Casablanca v Maroku – kam se vydat a jaká zajímavá místa a památky vidět?

6701
Město Casablanca v Maroku | dade5/123RF.com
Město Casablanca v Maroku | dade5/123RF.com

Casablanca je legendárním místem, které si mnozí spojují s kasovním trhákem anebo také s Marrakéšským Expressem. Toto největší marocké město, proslulé svým nočním životem, je výjimečné také pro svou architekturu, slunce a obchod.

Město najdete pouhé dvě hodiny cesty jižněji od Marakeše. Město představuje pro mnoho turistů prvním kontaktem s Marokem a nutno říct, že na rozdíl od jiných marockých měst je Casablanca nejvíce poznamenaná Evropou. Všimnout si toho můžete kupříkladu na zdejší architektuře. Až sem přijedete, nebojte se ponořit do jejích ulic a pečlivě sledujte tu krásu kolem.Proslulé tu je zdejší tradiční úchvatná keramika s duší tak úzce spjatou s Art Deco a Neo-maurskou architekturou, kterou najdete zejména v centru města.

Co si v Casablance nenechat ujít?

  • Dominantou celého města je Mešita Hassana II. Jde poměrně novou stavbu, která byla dokončena teprve v roce 1993. To však nic nezmění na skutečnosti, že je to druhá největší mešita na světě. Mešitu každý centimetr plochy pokrývá překvapivé a velmi složité dekorování.
Mešita Hasana II. v Casablance | philipus/123RF.com
Mešita Hasana II. v Casablance | philipus/123RF.com
  • I když Casablanca není nasáklá exotikou tolik, jako třeba Marakeš nebo Fes, přeci jen i zde najdete jedinečnou cizokrajnou atmosféru. Autentické místo vonící exotikou tu najdete v Medině, spolu s různými malebnými obchůdky a zajímavými místy.
Trh ve staré medině v Casablance | ursula1964/123RF.com
Trh ve staré medině v Casablance | ursula1964/123RF.com
  • Jedinečným náměstím v Casablance je Náměstí Mohammeda V. v centru města, jež je ideálním centrem pro sledování každodenního života místních. Stojí na něm řada důležitých úředních budov, včetně Justičního paláce, hlavní marocké banky, pošty a prefektuře francouzského konzulátu. Večer je to také oblíbené centrum pro střetnutí místních i turistů. Nachází se tu rovněž mnoho malebných venkovních bufetů, které nabízí lokální pochoutky k ochutnání.
Justiční palác na náměstí Mohammeda V. v Casablance | elec/123RF.com
Justiční palác na náměstí Mohammeda V. v Casablance | elec/123RF.com
  • Na předměstí Oasis stojí Židovské muzeum. Není to jen tak lecjaké muzeum, ale jedno ze dvou židovských muzeí, které se nachází v muslimském světě a je to vůbec jediné židovské muzeum, které máte možnost spatřit v arabském světě. Uvnitř je uložena historie židovského národa v Maroku.
  • Na Rue Verlet Hanus stojí Židovská synagoga Beth El, kterou si dokonce s osobním průvodcem můžete prohlédnout.
  • Pláže, moře, dobré restaurace a luxusní hotely si užijete v části Casablanca Corniche. Veřejná pláž doplňují plážové kluby a spousta obchodů.
Restaurace na promenádě v Casablanca Corniche | ursula1964/123RF.com
Restaurace na promenádě v Casablanca Corniche | ursula1964/123RF.com
  • Jedinečnými místními svatostánky jsou Katedrála du Sacre Coeur z roku 1930 a nedaleká Katedrála Notre Dame de Lourdes.
Katedrála Sacre Coeur v Casablance | kessudap/123RF.com
Katedrála Sacre Coeur v Casablance | kessudap/123RF.com
  • Přímo v centru města se nachází místo, které by každý turista měl poznat. Jde o rušný Centrální trh, kde si místní ženy vyměňují zeleninu, prodávají se tu různé potraviny, ale i mnoho dalšího. Je to skvělé místo pro fotografy a také centrum zábavy pro všechny ostatní. Pořídit si tu můžete i slavné marocké pantofle.
  • Na okraji čtvrti Corniche se nachází svatyně Sidi Abdel Rahman, která je umístěná na malém ostrově. Nemuslimům je však vstup zakázán. Místo je přístupné pouze při odlivu a na zdejších plážích se schází celé rodiny, které tu chodí hledat kraby.

Na čem si v Casablance pochutnat?

Marocká kuchyně je velice chutná. Klenotem zdejší gastronomie je grilované jehněčí, avšak pochutnat si tu můžete i na evropské kuchyni. Nejoblíbenější je tu ta francouzská. Kromě ní tu však najdete restaurace  španělské, indické nebo čínské kuchyně. Maroko je po celém Středozemí známé i pro své velmi chutné tagines a pokrmy z kuskusu.

Co si koupit na památku

Nemusíte se obávat, že byste z Casablanky odcházeli s prázdnou, vždyť se tu nachází druhé největší obchodní centrum v Africe. Uvnitř centra najdete spoustu značkových obchodů a restaurací. Nejen tam však máte možnost dobře nakoupit. Malebné obchůdky, kavárny a restaurace najdete také podél Corniche. Ideálním místem pro nákup suvenýrů je pak Quartier Habous, kde je spousta obchůdků, není tu přeplněno. Pořídit vám tu doporučujeme zdejší koření, řemeslné výrobky, tradiční pečivo, pantofle a oblečení. Zajímavé trhy tu pak najdete hned na několika různých místech po celém městě, a to i na předměstí.

Kdy je nejlepší sem přijet?

Všeobecně platí, že tou nejlepší dobou na návštěvu je jaro, tedy doba mezi dubnem a květnem, kdy tu panuje nejlepší počasí. Pozor, v úvahu je zapotřebí brát i zdejší islámské svátky a to zejména Ramadán, který je spojen se striktním půstem a ztíženou přepravou. Pokud se už vydáte do Casablancy, tak nezapomeňte, že i zbytek Maroka má své kouzlo.

Předchozí článekRujána – německý ostrov v Baltském moři aneb kam se vydat a co vidět?
Další článekPattaya v Thajsku – kam se vydat a jaká zajímavá místa a památky vidět?