Španělská Cartagena – zajímavá místa a památky

7313
Letecký pohled na město Cartagena ve Španělsku | philipus/123RF.com
Letecký pohled na město Cartagena ve Španělsku | philipus/123RF.com

Cartagena, novodobé španělské Kartágo, v němž vám bude teplo i tehdy, když je všude kolem zima. Město s dlouhou historií najdete na jihu Španělska v provincii Murcie. Jde o jedinečné město plné památek, kousek od oblíbeného španělského letoviska Mar Menor.

Pozor, nezaměňujte s jihoamerickou Cartagenou, která je však ve skutečnosti její mnohem mladší sestřičkou.

O Cartageně ve Španělsku

Městem s takřka 3000 let dlouhou historií prošla řada osobností, díky, čemuž se postupně stalo punským, římským, vojenským a secesním městem, jež nabízí spoustu věcí k vidění. A to tolik, že jej bez skrupulí můžeme označit za jednu z nejzajímavějších rekreačních destinací na západní straně Středozemního moře. Město se vyznačuje malebným přístavem, starou částí města, úzkými středověkými uličkami, které jsou plné barů a restaurací. Za vlády Hannibala byla Cartagena hlavním městem Iberijského poloostrova. Ostatně, byl to také právě on, který Cartagenu pojmenoval podle legendárního Kartága, města v severním Africe.

Nejzajímavější místa ve španělské Cartageně

  • Největší památkou i TOP atrakcí Cartageny je zdejší Římské divadlo, které tu stojí již více než 2000 let. Památka byla objevena poměrně nedávno, v roce 1988. Skrývala se pod zříceninou staré katedrály. Nachází se tu dnes i muzeum, jelikož se tu během obnovy našly ještě další artefakty.
Římské divadlo v Cartageně ve Španělsku | mme123/123RF.com
Římské divadlo v Cartageně ve Španělsku | mme123/123RF.com
  • Vzhledem k tomu, že se tu nachází i jeden z velkých starověkých přístavů, který stále vydává nové nálezy, neměli byste při návštěvě Cartageny minout ani Národní centrum pro námořní archeologii Arquá. Uloženo je tu ohromné množství artefaktů a mimo jiné také i kly mamuta, poklad Nuestra Seňora de Las Mercedes, který se skládá z 14,5 tun zlatých a stříbrných mincí.
  • Nepřehlédnutelný hrad Castillo de la Concepción se hrdě tyčí nad městem a vyrostl zde na místě původní arabské pevnosti. V minulosti zde byl sklad, ubytovna vojáků i vězení. Na hrad se dostanete pěšky, ale i krásným panoramatickým výtahem Gisbert.
  • Modernistické budovy z počátku devatenáctého století, jež zde vyrostly díky průmyslovému pokroku, kdy se tu usadila hrstka velice bohatých lidí, kteří své peníze investovali do vzhledu Cartageny. Díky nim tu vyrostlo Casino de Cartagena, Casa Cervantes, Palacio de Aguirre, Gran Hotel nebo Palacio Pedreňo. Většina domů pochází z dílny žáka Gaudího, Victora Beltriho. Jednou z nejpůsobivějších secesních divů města je zdejší stoletá radnice, která se nachází na náměstí Plaza del Ayuntamiento.
  • Cartagena má i několik skvělých pláží. Jedná se o pláže Cala Cortina, Islas Menores, El Galúa Beach nebo třeba pláž La Gola. Jde o krásné písečné pláže s malými zátokami, které skýtají soukromí při koupání. Nejlepšími plážemi ale jsou Playa del Casteller, Playa de Bahia a Playa de Nares.
Cala Cortina pláž v Cartageně ve Španělsku | tonobalaguer/123RF.com
Cala Cortina pláž v Cartageně ve Španělsku | tonobalaguer/123RF.com
  • Jen 30 minut od centra Cartaga se nachází Bateria de Castillitos. Jde o úžasnou lokalitu, která skýtá jedinečný výhled na okolní hornatou krajinu, chráněný přírodní park.
Bateria de Castillitos v Cartageně ve Španělsku | wildman/123RF.com
Bateria de Castillitos v Cartageně ve Španělsku | wildman/123RF.com
  • Cartagena je neodmyslitelně spjata s vojenskou historií, a proto se tu mají prostor i moderní španělské vojenské jednotky. Naleznete tu proto i velké Vojenské muzeum. Součástí muzea jsou tanky, rakety, dalekohledy, lehké zbraně, vojenská technika a neschází ani celá řada vojenských modelů.
  • Při návštěvě Cartageny byste neměli vynechat prohlídku zdejší likérky, která vyrábí ten nejvíce exportovaný španělský likér Licor 43.
  • Velmi zajímavým místem jsou i zdejší doly, které zde založili již Římané. Těžilo se tu stříbro, měď, zinek, olovo, cín, mangan i železo. Podívat se tu můžete na velké těžební zajímavosti, průmyslové vychytávky, k prohlédnutí tu je i hornická čtvrť s možností nahlédnutí na bydlení horníků, vrtné věže i přepravní vozíky.

Kam vyrazit za nákupy?

Je to jasné, tam, kam všichni, na Calle Mayor. Jde o širokou třídu, která spojuje Plazu de San Sebastián na severu Cartageny s místem, kde stojí radnice města. Najdete tu ty nejkrásnější městské stavby. Jde o typickou španělskou pasáž, kam na procházku míří přátelé i celé španělské rodiny. S oblibou se tu setkávají a popíjejí kávu nakupují v high- street obchodech a večer chodí do restaurací a zdejších barů.

Noční život

Noční život v Cartageně je velmi čilý. Navštívit tu můžete řadu barů a klubů, které vám umožňují protančit celou noc. Kromě tance můžete navštívit i hudební kluby.

Co v Cartageně ochutnat?

Cartagena se vyznačuje skvělou středomořskou, španělskou a italskou kuchyní. Ty nejlepší zdejší restaurace se nachází poblíž zdejšího římského divadla a Calle Mayor. Doporučujeme zde ochutnat vše, co je spojeno s mořskými plody. Zdejší specialitou jsou čerstvé i naložené slané ryby a lokální lahůdkou je Caldero, což je rybí guláš podávaný s rýží a česnekem. Místní si zde pochutnávají i na kávě asiatico, což je kvalitní káva ochucená kondenzovaným mlékem, skořicí a citronem.

Předchozí článekZajímavá místa a památky v Havaně na Kubě – kam se vydat a co vidět?
Další článekKam v Islámábádu – zajímavá místa a památky k vidění