Kam v Islámábádu – zajímavá místa a památky k vidění

2910
Letecký pohled na Islámábád | sakhaphotos/123RF.com
Letecký pohled na Islámábád | sakhaphotos/123RF.com

Pokud se chystáte cestovat do Pákistánu, je třeba věnovat pozornost aktuální situaci v zemi a některým oblastem je nejlepší se vyhnout. Rádi byste poznali hlavní město tohoto státu? Je jím Islámábád. Co si v něm můžete prohlédnout?

Vítejte v Islámábádu

Islámábád najdete v severovýchodní části země pod kopci Margalla v oblasti horního Paňdžábu. Výstavba města začala až v polovině 20. století.

Jde o moderní metropoli vystavěnou ve stylu evropských měst, a to podle koncepce řeckého architekta Konstantinose Doxiadesa. Koncepce vznikla, protože Karáčí (do té doby hlavní město) nevyhovovalo svému účelu, především tím, že bylo příliš vzdálené od ostatních provincií. Islámábád je rozdělený do sektorů, přičemž každý má své vlastní obchody, obytné plochy a parky.

Od samotného města ve vzdálenosti 15 km najdeme Rawalpindí, které s Islámábádem tvoří souměstí. Právě v Rawalpindí na vás čeká pravá atmosféra pákistánského města. Bylo založeno Brity ve 40. letech 19. století (ovšem okolí bylo osídlené už mnohem dříve) a původně sloužilo jako vojenská centrála. Ve městě je mnoho úzkých uliček obklopených klasickými bazary.

Mešita Shah Faisal: Jedna z největších na světě

Budete-li v Islámábádu, určitě stojí za to poznat tamější mešitu Shah Faisal, které je situována na úpatí kopců Margalla. Je pojmenovaná podle saúdskoarabského krále (Faisal bin Abdul Aziz), který dal první impuls k její výstavbě.

Mešita Shah Faisal v Islámábádu | poendl/123RF.com
Mešita Shah Faisal v Islámábádu | poendl/123RF.com

Mešita vznikala v letech 1976 – 1986 a jde o jeden z hlavních symbolů města. Její čtyři minarety se tyčí do výšky 88 m. Je v moderním stylu. Právě kvůli modernosti byla některými muslimy kritizována. Mešita je opravdu obrovská. Se svou plochou kolem 5 000 metrů čtverečních patří mezi největší na světě. Vejde se do ní 10 000 věřících a dalších cca 70 000 osob na prostranství nádvoří.

Udělejte si výlet do Národního parku Margalla Hills

Do Národního parku Margalla Hills to nebudete mít od mešity daleko. Vlastně začíná hned u ní. Můžete jen nahlédnout (za pozornost stojí tamější zoologická zahrada), ale třeba si i udělat dlouhou túru. Park má rozlohu 12 605 hektarů.

Margalla Hills a pohled na Islámábád | sakhaphotos/123RF.com
Margalla Hills a pohled na Islámábád | sakhaphotos/123RF.com

Ovšem, abyste se dostali k vyhlídkového bodu Daman-e-Koh, vám bude stačit jen několik desítek minut chůze. Jde o krásné místo, které rozhodně stojí za to navštívit. Chcete-li si vychutnat ještě lepší výhled, můžete se vydat výše do kopců. Na východ od Daman-e-Koh najdete vesnici Saidpur. Jde o zajímavou historickou vesnici a tím pádem o oblíbené místo turistů.

Celkově v Národním parku Margalla Hills vzniká velké množství cest. Jde již o předhůří Himálají. Pokud vás celkově láká příroda, vydejte se rovněž k jezeru Rafel. Leží do 10 km od Islámábádu. V okolí můžete podnikat různé výlety, ale také jsou tu vhodné podmínky pro vodní sporty.

Další zajímavá místa v Islámábádu

A v Islamábádu jsou i další atraktivní místa, která stojí za návštěvu. Oblíbeným výletním cílem je Pakistan Monument. Jedná se o kulturní památku symbolizující národní jednotu. Komplex se rozprostírá na ploše 2,8 ha. Stavba vznikala mezi léty 2004 až 2007. Jistě vás zaujme tvar památníku. Je jím kvetoucí rostlina, přičemž čtyři hlavní lístky pomníku mají symbolizovat čtyři provincie. Pak jsou tu ještě tři menší plátky představující tři teritoria.

Pákistán Monument v Islámábádu | sakhaphotos/123RF.com
Pákistán Monument v Islámábádu | sakhaphotos/123RF.com

Ze zajímavých budov si ještě můžete prohlédnout alespoň zvenku Supreme Court of Pakistan (Nejvyšší soud), Quaid-i-Azam University (univerzitu zasazenou do pěkného okolí) či Parlament House. Z moderních budov nepřehlídnete Saudi Pak Tower (vystavěno v roce 1991). Sídlí tu významné národní a nadnárodní společnosti.

V okolí města najdete historické pevnosti – Pharwala pocházející z 15. století a Rawat Fort ze 16. století.

Fotbalové fanoušky zaujme také sportovní stadion Jinnah s kapacitou cca 48 000 diváků a při podrobnějším průzkumu ve městě určitě najdete i další zajímavé budovy.

A jak se jeví vám hlavní město Pákistánu? Láká vás k návštěvě? Minimálně milovníci horské turistiky se tu nudit nebudou, ale rovněž příznivci historických i těch modernějších památek si tu přijdou na své. A nejen Islámábád, ale i další pákistánská místa ukrývají řadu zajímavostí.

Předchozí článekŠpanělská Cartagena – zajímavá místa a památky
Další článekKam ve Vatikánu – zajímavá místa a památky k vidění