Kam v Zell am See v Rakousku – lyžování, lázně i další zajímavosti a tipy na výlety

3860

Rakouské město Zell am See je hlavním městem okresu stejného názvu, který se nachází v rakouské spolkové zemi Salcbursko. Jedná se přitom o jedno z nejznámějších míst u našich jižních sousedů. Toto lázeňské městečko, které má rozlohu 55,17 km2 a žije v něm necelých 10 000 obyvatel, je totiž společně s nedalekou obcí Kaprun oblíbeným lyžařským střediskem.

Z výše uvedeného je patrné, že zde turistická sezóna nikdy nekončí a zavítat sem lze po celý rok. Kromě lázní a sjezdovek mají návštěvníci ze zahraničí k dispozici rovněž Zellské jezero, které je vhodné jak k plavání, tak k bruslení. Zell am See navíc disponuje příjemnou atmosférou a v jeho okolí lze využít velké množství zajímavých cyklostezek.

Zajímavá místa a památky v rakouském městě Zell am See

Hora Schmittenhöhe

Na vrchol Schmittenhöhe, který se nachází téměř ve výšce 2 000 m n. m., se lze dostat několika způsoby. Mimo jiné lze využít i nejstarší lanovku v Salcbursku, jež byl uvedena do provozu v roce 1927. Co je však důležitější, že zde své dovednosti mohou pilovat jak začátečníci, tak pokročilí lyžaři či snowboardisté. Ze 77 km sjezdovek jsou zhruba dvě třetiny určeny pro mírně až středně pokročilé, nicméně nudit se nebudou ani „profíci“. Ti totiž mohou využít cca 25 km černých sjezdovek.

Ledovec Kitzsteinhorn

Jižně od Zell am See leží obec Kaprun, a to zhruba ve vzdálenosti 7 km. Právě u ní najdete Kitzsteinhorn, což je jediný ledovec v Salcbursku a jeho vrchol se nachází ve výšce 3 203 m n. m. Nabízí přitom 41 km sjezdovek, které opět zahrnují všechny stupně obtížnosti. Kromě toho je možné navštívit tzv. Ice Camp, tedy areál s mnoha iglú a zábavným programem, stejně jako Gipfelwelt 3000. Jedná se o nejvýše položenou vyhlídkovou plošinu v Salcbursku, takže nabízí opravdu fantastickou podívanou.

Lyžařský areál Maiskogel

Třetím a posledním lyžařským areálem v oblasti Zell am See-Kaprun je Maiskogel. Jedná se o nejníže položené (1 675 m n. m.) a nejmenší středisko (20 km sjezdovek), ale rozhodně stojí za zmínku. Maiskogel se opět nachází nad Kaprunem a vhodný je především pro začátečníky a rodiny s dětmi. Tvoří ho totiž zejména modré sjezdovky a  navíc se tu nachází i dětský park. Děti i dospělí navíc mohou využít i bobovou dráhu, jež nabízí výtečnou adrenalinovou zábavu.

Tauernské lázně (Tauern Spa)

V Kaprunu se nalézá i další velké lákadlo této oblasti. Pokud už totiž budete mít sjezdovek až nad hlavu, můžete vyrazit za relaxací do komplexu Tauern Spa. Jde totiž o druhé největší lázně v Rakousku (po Vídni), které mají co nabídnout dětem i dospělým. Využít lze vnitřní i venkovní bazény různých teplot (34 až 36 °C), venkovní i vnitřní sauny, parní lázně, fitness centrum, masáže, kosmetiku a mnoho dalšího. Pro děti je navíc připraven dětský vodní svět se spoustou atrakcí.

Zellské jezero (Lake Zell)

Město Zell am See leží přímo u Zellského jezera, o čemž ostatně svědčí už jeho název. Tato vodní plocha je 3,8 km dlouhá a 1,5 km široká. Vzhledem k tomu, že se dle mnohých názorů jedná o jedno z nejčistších jezer Evropy, v letních měsících nabízí ideální podmínky ke koupání a potápění, ale také k jízdě na lodi či windsurfingu. Stejně jako Zell am See leží jezero v nadmořské výšce 750 m, takže je po celou zimu zamrzlé a lze na něm bruslit, hrát curling anebo provozovat snowkitting.

Památky v Zell am See

Vydat se samozřejmě můžete i na procházku městem a rozhodně nebudete litovat. V Zell am See se nachází farní kostel sv. Hippolyta (St. Hippolyte’s Church), jenž pochází z 11. století, ale v roce 1770 byl přebudován v barokním stylu. V jeho útrobách se nachází několik zajímavých středověkých fresek. Za zmínku stojí i zámek Rosenberg (Rosenberg Castle) z konce 16. století. Možná nejstarší stavbou ve městě je věž Vogtturm, v níž se dnes nalézá Heimatmuseum, tedy muzeum místní historie.

Kam na výlet do okolí

Okolí Zell am See je pokryto sítí cyklostezek, takže v průběhu letních měsíců se sem můžete vydat i na kolo. Nedaleko se navíc nacházejí rovněž další významná lyžařská střediska, tedy např. KitzbühelBischofshofen nebo Bad Gastein. Vyrazit ovšem doporučujeme především do Národního parku Vysoké Taury (High Tauern National Park), jenž je s 1 856 km2 největším nejen v Rakousko, ale v celých Alpách. Obdivovat tu lze tisíce druhů rostlin a živočichů.

V tomto národním parku se nachází i nejvyšší rakouská hora, totiž Grossglockner, jež se pyšní výškou 3 798 m n. m. Pro příznivce vysokohorské turistiky tedy jasná volba. Z Zell am See to není úplně daleko (přes 100 km) ani do hlavního města Salcburska, tedy do Salzburgu. Historické jádro tohoto téměř stopadesátitisícového města bylo v roce 1996 zapsáno na Seznam světového dědictví UNESCO a nabízí tedy celou řadu velezajímavých pamětihodností.

Oblast Zell am See-Kaprun je jako dělaná pro rodinnou dovolenou, ačkoli sem rozhodně nemusíte vyrážet pouze s dětmi. Trávit čas v příjemném prostředí, které se rozkládá mezi horami, ledovcem a jezerem totiž musí zaujmout takřka každého cestovatele. Silniční vzdálenost z Prahy do Zell am See přitom činí zhruba 475 km, takže se nedá říci, že byste museli kvůli úchvatnému pobytu absolvovat úmornou cestu. Nechte se tedy inspirovat pro letní či zimní dovolenou.

Předchozí článekApulie v Itálii – památky, zajímavá místa a tipy na výlety
Další článekSölden v Rakousku – lyžování i další zajímavosti a tipy na výlety