Manchester – město, které se probudilo, aby se stalo světovou metropolí

2939
Panorama Manchesteru | corinaldo/123RF.com
Panorama Manchesteru | corinaldo/123RF.com

V dřívějších dobách nebylo město Manchester nijak zvlášť zajímavým místem, prošlo si však velkým rozvojem a dnes se mu právem říká – světová metropole. Na každém rohu na vás bude dýchat historie společně s moderním duchem. To si přeci nemůžete nechat ujít. Právem je město Manchester řazené mezi nejperspektivnější města Velké Británie, jelikož je to centrum průmyslu, obchodu, architektury, kultury, umění, vysokoškolského vzdělávání, sportu, zábavy, nákupu, zkrátka je Manchester centrem všeho a na své si zde přijde skutečně každý.

Pro fanoušky fotbalu

Málo komu se ve spojení s Manchesterem nevybaví fotbal. Vždyť právě Manchester United a Manchester City dělají městu slávu po celém světě. Oba kluby hrají v Premier League, ale Manchester United je ve světě poněkud populárnější. Za to Manchester City se těší z velké obliby svých domácích fanoušků. Leckterý fanoušek fotbalu by pro návštěvu stadionu Old Trafford Manchesteru United udělal cokoliv. Upřímně řečeno i pokud nejste fotbalový fanatik, věřte, že vás atmosféra na druhém největším fotbalovým stadiónu na světě, zvedne ze židle. Lístky na zápas kupujte jedině na internetových stránkách, nebo si ho zařiďte až přímo u kasy. Jinak se totiž můžete nechat napálit mnohými podvodníky, kteří lístky na fotbalové zápasy falšují. Pokud se na zápas nedostanete, navštivte alespoň klubové muzeum. U východní tribuny stojí sochy takových ikon, jako byl Georg Best, Dennis Law a Bobby Charlton.

Památky, atraktivity a zajímavosti v Manchesteru

Rozhodně navštivte centrum města, které je právem zapsané na seznam památek UNESCO.  V Manchesteru se nachází celá řada zajímavých galerií, které stojí za to vidět. Doporučujeme Manchester Art Gallery. Dále si nenechte ujít divadlo Royal Exchange Theatre, Manchester TownHall, středověkou Manchester Cathedral, Shambles Square, Čínskou čtvrť, která je třetí největší v Evropě.  Za vidění stojí také Broughton Park, Manchester Jewish Museum, Beetham Tower – největší stavba s byty v Británii a jiné.

Pokud si nebudete vědět rady s tím, kam zajít dřív, zkuste vyhlídkové autobusy, které startují z St. Peter’s Square. To co vás cestou nejvíce uchvátí, pak samostatně navštivte.

Pro mlsné jazýčky

Nebojte se zajít do restaurací. Ceny vás nijak zvlášť nezaskočí. Navíc se v Manchesteru nachází více jak 30 světových kuchyní. Ať budete mít chuť na cokoliv, v Manchesteru svou chuť určitě uspokojíte. Ale pozor na pivo, to máme doma skutečně několikanásobně lahodnější. Pokud však bez našeho národního moku nebudete moci vydržet, vyhledejte tamní český bar, který díky ceduli Pilsner Urquel určitě neminete.

Nákupy v Manchesteru

Za nákupy vyrazte do obchodního centra Arndale, kde můžete zrovna chytit velké slevy. Skvělý je také Manchester Fashion Market, což je trh věnovaný pouze a jen módě. Jistě tu naleznete mnoho originálních kousků. Pokud si ovšem potrpíte na luxusní značky, pak se vydejte do King Street.

Zábava a noční život v Manchesteru

V případě, že toho nemáte za celý den dost, vydejte se za nočním životem Manchesteru. Jelikož se v městě nacházejí dvě univerzity, je tu celá řada barů a diskoték plných studentů. Zamiřte na Oxford Road a nebudete litovat. Nočním životem žije také Northern Quarter, Deansgate a Castlefield.

Tip: Zajímavá může být návštěva hotelu Hilton, kde ve 23 patře nachází luxusní bar. Pokud nejste ten typ, který po nocích vysedává na barové židličce, pak se ale alespoň jednou vydejte na procházku nočním Manchesterem, je to skutečný zážitek.

Doprava v Manchesteru

K přepravě po městě využívejte metro. Pokud se rozhodnete navštívit okolí města, pak zvolte rychlovlaky. Klidně si můžete také vypůjčit auto, motorku nebo kolo a projet si město křížem krážem. Nemusíte se ani bát využít taxi služeb. Ceny jsou velmi přijatelné a taxikáři jsou slušní lidé. Nezapomeňte však, že jste v Anglii, kde se jezdí vlevo.

Ubytování v Manchesteru

Za ubytování v centru si pochopitelně připlatíte, ale v okrajových částech města je značně levněji.

Ostatní informace

Obyvatelé Manchesteru jsou velmi sympatičtí. Pokud si nebudete s něčím vědět rady, zeptejte se. Nemálo turistů vzpomínalo, že stačí vybalit mapu a už k vám přiskočí člověk s úsměvem a dobrou radou. V Manchesteru je také poněkud chladněji a počítejte s deštivým počasím. Nutno podotknout, že je tu výrazně levněji nežli v Londýně.

V Manchesteru nejlépe uplatníte angličtinu. Ale na ulicích můžete díky studentům ze všech koutů světa zaslechnout snad úplně každý jazyk. Díky nim jsou tu také domácí obyvatelé zvyklí na horší angličtinu, nemusíte se proto vůbec stydět promluvit.

Předchozí článekAljaška – země přírodních rezervací s divokou přírodou
Další článekNavštivte rozmanitý Londýn