Jihoafrický Johannesburg – zajímavá místa a památky k navštívení

3780
Letecký pohled na Johannesburg v Jižní Africe | demerzel21/123RF.com
Letecký pohled na Johannesburg v Jižní Africe | demerzel21/123RF.com

Johannesburg se rozkládá na ložiscích zlata v oblasti Vysokého Veldu. Právě těžba sem přivedla obyvatele z celé Afriky a zapříčinila tak založení největší metropole Jihoafrické republiky.

Bohužel, problémem Johannesburgu je jeho špatná reputace. Získal ji především v období, kdy byl “apartheid” (nadvláda jedné rasové skupiny nad ostatními) oficiální státní politikou Jihoafrické republiky. V posledních letech se však tomuto městu podařilo vymanit z řetězů minulosti a proměnit se z kriminalitou znečištěné lokality v město, ze kterého umění a kultura jen čiší.

Kam se v Johannesburgu podívat – zajímavá místa a památky

Na prvních příčkách seznamu jeho nejpopulárnějších památek by se bezpodmínečně umístilo Muzeum apartheidu, které Vás doslova provede jihoafrickou historií. Autentické video projekce, šokující fotografie, novinové výstřižky, zvukové efekty a spousta dalších ukázek umocní váš zážitek z cesty jihoafrickou minulostí a pomůže vám pochopit současnou mentalitu tamních obyvatel.

Atmosféra Gold Reef City, zábavního parku ležícího nedaleko Muzea apartheidu, vás pro změnu vtáhne do časů, kdy se Johannesburgu začalo přezdívat “město zlata”. Tvůrcům parku se podařilo zkombinovat viktoriánský styl hornických domků, muzeí, obchůdků a restaurací s řadou moderních atrakcí pro děti i dospělé. Zvolili byste prohlídku dolu s ukázkou lití zlata, adrenalinovou jízdu na horské dráze nebo byste raději navštívili Gold Reef Village Casino?

Fontána v Gold Reef City v Johannesburgu | natalyreinch/123RF.com
Fontána v Gold Reef City v Johannesburgu | natalyreinch/123RF.com

Expozice muzea Origins Centre, zařazeného do světového dědictví UNESCO, jsou zaměřené na evoluční vývoj afrického obyvatelstva. Pod mottem “Jsme tím, kým jsme, neboť jsme byli, kým jsme byli”, kombinují nejmodernější technologie se sbírkami nejstarších uměleckých děl, aby vyjádřili souběžnost vývoje kreativního myšlení s evolucí lidstva.

V samém srdci Johannesburgu najdeme Johannesburg Art Gallery. Jedná se o rozlohou největší uměleckou galerii afrického kontinentu. Svou kolekcí uměleckých děl převyšuje i Národní galerii Iziko v Kapském městě. Stálá expozice zahrnuje díla jihoafrických i zahraničních autorů, z nichž nejznámější jsou například Auguste Rodin, Pablo Picasso, Claude Monet nebo Camille Pissarro. Centru města čelí impozantní muzejní komplex Constitution Hill. V minulosti sloužil jako věznice pro politické trestance, mezi kterými byl i Mahátma Gándhí, nebo také Albert Lutuli a Nelson Mandela, nositelé Nobelovy ceny za mír. Dnes v těchto prostorách sídlí Ústavní soud Jihoafrické republiky, který je spolu s dalšími sektory Constitution Hill součástí prohlídkové trasy.

Pokud vám přece jen dosavadní náhled do africké kultury nestačil, můžete rozšířit spektrum svých znalosti v Museum Africa. Zde na vás čekají nejen obrazy, fotografie, hudební nástroje a další archeologické předměty z celého afrického kontinentu, ale také animovaný památník zachycující nejdůležitější historické momenty, které podnítily vývoj Johannesburgu do podoby, v jaké jej známe dnes.

Museum Africa v Johannesburgu | demerzel21/123RF.com
Museum Africa v Johannesburgu | demerzel21/123RF.com

Vyrazte do přírody

Není však jen městem staveb, památek a muzeí. Stačí vyrazit jen o pár kilometrů na jih a objevíte krásy Přírodní rezervace Klipriviersberg. Tuto lokalitu ocení především příznivci pěší turistiky a milovníci zvířat. Můžete si vybrat hned z několika tras, na kterých vás budou provázet exotičtí ptáci, pakoni nebo dokonce i zebry. Pro většinu lidí je Afrika převážně divočina, a proto nesmíme opomenout Johannesburg Zoo. Svou popularitu si zasloužila především expozicí vzácných bílých lvů, které se vám podaří spatřit jen na několika místech po celém světě. Kromě nich se zoo může pochlubit dalšími 320 druhy zvířat.

Proč se ale omezovat jen městem? Jeskynní komplex s názvem Kolébka lidstva se nachází 50 kilometrů severně od Johannesburgu. Kvůli nalezeným ostatkům těl, pocházejících z rodu australopitéků, je považován za archeologický a paleontologický skvost Jižní Afriky. Není tedy žádným překvapením, že se stal součástí seznamu světového dědictví UNESCO.

Vstup do jedné jeskyně z komplexu jeskyní Kolébky lidstva | edan/123RF.com
Vstup do jedné jeskyně z komplexu jeskyní Kolébky lidstva | edan/123RF.com

Za návštěvu také stojí místa vytvořená neziskovými organizacemi, jejichž cílem je zachování a ochrana různých druhů zvířat. Nejpopulárnějšími z nich jsou například Ann Van Dyk Cheetah Centre, útočiště gepardů, nebo také Elephant Sanctuary, centrum se zaměřením na slony, na kterých se můžete v rámci jejich programu dokonce i svézt.

Slon v Elephant Sanctuary v Hartbeespoort v Jihoafrické republice | demerzel21/123RF.com
Slon v Elephant Sanctuary v Hartbeespoort v Jihoafrické republice | demerzel21/123RF.com

Pokud jste si vybrali Johannesburg jako destinaci vaší příští dovolené, očekávejte, že bude plná barev, hudby, dobrého jídla a nezapomenutelných zážitků. Ať už prahnete po dobrodružství, hledáte rodinnou zábavu nebo jste milovníkem historie, tady se rozhodně se nudit nebudete.

Předchozí článekKam se vydat v Rimini – zajímavá místa a památky k navštívení
Další článekŠpanělská Zaragoza – zajímavá místa a památky k vidění