Chystáte se na dovolenou k protinožcům? Proč nevyrazit do Tasmánie? Tento spolkový stát Austrálie obývá stejnojmenný ostrov v Tasmanově moři a od zbytku kontinentu je oddělen přes 300 kilometrů širokým Bassovým průlivem. Žije tu okolo 500 000 obyvatel a skoro půlka z nich bydlí v okolí hlavního města Hobart. Celý ostrov, nepočítáme-li velká města, je pokrytý lesy a deštnými pralesy, z nichž se polovina dočkala prohlášení národním parkem či přírodní rezervací, a částečně i zemědělskou půdou.
Tasmánie, často přezdívaná “Tassie” nebo zkráceně “Tas”, nese jméno nizozemského mořeplavce Abela Tasmana, který byl v roce 1642 prvním Evropanem, jež doplul k jejímu pobřeží. O více než 100 let později jej následovali Francouzi a Britové, kteří se na ostrově setkali s devíti domorodými kmeny, jejichž předkové ostrov obývali už před jeho oddělením od zbytku Austrálie, tedy před více než 10 000 lety.
Zajímavá místa a památky v Tasmánii
Národní park Cradle Mountain a Lake St. Clair (Cradle Mountain-Lake St. Clair National Park)
Ze všech perel Tasmánie se právě Národní park Cradle Mountain a Lake St. Clair považuje za tu nejzářivější. A není divu, více než polovinu rostlinných druhů, které rostou ve zdejších alpinských pásech, nenajdete jinde na světě. Ve zdejších horských oblastech navíc najdete přes dvě třetiny endemických druhů z celé Tasmánie, včetně klokanů rudokrkých, vombatů a possumů. Parkem vede tzv. Overland Track, známá australská pěší trasa o délce 65 kilometrů, která se táhne skrz centrální vrchoviny až k jezeru St. Clair. Mimo jiné se tu také nachází i Mount Ossa, nejvyšší hora Tasmánie, která dosahuje výšky 1 617 metrů nad mořem.
Hlavní město Hobart
Město Hobart obývá ústí řeky Derwent, která se na jihovýchodním okraji ostrova vlévá do zálivu Storm, a hned po Sydney je druhým nejstarším australským hlavním městem. Je jediným místem na zemi, kde si můžete prohlédnout ty nejkrásnější umělecké kousky v Muzeu starého a nového umění zvaném MONA (Museum of Old and New Art), a v ten stejný den šlapat vzhůru k hoře Kunanyi neboli Mount Wellington, jejíž zasněžené vrcholky můžete obdivovat z pláže dokonce i během léta. Během své návštěvy si alespoň jednou přivstaňte a zajděte na trh Salamanca (Salamanca Market), kde si můžete každou sobotu koupit něco dobrého na zub nebo potěšit sebe či své blízké tradičními vyřezávanými produkty, které tu seženete za tu nejlepší cenu.
Národní park Freycinet (Freycinet National Park)
Národní park Freycinet zaujímá téměř celou plochu stejnojmenného poloostrova na východě Tasmánie a patří mezi nejstarší národní parky celé Austrálie. Mnozí považují za absolutní hvězdu parku jeho perfektně zaoblenou pláž Wineglass Bay, která se dostala do několika seznamů nejkrásnějších pláží světa, jiné by zase mohly uchvátit narůžovělé žulové skály zvané The Hazards, které při západu slunce vyvolávají velmi romantickou atmosféru. V parku se můžete střetnout s klokany, ježurami a mnoha druhy ptáků, plazů i rostlin, a tak je téměř jisté, že budete ohromeni na každém kroku.
Launceston
Druhým největším tasmánským městem je Lauceston, jenž se nachází v samém srdci ostrova a je domovem pro skoro 90 000 obyvatel. V průběhu historie měl nad zbytkem Austrálie náskok hned v několika ohledech, byl například prvním místem na jižní polokouli, kde byla použita anestetika, a také prvním městem s pouličním osvětlením poháněným vodní energií. Jelikož patří mezi jedna z nejstarších měst země, najdete tu úžasné ukázky koloniální a viktoriánské architektury, a vyrazíte-li kousek za město, můžete zajít do Tasmánské Zoo (Tasmania Zoo), ve které bylo zřízeno speciální útočiště pro tasmánské čerty. Až se budete vracet z prohlídky, zastavte se na porci některého ze zdejších tradičních pokrmů, který můžete doplnit o sklenku lahodného lokálního vína.
Národní park Mount Field (Mount Field National Park)
Národní park Mount Field leží na jihu Tasmánie zhruba 80 kilometrů od hlavního města Hobart. Své jméno nese po zdejší hoře Mount Field West, jenž disponuje výškou 1 434 metrů nad mořem. Zasahuje do několika nadmořských výšek, a tak se jeho krajina v různých oblastech velmi liší. Ve svém repertoáru má snad vše, co byste v přírodě chtěli spatřit, od překrásných horských údolí a jezer přes deštné pralesy až po úchvatné vodopády, z nichž byste určitě neměli opomenout slavné Russell Falls nebo Horseshoe Falls. Určitě se vydejte i po Trase vysokých stromů (Tall Trees Walk). Celá cesta vám zabere jen 30 minut a mimo jiné vás zavede i k největšímu eukalyptovému stromu na světě.
Port Arthur
Ze strany Britů byla v minulosti Tasmánie vnímaná jako místo pro ty nejhorší odsouzené zločince z Británie a Irska, které v 18. a 19. století posílali právě do trestanecké kolonie města Port Arthur. Vězení zaujímá plochu 40 hektarů a skládá se z 30 budov, z nichž poslední byly dokončeny v roce 1853. V rámci míry bezpečnosti se často srovnávalo s americkým Alcatrazem, přesto se ale využívalo jen pouhých dvacet let. Jelikož patří mezi významné ukázky trestaneckého kolonialismu v Austrálii, zařadilo se mezi nejnavštěvovanější australské památky a zároveň se v roce 2010 dostalo na seznam světového dědictví UNESCO.
Tasmánský národní park (Tasman National Park)
Pod ochranu Tasmánského národního parku spadá poloostrov Tasman a částečně i Forestier, které navazují na jihovýchodní cíp Tasmánie. Podobně jako ostatní národní parky Tasmánie i tento oplývá neskutečnou krásou a přírodní rozmanitostí. Mezi turisty i místními se proslavil zejména pro jeho mořské útesy a monumentální doleritové skalní útvary, které jsou v některých místech až 300 metrů vysoké. Při obdivování jeho nádherného prostředí můžete narazit na několik ohrožených ptačích druhů, například na latamy vlaštovčí či pardaloty tasmánské. Zdejší pobřeží také hojně využívají lachtani jihoafričtí a tučňáci nejmenší, po které představuje ideální místo k páření a odpočinku.
Ostrov Bruny (Bruny Island)
Tasmánii obklopuje i pár ostrovů a malých ostrůvků, turisté si však nejvíce oblíbili ostrov Bruny. Při prvním pohledu na mapu byste si asi pomysleli, že se jedná o dva ostrovy propojené mostem, nicméně ve skutečnosti je to tenký pás pevniny o délce 40 kilometrů, který spojuje jeho jižní část se severní a je známý pod přezdívkou “The Neck” neboli “krk”. Hlavní atrakcí návštěvníků jsou tu v první řadě pěší túry, a to hlavně v Národním parku South Bruny (South Bruny National Park), který disponuje typickou tasmánskou faunou a flórou. Celý ostrov můžete obeplout na vyhlídkové lodi, díky které objevíte spoustu nových míst, například maják na vrcholku mysu Bruny (Cape Bruny Lighthouse), a získáte tak pohled z úplně odlišné perspektivy.
Jestliže jste milovníci přírody, v Tasmánii si budete připadat jako v ráji. Najdete tu snad všechny přírodní výtvory, na které si vzpomenete, ať už se jedná o zasněžená pohoří, velkolepé vodopády, písčité pláže či deštné pralesy provoněné eukalyptem. Můžete tu ochutnat spoustu nových jídel a věnovat se nesčetnému množství aktivit jako například horské turistice a cyklistice, plavání nebo dokonce lyžování, takže i v případě, že hledáte místo pro aktivní dovolenou, Tasmánie bude rozhodně vhodnou volbou.