Place de la Bastille

1044
Náměstí Place de la Bastille v Paříži | dennisvdwater/123RF.com
Náměstí Place de la Bastille v Paříži | dennisvdwater/123RF.com

Návštěvu Paříže byste mohli začít třeba na jednom z významných pařížských náměstí, kterým je Place de la Bastille, tedy symbol Velké francouzské revoluce. Kdo by o něm alespoň někdy neslyšel, právě v těchto místech kdysi stála zvučná pevnost Bastilla s obávaným žalářem, který představoval téměř jistou smrt. Bastila jen potvrzovala absolutní moc monarchie, mohl se do ní na příkaz krále dostat opravdu kdokoliv. K této tématice bylo natočeno několik historických filmů s hvězdným obsazením. Nyní můžete toto místo poznat na vlastní oči, i když obávanou pevnost zde již nespatříte, ta byla v letech 1789-1790 zcela zničena, když na ni zaútočili nespokojení lidé, vojáky zabili a vězně osvobodili, tehdy začala Velká francouzská revoluce.

Place de la Bastille připomíná velký kruhový objezd, jedná se o náměstí téměř kruhovitého tvaru, které je ohraničeno čtvrtí Morais, v doslovném překladu se jedná o močál, který zde v dobách dávno minulých opravdu byl. Na náměstí naleznete několik památek, které stojí minimálně za vzhlédnutí. O co se konkrétně jedná? Na první pohled si všimnete Colonne de Juillet, což je Červený sloup, který se tyčí do výšky 50 metrů. Vznikl jako připomenutí červencové revoluce z roku 1830, která znamenala konec panování pro krále Karla X. Colonne de Juillet připomíná oběti nepokojů, jejichž těla jsou pohřbena v základech památky. Přehlédnout nelze ani budovu pařížské opery Opera de la Bastille, která byla otevřena v roce 1989 při příležitosti 200letého výročí Velké francouzské revoluce.

Place de la Bastille je v současné době místem jarmarků, trhů a jiných společenských akcí, jako jsou třeba koncerty nebo výstavy. Objevíte zde i množství restaurací, kaváren, ale i nočních klubů. Život tu je až do pozdních nočních hodin a to hlavně o víkendech. Eurovíkendy v Paříži obvykle nabízí návštěvu tohoto 215 metrů dlouhého a 150 metrů širokého náměstí, které má vysokou historickou hodnotu!

Předchozí článekPantheon v Paříži
Další článekPlace de la Concorde