Liverpool – město, ve kterém se zrodily legendy

1825
Letecký pohled na Liverpool | sakhaphotos/123RF.com
Letecký pohled na Liverpool | sakhaphotos/123RF.com

Liverpool je město, které na první pohled může působit vcelku obyčejným dojmem. Ale zpravidla nic nebývá takové, jak se na první pohled může zdát. Někteří turisté, kteří již měli tu čest s tímto výjimečným městem, hovoří o fantastickém místě, které rozhodně stojí za navštívení.

Přístavní město Liverpool se nachází na severozápadě Anglie a protéká jím řeka Marsey, která se přímo u Liverpoolu vlévá do moře. Zajisté využijte možnosti nechat se se unášet přívozem na vlnách této řeky. Až poprvé ucítíte pod nohama pevnou půdu Liverpoolu, zastavte se na moment a zhluboka se nadechněte. Otevřete se magické atmosféře famózního města, ve kterém se narodili John Winston Lennon a Paul McCartney. Právě tady se zrodila jedinečná a nesmrtelná skupina The Beatles. Věřte, že budete nápis této slavné kapely potkávat na každém rohu a snad na každém možném předmětu. Zcela bezpochyby budete vtaženi do mánie zvané Beatles. Až pocítíte onu magickou sílu, pokračujte směle dál do náruče samotného Liverpoolu.

Tato fascinující kapela nebyla poslední světově proslulým dítětem Liverpoolu. Jen málokdo neví, oč se jedná, když se vysloví Liverpool F.C. a Everton F.C.  Oba tyto fotbalové týmy hrají v Premier League a nutno podotknout, že kluby nežijí v úplném soužití. Není muže, který by nechtěl zažít na vlastní kůži atmosféru, která panuje na stadionech těchto proslulých klubů. Když se stadionem rozezní klubová hymna, husí kůže musí běhat po zádech i tomu největšímu fotbalovému odpůrci. Zkrátka se neubráníte vtáhnutí do světa velkého fotbalu.

Pokud fotbalu příliš neholdujete, pak radši navštivte dostihový areál v Aintree. Každoročně v dubnu se tu pořádají dostihové závody Grand National mezinárodního rozměru, které rozhodně stojí za to.

Uchvátit vás může také neskutečná atmosféra v Philharmonic Hall, kde sídlí Liverpoolský královský symfonický orchestr a kde vystupují skutečné hvězdy.

To, že to v Liverpoolu skutečně žije, dokládá fakt, že byl v roce 2008 vyhlášen evropským městem kultury. Na své si zde přijdou milovníci populární hudby, orchestrů, sportu, muzeí, nakupování či zkrátka všeho možného. Hojně bývá navštěvováno muzeum Beatles storyWorld Museum Liverpool a Merseyside Maritime Museum. Nevynechejte také St. John´s Gardens, Albert Dock, Empire Theatre, Walker Art Gallery, Cavern Club kde hráli Beatles a mnohá další úctyhodná místa. Pokud vás lákají budovy gigantických rozměrů, pak si nenechte ujít katedrálu Ježíše Krista, která je se svojí kapacitou okolo 6000 lidí úplně největší katedrálou na světě.

Ve městě stojí také rodné domy Johna Winstona Lennona a Paula McCartneyho. Neváhejte je navštívit a staňte v prostorách, kde se zrodily takové hity jako Let It Be či Yesterday.

Kam na nákupy?

Na nákupy si zajděte na Qeen Square Centre. Užijete si skutečně nespočet zábavy a dobře se najíte. Ochutnejte například jehněčí ragú nebo tradiční rybu s hranolky. Co vás jistě potěší, jsou značně příznivé ceny. V Liverpoolu to žije i v noci. Zastavte se v Liverpool Academy nebo v okolí Concert Square. V Anglii není možné platit v eurech, ačkoliv je v Evropské unii. Hlavní měnou a platidlem je libra.

Ubytování

Ceny za ubytování v Liverpoolu závisí pochopitelně na období, kdy se rozhodnete Liverpool navštívit. Během hlavní sezony tu bude zkrátka o něco dráž než-li mimo ní. Díky levným letenkám do Liverpoolu přilétá stále více turistů.  Ubytování přímo v centru není nijak zvlášť drahé. Pokud však chcete ušetřit, vyhledávejte ubytování v okrajových částech města.

Klidně si půjčte auto, motorku nebo kolo a projeďte si město křížem krážem. Spolehněte se také na taxi, ceny jsou velmi přijatelné. Nezapomeňte však, že jste v Anglii, kde se jezdí vlevo. Zaujal vás Liverpool a začínáte zvažovat jeho návštěvu? Pak věřte, že není čas ztrácet čas.

Předchozí článekNavštivte rozmanitý Londýn
Další článekEdinburgh – turisticky atraktivní město plné historických památek