Sölden v Rakousku – lyžování i další zajímavosti a tipy na výlety

3176

Sölden je obcí v Rakousku, konkrétně v údolí Ötztal ve spolkové zemi Tyrolsko. Rozloha činí 467 km2, na kterých žije zhruba 3 200 místních. Pokud sem ovšem vyrazíte, potkáte daleko více lidí. Sölden totiž patří nejen mezi největší a nejvýše položené lyžařské regiony, ale zároveň se jedná se o vůbec nejnavštěvovanější areál zimních sportů v Rakousku.

Návštěvníky lákají rozmanité sjezdovky, jejichž celková délka je dle různých zdrojů 144 a 146 km. Kromě toho lze využít i cca 130 km tratí pro běžecké lyžování. Nudit se zde navíc nebudete ani v teplejších obdobích roku, neboť tu panují perfektní podmínky pro horskou turistiku a zároveň jde o velmi známou alpskou cyklistikou destinaci. Zkrátka a dobře balada pro sportovce.

Zajímavá místa v rakouském městě Sölden

Ski-areál Giggijoch

Lyžařské středisko se člení do tří oblastí. Areál Giggijoch se nachází v nadmořské výšce 2 300 metrů, přesto je položený ze všech nejníže! Do této oblasti vede lanovka se začátkem v Söldenu. Vydat se sem přitom mohou především začínající lyžaři a snowboardisté, protože se tu nacházejí především mírné modré svahy, které jsou navíc hodně široké. Pokud se tedy chcete spíše učit a pilovat techniku, vyrazte právě do Giggijochu.

Ski-areál Gaislachkogel

Lanovkou se můžete z Giggijochu přesunout do výše položeného areálu Gaislachkogel, jehož vrchol leží ve výšce 3 058 m n. m., což z něj činí první ze tří „třítisícovek“ v této oblasti. Jedná se už o náročnější areál, takže sem míří zejména zkušenější lyžaři a snowboardisté. Ještě než se pustíte na sjezdovku, můžete se s terasy pokochat překrásným výhledem po okolí. Po tomto zážitku už vás ale čeká sešup, během něhož překonáte úctyhodných 1 700 metrů.

Ledovce Tiefenbach a Rettenbach

Třetí oblast lyžařského střediska v Söldenu tvoří dvojice ledovců Tiefenbach a Rettenbach, na které se dá opět dostat za pomoci lanovky. Ta vás vyveze do výšky 3 247 m n. m. Právě v této oblasti se přitom každoročně konají závody světového poháru v alpském lyžování, jimiž je Sölden proslulý. Co se týče obtížnosti, světový pohár se sice odehrává na černé sjezdovce č. 31, nicméně tu naleznete i méně náročné trati. Na své si zde tedy přijde snad úplně každý. Doplňme, že se tady nalézá rovněž 25 metrů dlouhá ocelová lávka nad propastí, z níž je opět nádherný výhled.

Vrchol Schwarze Schneid

Schwarze Schneid je nejvyšším vrcholem celé oblasti, když se tyčí k nebi v nadmořské výšce 3 370 metrů. Sem ovšem zamíří asi spíše nadšenci, neboť je od stanice lanovky čeká náročný výšlap trvající zhruba 20 minut. Odměnou všem, kteří to dokážou, je však třetí vyhlídková plošina. Kromě rakouských Alp lze odtud dokonce dohlédnout až do Alp italských (Dolomitů). K dispozici je navíc i interaktivní dalekohled s názvy jednotlivých hor, takže budete vždy vědět, na co se právě díváte.

Běžecké lyžování a cyklistika v Söldenu

Příznivci běžeckého lyžování se v údolí Ötztal obvykle rovněž nenudí. Již jsme uvedli, že na ně čeká zhruba 130 km běžkařských tratí, které jsou navíc velmi rozmanité. Přímo v Söldenu se nachází 8km okruh, na běžky se však můžete vydat i v noci na osvětlené trati v nedalekém Hochgurlu a ve Ventu jsou zase tratě ve vysokých nadmořských výškách. Ötztal je navíc jednou z nejzajímavějších cyklistických destinací v Alpách, o čemž mj. svědčí Ötztalský cyklistický maratón, jenž se tu koná.

Freizeit Arena

Pokud se právě nebudete prohánět po lyžařských tratích či cyklostezkách, můžete si odpočinout v centru s názvem Freizeit Arena. Relaxovat můžete v bazénu o teplotě 30 °C a vaši potomci zase v dětském bazénu o teplotě 32°C. K dispozici jsou rovněž perličková lůžka, masážní trysky, sauna anebo parní lázně. Navštívit můžete také fitness centrum, zahrát si tenis či kuželky a případně se vydovádět ve vodním kanálu. Toto koupaliště a wellness centrum tedy za návštěvu určitě stojí.

Kam na výlet do okolí

V Ötztalských Alpách byl v roce 1991 nalezen tzv. ledovcový muž Ötzi, který žil před více než 5 000 lety. Tato oblast byla tedy člověkem vyhledávána odpradávna. V okolí Söldenu vám přitom doporučujeme vyrazit především k nejvyššímu vrcholu tohoto pohoří, jenž se nazývá Wildspitze. Ten je dokonce s výškou 3 770 m n. m. po Grossglockneru, který měří pouze o 28 metrů více, druhou nejvyšší horou celého Rakouska. Vydat se tedy můžete právě sem.

Dalším zajímavým místem je Stubaiský ledovec. V nadmořské výšce 3 210 metru totiž stojí panoramatická plošina Top of Tyrol, jež je vysunutá do volného prostoru devět metů nad zemí. Tato krásná architektonická stavba nabízí úžasný výhled na okolní pohoří. Ne náhodou byla tedy časopisem GEO zařazena mezi 10 nejhezčích vyhlídkových platforem světa. A pokud by se vám zastesklo po civilizace, blízko Söldenu můžete navštívit i hlavní město Tyrolska, tedy Innsbruck.

Sölden je znám především příznivcům alpského lyžování, kteří tu sice nikdy nemuseli být, ale sledují v televizi světový pohár. Jenže televizní záběry realitu nahradit nemohou. Pokud tedy milujete sjezdovky, snowboard, běžky anebo cyklistiku ve vyšších nadmořských výškách, určitě do Tyrolska v nejbližší době vyrazte. V samotné obci totiž navíc není pouze centrum Freizeit Arena, ale k dispozici budete mít rovněž moderní hotely, restaurace, bary a spousty obchodů.

Předchozí článekKam v Zell am See v Rakousku – lyžování, lázně i další zajímavosti a tipy na výlety
Další článekLaa an der Thaya v Rakousku – termální lázně i další zajímavosti a tipy na výlety