Dovolená na ostrově Sumatra – zajímavá místa, památky a tipy na výlety

4580

Ostrov Sumatra je jedním z téměř 14 000 indonéských ostrovů, které obývají jihovýchod asijského kontinentu, kde protínají dráhu rovníku a oddělují Indický oceán od západního Pacifiku. Celému ostrovu se, podle jeho nejvýznamnějšího přístavu, dříve říkalo Samudra, což bylo synonymem pro oceán. Dnešní jméno vzniklo pravopisnou chybou Marca Pola, který ostrov ve 13. století navštívil, a při zápisu do svých deníků o něm mluvil jako o Sumatře.

Sumatra, ostatně jako celá Indonésie, patří mezi jedna z nejrozmanitějších míst na Zemi. Najdete tu směsici těch nejpozoruhodnějších přírodních úkazů, mezi které patří například deštné pralesy, aktivní i neaktivní sopky a sopečná jezera nebo také neopomenutelné pláže obklopené rušným podmořským životem. Tím však její rozličnost nekončí. Na jejím území žije přes 300 etnických skupin s vlastními zvyky a tradicemi, které sem přinesly více než 700 různých jazyků a dialektů.

Zajímavá místa a památky na ostrově Sumatra

Jezero Toba (Lake Toba)

I v rovníkovém pásu najdete místa, kde přijde vhod přibalit si do batohu teplé oblečení. Takové je například okolí jezera Toba, které ve výšce 900 metrů nad mořem obývá kalderu supervulkánu, jehož poslední erupce byla tou největší a nejintenzivnější za posledních 25 milionů let. Jezero v některých místech dosahuje hloubky 500 metrů, přičemž se rozprostírá na 1 130 kilometrech čtverečních, čímž dosahuje téměř dvojnásobku rozlohy celého Singapuru, a tak je i největším jezerem sopečného původu na světě.

Břehy tohoto ohromného jezera obklopeného borovými lesy a vrcholky hor jsou domovem lidu přezdívaného Batak. Jejich kultura zahrnuje různé zvyky a rituály, nicméně obzvláště pozoruhodný je její odraz v architektuře, konkrétně v zastřešení jejich domků, které je uprostřed prohnuté a směrem k průčelí se zvedá vzhůru a svým tvarem tak připomíná býčí rohy. V některém z takových domků můžete během své cesty úchvatnou přírodou dokonce strávit noc a následující ráno se můžete vydat na plavbu po jezeře, která vás zavede třeba až na jezerní ostrov Samosir, kde na vás čeká například muzeum Batak (Batak Museum), nádherné vodopády nebo termálními prameny.

Město Medan

Čtvrté největší město Indonésie a nejosídlenější sumaterská metropole – Medan – si získalo srdce mnoha gurmánů. V jeho ulicích totiž můžete ochutnat ty nejlepší javánské, batakské, čínské i indické speciality, za kterými sem vyrážejí lidé ze všech indonéských ostrovů. Kromě dobrého jídla se tu také můžete kochat krásnou nizozemskou koloniální architekturou ve stylu Art Déco, v němž byla postavena zdejší pošta a radnice, stejně jako mnoho dalších budov rozprostřených po celém městě. Medan si vás také získá svými tržišti, nákupními středisky a mnoha lázněmi, kde si můžete dopřát chvíli péče a odpočinku.

Národní park Kerinci Seblat (Kerinci Seblat National Park)

Na Sumatře můžete navštívit celkem jedenáct národních parků, z nichž největším je Národní park Kerinci Seblat s rozlohou o téměř 14 000 kilometrech čtverečních. Na jeho území, které na západě zakončuje pohoří Barisan, se střetávají hned čtyři sumaterské regiony – Západní Sumatra, Jambi, Bengkulu, a Jižní Sumatra. Samotné jméno parku je odvozeno od dvou nejvyšších vrcholů na ostrově, nejvyšší indonéské sopky Mount Kerinci (3 805 m) a hory Seblat (2 838 m).

Strmé cesty za jejich vrcholky jsou opravdovou výzvou pro většinu horských dobrodruhů, avšak největší bohatství parku spočívá v jeho zvířecí a rostlinné říši. Zdejší pralesy jsou totiž domovem mnoha vzácných savců, včetně sumaterských tygrů, slonů a nosorožců, tapírů, levhartů i několika zástupců primátů, a také spousty druhů plazů a ptáků.

Padang

Již od 16. století byl Padang, dnešní hlavní město Západní Sumatry, významným střediskem obchodu s Indií a dokonce i s několika evropskými mocnostmi. Kvůli nedalekým ložiskům zlata si na něj po staletí brousila zuby Velká Británie a Nizozemí a oběma zemím se jej nejednou podařilo zmocnit. Oficiálně připadlo Indonésii až ve 40. letech minulého století a od té doby má za sebou obrovský růst, o čemž svědčí například několikanásobné ocenění Adipura, které se uděluje za čistotu a soulad s životním prostředím.

Hlavní atrakcí Padangu je jeho staré město, které je situované podél obou břehů řeky Muaro a skládá se z mnoha barevných domů a přístavu postaveného během nadvlády Nizozemí. Za vaši pozornost také stojí krásná, zelenkavá mešita Masjid Muhammadan, kterou po jejím postavení v 19. století navštěvovali hlavně indičtí obchodníci. Pro další zajímavosti ze zdejší historie a kultury si však zajděte do muzea Adityawarman a po cestě zavítejte i do chrámu See Hien Kiong, který během zemětřesení v září 2009 utrpěl rozsáhlé škody, ale i přesto se řadí mezi významné památky tohoto regionu.

Útočiště orangutanů v Bukit Lawang (Bukit Lawang Bohorok Orangutan Rehabilitation Centre)

Malá vesnička Bukit Lawang je v turistickém světě známá především díky tomu, že leží na okraji džungle, která patří mezi hrstku míst na světě, kde máte možnost pozorovat orangutany v jejich přirozeném prostředí. Džunglí vás provede zdejší průvodce, který vám bude po cestě vyprávět o životě orangutanů, jejich návycích a také vám názorně ukáže, jak probíhá jejich krmení. Centrum slouží k tomu, aby si tito primáti osvojili všechny dovednosti, které by ve volné přírodě mohli potřebovat k přežití. Díky tomu by mělo dojít k rozšíření tohoto zvířecího druhu, čímž by se zároveň předešlo jeho hrozícímu vyhynutí.

Město Banda Aceh

Ústí řeky Aceh, jež se v nejsevernějším bodě ostrova vlévá do Andamanského moře, obývá město Banda Aceh. Během 16. a 17. století bylo hlavním městem Sultanátu Aceh, avšak tehdy ještě pod názvem Kutaraja. Do povědomí celého světa se znovu dostalo až za nešťastných okolností v roce 2004, kdy utrpělo velké škody po zemětřesení v Indickém oceánu a následném útoku vlnou tsunami. Velká část města byla po těchto událostech přestavěna a vzniklo tu dokonce i Muzeum Tsunami, které mapuje jejich průběh a také příběhy jejich obětí.

Jednou z neodmyslitelných dominant města je ohromná mešita Mesjid Raya Baiturrahman (Baiturrahman Grand Mosque) pocházející z 19. století, do které se však ženy nedostanou bez toho, aniž by měly hlavu zahalenou šátkem. Oblíbenou turistickou atrakcí je také historický park Gunongan (Gunongan Historical Park), který se skládá z paláce, zahrad a také zvláštní kruhové budovy sněhově bílé barvy, jejíž původní účel se zatím nikomu nepodařilo rozklíčovat.

Národní park Bukit Tigapuluh (Bukit Tigapuluh National Park)

Něco přes 143 000 hektarů z východní Sumatry zabírá Národní park Bukit Tigapuluh, který je výjimečný především díky jeho zachovalé fauně a flóře. Stejně jako v Národním parku Kerinci Seblat, i tady se vám naskytne příležitost nahlédnout do života tygrů, nosorožců, slonů a dnes už i orangutanů, přičemž se vám do cesty může připlést až 200 druhů nejrůznějších ptáků. Kromě rozmanitého zvířectva je park domovem také několika kmenů, mezi které patří například Talang Mamak nebo Orang Rimba, jehož obyvatelé, přezdívaní Kubu, migrují po celém národním parku a žijí pouze z toho, co jim jeho přírodní zdroje poskytnou.

Kam na výlety do okolí?

Mentavajské ostrovy (Mentawai Islands Regency)

Mentavajské ostrovy leží jen několik desítek kilometrů od západního pobřeží Sumatry. Nejseverněji položeným a největším z ostrovů je Siberut, který byl v roce 1981 prohlášen biosférickou rezervací UNESCO a jehož pevninu obývá 11 různých etnických skupin, jako například kmen Sakuddei. Dalšími hlavními ostrovy jsou Sipura, Severní Pagai a Jižní Pagai, které jsou díky silným oceánským vlnám vyhlášeným rájem surfařů.

Singapur (Singapore)

Na nejjižnějším okraji Malajského poloostrova je situován městský stát Singapur, který si vede skvěle snad na všech světových příčkách, včetně zdravotní péče a průměrné délky a kvality života. Najdete tu moderní nákupní střediska, tradiční památky i netradiční parky a botanické zahrady. Také se vám poštěstí objevit chutě z různých koutů Asie. Můžete kupříkladu okusit tradiční indonéské pochoutky nebo zamířit za zahraničními specialitami do Čínské čtvrtí (Chinatown), Malé Indie (Little India) nebo arabské čtvrti Kampong Glam. Celou metropoli si navíc můžete prohlédnout z výšky 165 metrů na druhém největším vyhlídkovém kole na světě – Singapore Flyer.

Jáva (Java)

Sousední ostrov Jáva, ačkoliv je svou rozlohou až na čtvrtém místě, dominuje celé Indonésii, a to jak počtem obyvatel, tak i z hlediska administrativního členění. Příčinou je pravděpodobně fakt, že právě Jakarta, jeho hlavní město, je současně hlavním městem celého státu. Krajina ostrova je plná sopek, vodopádů, horkých údolí a spousty dalších pozoruhodných přírodních úkazů, za kterými sem vyrážejí statisíce návštěvníků ročně. Zábava na vás ale nečeká jen ve vnitrozemí, ale i na pobřeží, kde jsou ideální podmínky ke šnorchlování, jachtingu a provozování mnoha dalších vodních sportů.

Během cestování po Sumatře si budete připadat, jako byste přecházeli z jednoho světa do druhého. Pohoda a klid písečných pláží se tu mísí se shonem velkoměst a tajuplnými pralesy, odkud si odnesete spoustu jedinečných zážitků. Mimo to se tu budete moci ponořit do poznávání obrovského množství kultur s vlastními tradicemi a především chutnou, mnohdy velmi pikantní, kuchyní. Před cestou se ale ujistěte, že máte dostatek paměti ve fotoaparátu, protože je dost možné, že ji zaplníte už během prvních pár dní.

Předchozí článekProvence a Azurové pobřeží – zajímavá místa, památky a tipy na výlety
Další článekDovolená na ostrově Karpathos v Řecku – zajímavá místa a památky k navštívení