá jako Chopinova Varšava, Město papeže Jana Pavla II, Město Marie Curie-Sklodowské anebo také jako hlavní židovské centrum. Každý den se zde koná celá řada kulturních událostí. Vybrat pouze TOP 7 atrakcí tak činorodé metropole není proto vůbec jednoduché.

1. Staré Město

Staré město ve Varšavě | bloodua/123RF.com
Staré město ve Varšavě | bloodua/123RF.com

Čím byste při své prohlídce města měli začít? Bezesporu Starým Městem. Jde o čtvrť plnou kouzelných uliček, malebných náměstí i útulných kaváren. Nechybí tu galerie, hudební kluby, ani divadla. Po celý rok se zde koná celá řada zajímavých akcí. Kromě toho se tu nachází i spousta romantických parků a zahrad, kde si můžete od pulzujícího velkoměsta odpočinout.

2. Královský hrad

Královský hrad ve Varšavě | bloodua/123RF.com
Královský hrad ve Varšavě | bloodua/123RF.com

Bránou Starého Města je Královský hrad, jenž byl sídlem mazovských knížat od 15. století. V průběhu 2. světové války byl hrad zcela zničen, avšak lidem se jej podařilo postavit ve zcela shodné podobě, jakou měl před válkou. Uvnitř se nachází unikátní díla od Rembrandta, Bernarda Bellotiho nebo Canalettiho.

3. Palác Wilanów

Palác Wilanów ve Varšavě | marekusz/123RF.com
Palác Wilanów ve Varšavě | marekusz/123RF.com

Vůbec jednou z nejcennějších polských památek, je barokní perla postavená za krále Jana III. Sobieského, Palác Wilanów. Tento unikátní palác v sobě snoubí klasickou polskou architekturu, podobu italské venkovské vily i francouzského zámku. Za vidění tu stojí nejen královské apartmány, ale i Cromson Hall, kabinet Etrusků, lapidárium, galerie i zahrada paláce, která je vskutku nevšední pro svou stylovou kombinaci barokní zahrady, romantického anglicko-čínského parku, anglického krajinářského parku a neorenesanční zahrady.

4. Palác vědy a kultury

Palác vědy a kultury ve Varšavě | niserin/123RF.com
Palác vědy a kultury ve Varšavě | niserin/123RF.com

Jednou z nejvíce navštěvovaných varšavských atrakcí je Palác vědy a kultury, který sídlí v největší polské budově uprostřed Varšavy, jež je impozantní nejen svou výškou, ale i 3000 pokoji, největšími věžními hodinami a druhými největšími hodinami v Evropě a také i velkou terasou ve třicátém patře. Je to právě ona, která láká návštěvníky z celého světa, aby se mohli pokochat naprosto jedinečným panoramatem. V budově se nachází kanceláře, dvě vysoké školy, Polská akademie věd, pošta, kino, plavecký bazén, několik muzeí, knihovna i divadlo. Kromě toho všeho je to i jedno z největších konferenčních prostor ve Varšavě, jež hostily Marlene Dietrich, Bruce Springsteena The Rolling Stones, Woodyho Allena a mnoho dalších slavných osobností. Palác vědy a kultury je také sídlem polského jazzu.

5. Národní polské muzeum

Pakliže chcete Varšavu skutečně poznat, neměli byste opomenout návštěvu Národního polského muzea. Jde o vůbec o jednu z nejnavštěvovanějších atrakcí celé Varšavy. Nachází se v něm více než 800 000 exponátů od starověku až po současnou dobu, což představuje vůbec tu nejbohatší sbírku v celé zemi. Muzeum sídli v modernistické budově poblíž Poniatowského mostu a kruhového objezdu Charlese de Gaulla.

6. Multimediální park fontán

Fontána ve Varšavě | gekaskr/123RF.com
Fontána ve Varšavě | gekaskr/123RF.com

Při výčtu těch nejúchvatnějších varšavských atrakcí rozhodně nesmíme vynechat Multimediální park fontán, který se nachází v Podzámčí nedaleko Starého Města a řeky Visly. Od svého vzniku v roce 2011 tyto fontány do města přilákaly již ohromný počet turistů z celého světa. Fontány v pravidelných časových intervalech (každý pátek a sobotu od května do září v 9,30 a následně od května do října v jednadvacet hodin) spouští naprosto impozantní laserovou animaci s hudební podkresbou.

7. Koperníkovo Science Centre

Ještě více než zdejší ZOO, je oblíbenou a vyhledávanou polskou atrakcí, tzv. Koperníkovo Science Centre, což je vědecké centrum, které je možno přirovnat k české IQ landii. Na své si tu v 8 rozličných expozicích přijdou malí i dospělí. Návštěvníkům je zpřístupněna celá budova, včetně střehy (odkud je krásný výhled na město), povoleno je zde si hrát, na vše sahat a experimentovat.

Při toulkách Varšavou se nezapomeňte najíst. Máte pro to ohromné množství možností. Metropole doslova překypuje skvělými mezinárodními restauracemi i výtečným fast foodem. Opomenout byste neměli ani návštěvu nějakého ze zdejších mléčných barů. A samozřejmě zde nechybí ani lokály s tradiční polskou kuchyni, a to vše za příznivé ceny.

Předchozí článekCo vidět a kam se vydat v Minsku
Další článekStockholm – zajímavá místa ve švédském městě na vodě