Provence a Azurové pobřeží – zajímavá místa, památky a tipy na výlety

4935

Uklidňující vůně levandule, množství jedinečných míst a památek i nádherné, nekonečně dlouhé pláže. To vše budete moci obdivovat, pokud se rozhodnete pro návštěvu jihovýchodní Francie, kde leží region Provence-Alpes-Côte d’Azur, jehož součástí je samozřejmě nádherná Provence, neméně krásné Azurové pobřeží známé také pod názvem Francouzská riviéra a v neposlední řadě i vysoko se tyčící alpské vrcholy nabízející ideální podmínky pro trávení letní i zimní dovolené.

Celý region patří mezi turisticky nejoblíbenější oblasti Francie. A i vy určitě brzy pochopíte proč. Krásná levandulová pole, divoce šumící moře a množství nádherných měst plných starobylých staveb zkrátka nejde nemilovat. Nejlepším časem pro poznávání místních krás je období od června do srpna, kdy nádherně kvetou rozlehlá levandulová pole, jež se stala symbolem celého Provensálska. Proslulý je jimi například klášter Sénanque, jeden z mála zachovaných cisterciáckých klášterů, který je obklopen levandulovými lány, o něž se starají místní mniši. Z levandule je poté vyráběno množství kosmetických produktů a potravin, které se zde těší velké oblibě. Za zmínku poté stojí i vyhlášená provensálská kuchyně, na kterou zde narazíte takřka na každém kroku. Určitě neváhejte a vydejte se do některé z restaurací na tradiční provensálské pokrmy, které okouzlí všechny vaše smysly. Můžete je samozřejmě doplnit sklenkou lahodného vína vyráběného z hroznů zrajících na zdejších úrodných vinicích. Tato vína se právem řadí mezi ta úplně nejlepší na celém světě.

Nesmíme však zůstávat jen u levandulových polí a v restauracích. Region Provence-Alpes-Côte d’Azur svým návštěvníkům nabízí mnohem více. Řeč je o Azurovém pobřeží táhnoucím se podél Středozemního moře úctyhodných 250 kilometrů. Právě zde naleznete jedny z nejkrásnějších evropských pláží omývaných azurově modrým mořem a nechybí ani řada zajímavých měst a vesniček. K těm nejvýznamnějším se samozřejmě brzy dostaneme. Pojďte společně s námi poznat všechny krásy levandulového regionu

Zajímavá místa a památky Provence a Azurového pobřeží

Marseille

Marseille je hlavním městem regionu a druhým největším městem celé Francie. Leží na pobřeží Středozemního moře, a proto není divu, že zde nalezneme i velmi významný přístav. Marseillský přístav je dokonce tím největším a nejdůležitějším obchodním přístavem ve Francii. Podle některých zdrojů je Marseille součástí Azurového pobřeží, jinde jsou zase přesvědčeni, že Francouzská riviéra začíná až o 20 kilometrů dál, konkrétně ve městě Cassis. Ať už však Marseille patří kamkoliv, jedna věc je jistá – jedná se o nádherné město, jehož návštěvu byste určitě neměli vynechat.

V Marseille můžete obdivovat mimo jiné Starý přístav, na jehož okrajích stojí strážní pevnosti St. Jean a St. Nicolas. Přístav je velmi oblíbeným turistickým místem s množstvím kaváren, restaurací i nejrůznějších obchůdků. V blízkosti Starého přístavu můžete najít jedno z nejstarších křesťanských opatství, Abbaye Saint Victor (opatství svatého Viktora). Vynechat byste určitě neměli ani prohlídku dalších významných náboženských staveb, mezi něž patří katedrála Cathédrale de la Major a majestátní bazilika Notre Dame de la Garde, jež se tyčí nad městem a je jeho nepřehlédnutelnou dominantou. Pokud budete mít celé město důkladně prozkoumané, můžete se pomocí výletní lodi dostat na nedaleký ostrov If, kde naleznete stejnojmennou pevnost, v níž byl vězněn románový hrabě Monte Christo z děl Alexandra Dumase.

Saint Tropez

Místy známými z knih a filmů se to na jihovýchodě Francie jen hemží. Najdete tady třeba i malebné městečko Saint Tropez známé zejména z filmové série, v níž si Louis de Funés zahrál nezapomenutelného četníka. Saint Tropez již nepopíratelně v oblasti Azurového pobřeží leží a je dalším z velmi oblíbených turistických letovisek. Turisty lákají nejen nádherné pláž, kterými je tato oblast proslulá, ale také zajímavé památky a další místa. Velmi krásný je například městský přístav, který byl až do první světové války nejdůležitějším obchodním přístavem Francie. Mezi zajímavé památky, které lze ve městě obdivovat, patří například pevnost Citadela tyčící se nad oblíbenou promenádou či věž La Tour Guillaume, která je tou úplně nejstarší památkou ve městě. No a pokud rádi navštěvujete místa známá z filmového plátna, můžete se vypravit i k četnické stanici, v níž Ludovic Cruchot působil.

Cannes

U filmu ještě chvíli zůstaneme. Na Francouzské riviéře jen pár kilometrů od Saint Tropez totiž leží město, kam se každé jaro sjíždějí filmové hvězdy z celého světa. Řeč je samozřejmě o Cannes, místě konání světově proslulého filmového festivalu. Město, jehož pobřeží lemují soukromé pláže i přepychové resorty, je pro mnohé synonymem luxusu a prestiže. Cannes ale není jen městem luxusních hotelů, kasín a filmového festivalu. I tady můžete najít množství krásných památek a zajímavých míst.

Na kopci Mont Chevalier můžete obdivovat pozůstatky pevnosti, která v dávných dobách sloužila k ochraně měst. Zachována zůstala zejména čtvercová věž Tour du Mont Chevalier, v jejíchž prostorách se dnes nachází etnografické muzeum i vyhlídka nabízející jedinečný výhled do okolí. Kromě věže zde najdete i nejvýznamnější kostel ve městě, kterým je Notre Dame de l’Espérance pocházející z poloviny 17. století. Na svazích kopce se poté můžete procházet úzkými uličkami tvořícími Staré město. Právě zde totiž sídlilo Cannes v dobách, kdy mělo ještě podobu malé rybářské vesničky.

Nice

Pokud budete z Cannes pokračovat po pobřeží směrem k italským hranicím, zanedlouho narazíte na další dobře známé francouzské městečko. Je jím krásné Nice, které je často považováno za hlavní město Azurového pobřeží. Místem, kam nejčastěji vedou kroky návštěvníků města, je krásná třída Promenade des Anglais, které je mnohdy přezdíváno “Champs Elysées Středomoří”. Ta je lemována luxusními hotely i nádhernými plážemi. Uličky, které na hlavní promenádu navazují, vás zavedou až do starého města plného romantických zákoutí, malebných náměstíček i zajímavých památek. Za vidění stojí zejména nádherná barokní katedrála, která je opravdovou dominantou města. Na své si zde přijdou i milovníci zajímavých muzeí a galerií, o něž v Nice nouze určitě není. Nice je také domovem největšího skleníku světa. La Parc Phoenix Floral de la ville de Nice se rozkládá na sedmi hektarech a svým návštěvníkům nabízí prohlídku více než 2000 známých i méně známých rostlin.

Arles

Že na krásná města nenarazíte jen na pobřeží velmi dobře dokazuje nádherné Arles, které bylo svého času hlavním městem římské Galie. V této době vznikla řada významných staveb, a tak zde dnes můžete obdivovat například antické divadlo či slavnou římskou arénu, která prošla rozsáhlou rekonstrukcí a dnes jsou zde opět pořádány nejrůznější akce. Za návštěvu poté stojí i místní katedrála tvořící velmi zajímavý celek s klášterem sv. Trofima. V neposlední řadě musíme zmínit, že i v Arles lze navštívit několik muzeí, včetně antického muzea a muzea Vincenta Van Gogha. V něm nejsou vystavena díla tohoto umělce, jak byste možná očekávali, ale předměty, jež významně ovlivnily jeho tvorbu. Krásná Provence totiž byla Van Goghovým útočištěm a inspirací, zároveň se zde však rapidně zhoršil jeho psychický stav. Bylo to právě město Arles, kde si umělec uřízl část svého ucha.

Avignon

Pokud se z Arles vydáte ještě dále do vnitrozemí, dojedete až do starobylého Avignonu ležícího na břehu řeky Rhôny. Avignon je nádherným městem, jehož historické centrum bylo kvůli svému obrovskému významu zapsáno na Seznam světového kulturního dědictví UNESCO. Z místních památek určitě stojí za zmínku krásný Papežský palác, který se během 14. století stal sídlem papežů a dočasně tak nahradil baziliku v Římě, dále zajímavý most Saint-Bénézet, o němž se zpívá i v dobře známé písni Sur le Pont d’Avignon, či katedrála Notre-Dame de Doms pocházející z 12 století. Většinu staveb naleznete ve Starém městě dosud obehnaném hradbami.

Grand Canyon du Verdon

Nejsou to jen krásná města, co lze v regionu Provence-Alpes-Côte d’Azur obdivovat. Najdete zde i množství zajímavých přírodních úkazů, mezi něž bezesporu patří i Grand Canyon du Verdon, který je největším kaňonem v Evropě. Kaňon leží na řece Verdon, jež pramení v Provensálských Alpách. Tento jedinečný přírodní úkaz začíná u městečka Castellane, odkud se táhne až k uměle vytvořenému jezeru Sainte-Croix-du-Verdon, jež je vzdáleno více než 20 kilometrů. Hloubka kaňonu v některých místech činí až 700 metrů, šířka někde dosahuje více než dvojnásobku. Kaňonem prochází tzv. Martelova stezka, z níž si můžete prohlédnout jeho nejatraktivnější části i samotné dno.

Aven d’Orgnac

Dalším z fascinujících přírodních úkazů je komplex podzemních chodeb a místností známý pod názvem Aven d’Orgnac. Unikátní vápencové jeskyně pyšnící se jedinečnou krápníkovou výzdobou byly objeveny v roce 1935. Dnes jsou zde přístupné tři obrovské dómy ukryté hluboko pod zemí. Součástí prohlídky je i promítání filmu vyprávějícího o vzniku celého jeskynního komplexu.

Camargue

V regionu Provence-Alpes-Côte d’Azur lze narazit i na několik nádherných národních parků a přírodních rezervací plných zajímavých zvířecích obyvatel. Jedním z takových míst je i oblast Camargue rozpínající se u delty řeky Rhôny na pobřeží Středozemního moře. Ta je domovem býků a koní, o něž se částečně starají místní pastevci, zároveň však žijí polodivokým životem. Dalšími zvířaty, která lze v této oblasti pozorovat, jsou nádherní plameňáci a další vodní ptáci. Oblast s množstvím mokřadů byla zařazena mezi chráněná území, později kvůli svému významu získala i statut biosférické rezervace a dnes se jedná o jednu z nejdůležitějších rezervací svého druhu v Evropě.

Kam na výlet do okolí? Navštivte i nedaleké Monako…

Pokud se vydáte na putování po Provence a zejména pak po Azurovém pobřeží, určitě jej nemusíte ukončit u námi zmiňovaného města Nice. Francouzská riviéra totiž pokračuje až k městečku Menton ležícímu u italských hranic a cestou protíná i samostatný městský stát Monacké knížectví známý spíše pod zkráceným názvem Monako. Pokud sem zavítáte, můžete se těšit na opravdovou přehlídku luxusu a na množství zajímavostí. Právě v Monaku jsou pořádány nejprestižnější kulturní i sportovní akce, mezi něž patří například závody Formule 1. Kromě populární čtvrti Monte Carlo s jedním z nejznámějších kasin světa můžete v Monaku navštívit i jednu z nejhezčích botanických zahrad světa či přístav, v němž vás čeká přehlídka těch nejluxusnějších jachet. Návštěvu Monaka byste si určitě neměli nechat ujít, zvláště když ho budete mít doslova na dosah.

Region Provence-Alpes-Côte d’Azur je okouzlujícím místem, z něhož vám bude doslova přecházet zrak. Nádherná levandulová pole, malebné vinice z nichž vzniká to nejlahodnější víno, dlouhé pláže jako vystřižené z katalogů cestovních kanceláří, krásná příroda s množstvím dechberoucích úkazů, vysoko se tyčící vrcholky Alp i nádherná města plná historických památek. Jihovýchodní cíp krásné Francie svým návštěvníkům zkrátka nabízí úplně vše, co jen je možné od ideální dovolené očekávat. Stačí jedna návštěva a rychle pochopíte, proč si tuto oblast zamilovali i ti nejvýznamnější světoví umělci. Výše zmíněná místa a města jsou jen opravdovým zlomkem toho, co lze v regionu Provence-Alpes-Côte d’Azur obdivovat. Zdejší skalní městečka, dobře ukryté vesničky i nekonečné množství přírodních krás by bez problémů zaplnily celou knihu.

Předchozí článekDovolená v Tasmánii – zajímavá místa, památky a tipy na výlety
Další článekDovolená na ostrově Sumatra – zajímavá místa, památky a tipy na výlety