Navštivte rozmanitý Londýn

1527
Westminsterský palác v Londýně | elec/123RF.com
Westminsterský palác v Londýně | elec/123RF.com

Poznejte Londýn na vlastní kůži, tradiční telefonní budky, patrové autobusy a tradiční cihlové domky jsou hlavními symboly věhlasné metropole. Vychutnejte si pravý anglický čaj z kavárny, jež vám umožní pohled na Londýn v celé své kráse. Právem se o Londýně mluví, jako o jediném svého druhu. Nadčasový Londýn vás vítá!

Obecné informace o Londýně

Londýn je hlavním městem Spojeného královstí Velké Británie a Severního Irska, skrz který protéká Temže. Mísí se v něm dávná historie s moderním duchem. Londýn je typický deštivým a neustále překvapujícím počasím. Nezapomeňte mít neustále po ruce deštník. Teploty tu v létě dosahují maximálně něco málo přes 30 °C. V zimě teplota neklesne pod 2 °C. Podmínky pro turistiku jsou zde zcela ideální.

Památky, zajímavosti a atraktivity v srdci Londýna

Pokud se chcete pobavit, vyrazte do Westminsteru. Najdete tam celou řadu obchodů a nejrůznější zdroje zábavy. Velmi oblíbený a zábavný je West End, kde leží hojně navštěvované Trafalgarské náměstí. Za nákupy zamiřte přímo na Oxford Street. Pokud se chcete při nákupech také dobře najíst, najděte proslulé Soho s velkým počtem restaurací. Kromě dobrého jídla je Soho známo rušnými kluby, divadly, kiny a mnohým dalším.

Během návštěvy Londýna nezapomeňte na Buckinghamský palác, Westminsterský palác s věží Big Ben, Clarence House, London Bridge, Tower Bridge a Královskou observatoř v Greenwichi, skrz který prochází nultý poledník. Pokud víte dopředu, že se budete v Londýně věnovat památkám, pořiďte si London Pass. Nejen, že díky němu ušetříte na vstupném, ale dokonce nebude muset čekat úmorné fronty u jednotlivých památek. Chcete-li vidět Londýn z ptačí perspektivy, vylezte až na nejvyšší britský mrakodrap Canada Square.

Muzea v Londýně

Navštívit můžete také celou řadu muzeí. Řada z nich má vstup zdarma. Rozhodně si nenechte ujít Science Museum, Přírodopisné muzeum, Britské muzeum či populární Muzeum voskových figurín Madame Tussaud se slavnými osobnostmi.

Sport v Londýně

Londýn je také městem sportu. Jako první město na světě pořádalo již po třetí olympijské hry. Sídlí tu dva světově proslulé fotbalové kluby – Chelsea FC a Arsenal.  Dalším oblíbeným sportem jsou ragby a kriket. V Londýně se nachází také Wimbledon, kde se pořádají slavné tenisové turnaje. Známé jsou též Londýnské maratóny.

Doprava v Londýně

K cestování po Londýně využívejte metro, které bylo vůbec prvním metrem na světě.

Klid a odpočinek

Londýn je vskutku jedno z nejrušnějších měst na světě, pokud se budete chtít skrýt na chvíli do klidu a ticha, zavítejte do jednoho z mnoha londýnských parků. Doporučuji Greenwich Park, Bushy Park a Richmond Park.

Výlety do přilehlého londýnského okolí

Nedaleko Londýna se nacházejí věhlasné univerzity, které mezi sebou vzájemně konkurují. Ano, máme na mysli Cambridge a Oxford, jež jsou považovány za nejstarší univerzity v zemi.

Úžasný je také Stonehenge, jež proslul svými pozoruhodnými menhiry. Význam však není zcela znám. Budete uchváceni jejich velikostí.

Neopomeňte také na starobylé město Windsor, kde se rozprostírá největší dosud obývaný hrad světa. Windsor Castle je také z jedním z mnoha sídel královské rodiny. Milovníci hraček si zamilují pohled na domeček pro panenky, jež patřil královně Mary.

Stratford upon Avon je rodištěm světoznámého dramatika Williama Shakespeara.  Dále můžete navštívit pozoruhodné sídlo panovníků Hampton Court Palace či zábavní park Legoland a mnoho dalších.

Gastronomie v Londýně

O anglické kuchyni se mluví jako o jedné z nejhorších na světě.  Upřímně řečeno jejich typická ryba nasáklá olejem s hranolky opravdu není nic moc. Volte tedy raději světovou kuchyni, na kterou narazíte na každém rohu.  Restaurace jsou celkem levné a hlavně v nich respektujte přísný zákaz kouření. Ale co rozhodně nemůžete vynechat je pravá a poctivá anglická snídaně. Poručte si vajíčka se slaninou, párky, fazole v rajčatové omáčce a především pravý anglický čaj, který byste měli povinně ochutnat. Od 17. – do 20. června v Londýně probíhá gurmánský festival Taste on London, a to již tradičně v Regent´s Parku.

Ubytování v Londýně

Nejlevnější ubytování naleznete v okolí Hyde Parku, kde jsou cenově dostupné hostely. Ale pochopitelně pokud nechcete na svých cestách šetřit, nebo si můžete díky levným letenkám pořídit dražší ubytování, pak jsou právě pro vás vhodné pětihvězdičkové hotely přímo v centru Londýna.

Nákupy v Londýně

Centrem nákupu je Oxford Street a také Oxford Circus, nakoupíte zde značkové oblečení, předměty a mnoho dalšího. Rovněž spatříte i malebné krámky. Děti si jistě zamilují věhlasnou a největší hračkárnu světa Hamleys na Regent Street, právě tady si budou moci všechny hračky odzkoušet.

Pozor! Nezapomeňte, že je v Londýně o jednu hodinu méně. Tak si to ohlídejte, ať nechodíte všude pozdě.

Předchozí článekManchester – město, které se probudilo, aby se stalo světovou metropolí
Další článekLiverpool – město, ve kterém se zrodily legendy