Place de la Concorde

1134
Place de la Concorde v Paříži | gianliguori/123RF.com
Place de la Concorde v Paříži | gianliguori/123RF.com

Míříte v rámci dovolené do Paříže? Potom máte jistě plno plánů, kam se podívat. Vaší návštěvě stoprocentně neunikne ani největší a nejvýznamnější náměstí, které se ve městě nachází. Vítejte na Place de la Concorde!

Place de la Concorde bylo vybudováno pro úctu krále Ludvíka XV za přispění projektu architekta Jacquese-Ange Gabriela. Výstavba započala roku 1754 a trvala celých devět roků na 84 000 metrech čtverečných Toto náměstí bylo po jeho zřizovateli taktéž pojmenováno, na počest mu zde byla vystavena jezdecká socha, záhy však, v době Velké francouzské revoluce, byla socha zničena a náměstí přejmenováno na Náměstí revoluce. V centru se vztyčila gilotina, která přinesla smrt mnoha lidem. Jméno Place de la Concorde je užíváno teprve od roku 1830. A podobu, kterou známe z nynějška, prostory získaly osm let na to, tedy v roce 1838.

Eurovíkendy v Paříži často startují právě na tomto místě, jistě vás tedy bude zajímat, co je zde všechno k vidění. Dominantou je dnes egyptský obelisk pocházející z Luxoru. Tento kousek váží 230 tun a je vysoký 23 metrů. Král Ludvík Filip ho dostal jako dárek od egyptského místokrále Muhameda Alího. Obelisk doplňují po jeho dvou stranách zajímavé fontánky. Na náměstí objevíte také dvě kašny se symbolikou zemědělství a průmyslu, respektive rybolovu a mořeplavectví. Place de la Concorde je osmiúhelníkového tvaru, v každém jeho rohu se nachází jedna socha představující konkrétní velké francouzské město, jedná se o: Lille, Štrasburk, Lyon, Marseille, Bordeaux, Nantes, Brest a Rouen. Nepřehlédněte ani Hotel de Crillon, tedy jedno z nejluxusnějších míst pro ubytování ve francouzském hlavním městě a budovu Ministerstva námořnictví!

Place de la Concorde je v překladu Náměstí svornosti. Cílem pojmenování je zapomenutí na řadu krvavých událostí, které se zde svého času odehrávaly. Na náměstí se dostanete metrem, je třeba vystoupit na stanici Concorde poblíž Tuilerijských zahrad.

Předchozí článekPlace de la Bastille
Další článekPařížská univerzita Sorbonna