Laa an der Thaya v Rakousku – termální lázně i další zajímavosti a tipy na výlety

5675

Laa an der Thaya je menším rakouským městem ve spolkové zemi Dolní Rakousko v regionu Weinviertel. Disponuje rozlohou necelých 73 km2 a žije zde cca 6 200 obyvatel. Pro Čechy trochu krkolomný název přitom znamená „Láva nad Dyjí“. To možná leckoho překvapí, neboť tato řeka tudy neprotéká. Na druhou stranu za městem končí vodní dílo Thayamühlbach-Kanal, tedy Dyjsko-mlýnský náhon.

Laa an der Thaya leží přímo u hranic s Českou republikou, nicméně většina našinců ji asi nebude znát. To je ovšem škoda, neboť jde o ideální místo pro na rodinný výlet. Ve městě se totiž nachází populární termální lázně, zajímavou atmosféru má i zdejší historické centrum a okolí města můžete poznávat ze sedla bicyklu, na němž se lze vydat i na průzkum místních vinic.

Zajímavá místa a památky v Laa an der Thaya

Termální lázně Therme Laa

Therme Laa patří k velmi oblíbeným rakouským lázním. Zdejší minerální vody totiž dovedou pomoci s mnoha zdravotními komplikacemi. Návštěvníci mají k dispozici hned několik menších či větších bazénů, z nichž některé jsou vnitřní a další venkovní. Vynechat byste zároveň neměli alespoň jednu z osmi saun, případně některé léčebné procedury. Doplňme, že lázně Therme Laa jsou často označovány jako akvapark, a to zejména díky skutečnosti, že se tu nalézá 90 m dlouhý tobogán. Zkrátka a dobře si tady užijí děti i dospělí.

Historické centrum

V Laa an der Therme na vás dýchne rovněž historie. Za procházku stojí minimálně historické centrum, které tvoří především Staroměstské náměstí, které si víceméně zachovalo svou podobu z počátku 13. století. Můžete zde obdivovat spoustu budov, z nichž stojí za zmínku stará radnice z poloviny 13. století. Dnes už ovšem svou funkci neplní, neboť na konci 19. století, konkrétně v letech 1898 až 1899 byla postavena nová radnice, a to k příležitosti 50. výročí panování císaře Františka Josefa I.

Hrad Laa (Laa Castle)

Ve městě se nacházejí i další zajímavé památky. Předně musíme zmínit hrad Laa, jehož historie se začala opět psát ve 13. století. Ačkoli byl hojně využíván, postupně začal chátrat. V posledních letech zde ovšem probíhá rekonstrukce, neboť jej v roce 2007 koupila ze soukromých rukou obec Laa. Za zmínku navíc jistě stojí i právě zde začínající hradní náměstí, na kterém se pravidelně konají různé festivaly.

Farní kostel sv. Víta (St. Vitus Church)

Z církevních památek musíme určitě zmínit tu nejdůležitější, totiž farní kostel sv. Víta. Postaven byl kolem roku 1230, takže spadá do pozdně románského či raně gotického období. Dominantou stavby je hlavní loď, ale tvoří ji i dvě nižší boční části. V 15. století zde mimochodem působil Pius II., jenž se stal později papežem. Dnes stojí za vidění zejména krásný barokní oltář z 18. století, který představuje mučednictví sv. Víta, tedy místního patrona. Doplňme, že i kostel byl v polovině 90. let 20. století zrekonstruován.

Městská muzea

Pokud byste se chtěli s historií Laa na der Thaya seznámit lépe, dobrou zprávou je, že máte k dispozici hned několik muzeí. Tak například na výše zmíněném hradě každého Čecha nepochybně potěší Muzeum piva. Na druhou stranu zájemci o historii asi přeci jen raději navštíví vlastivědné muzeum Thayaland. Příznivce dopravy pak můžeme odkázat na Muzeum kočárů, v němž je k vidění zhruba 90 vozů a seznámíte se s jejich vývojem od roku 1710.

Dyjsko-mlýnský náhon

Ve městě si lze prohlédnout také další technickou památku. Jedná se o uměle vytvořený Dyjsko-mlýnský náhon (nazývaný též Mlýnská strouha), což je 31,6 km dlouhé vodní dílo, které začíná u české obce Krhovice a končí právě za Laa na der Thaya, kde se vrací do řeky Dyje. Náhon byl vytvořen minimálně v první polovině 15. století, nicméně svou současnou podobu má až od poloviny 19. století.

Kam na výlet do okolí

Pokud byste se chtěli vydat také do okolí města, můžete si např. udělat pěší túru právě podél Dyjsko-mlýnského náhonu. V jeho rakouské části jsou totiž např. při křížení s potokem Pfaffengraben a říčkou Pulkau k vidění zajímavé akvadukty. Městem navíc vede hned několik cyklostezek (včetně trasy Brno–Vídeň), takže pro příznivce fyzicky aktivnějších pobytů v zahraničí se jedná o jasnou volbu. A navíc tu můžete spojit příjemné s užitečným…

Jak už napovídá sám název regionu Weinviertel, jedná se o oblast vína, a to ne jen tak ledajakou. Na tomto území totiž naleznete více než 16 tisíc hektarů vinic, na kterých se pěstují nejrůznější druhy především bílých vín. Navíc jde o kolébku nejdůležitější rakouské odrůdy, kterou je Veltlínské zelené. Ve Weinviertelu se dokonce vyrábí třetina všech vín Rakouska, takže zdejší vinné trasy, které tvoří vinice, vinné sklípky, ale také historické památky, tedy rozhodně nevynechejte.

Laa an der Thaya se nachází v těsném sousedství jižní Moravy, a to pouze 2 km od obce Hevlín. Jestliže tedy uvažujete o návštěvě, s největší pravděpodobností nebudete muset cestu složitě plánovat. Jak je patrné z předešlých řádků, vydat se sem může úplně každý. Příznivci relaxace si totiž užijí v termálních lázních, obdivovatelé historie potěší velké množství památek a v okolí města se budou cítit jako ryba ve vodě milovníci přírody a dobrého vína.

Předchozí článekSölden v Rakousku – lyžování i další zajímavosti a tipy na výlety
Další článekGmünd v Rakousku – termální lázně i další zajímavosti a tipy na výlety