Kam v Londýně – objev zajímavá místa a památky aneb co navštívit a vidět?

7361
Svítání u Tower Bridge v Londýně | zoltangabor/123RF.com
Svítání u Tower Bridge v Londýně | zoltangabor/123RF.com

Hlavní město Spojeného království Velké Británie a Severního Irska je jednou z nejrušnějších (a minimálně cenou za bydlení a nemovitosti i určitě nejdražších) evropských metropolí. Londýn je domovem více než osmi milionů lidí a i národnostní složení je zde velmi pestré.

Cestou k řece

Ačkoliv se jedná o velké město, téměř všechny hlavní atrakce jsou položeny v rozumné vzdálenosti přímo v centru města kolem řeky Temže a dají se tak zvládnout třeba během víkendového výletu. Samotné zkoumání krás města lze začít ve známém Hyde Parku, kde na vás dýchne uvolněná nálada lidí, kteří se snaží zpomalit od hektického života metropole. Zde také narazíte na Speakers Corner – část parku známou tím, že zde kdokoliv, již od 19. století, může svobodně hlásat své názory. Pokud budete mít cestu kolem během neděle, je veliká šance, že právě zde narazíte na řečníky a naslouchající dav.

Stromy v Hyde Parku v Londýně | ruivalesousa/123RF.com
Stromy v Hyde Parku v Londýně | ruivalesousa/123RF.com

Vydáte-li se směrem k řece, projdete přes Wellington Arch a dorazíte k Buckinghamskému paláci, oficiálnímu sídlu královské rodiny. Podle toho, zda vlaje vlajka s královskou standardou lze poznat, zda-li je sama královna přítomna v paláci. Pokud ne, vlaje místo ní standardní anglický „Union Jack“. Samotná oblast kolem paláce je také místem, kde se londýňané shromažďují při významných událostech – například, když královna slavila 50 let na trůnu v roce 2002, sešlo se zde (a na přidružené třídě The Mall) více než milion lidí.

Buckinghamský palác v Londýně | phil_bird/123RF.com
Buckinghamský palác v Londýně | phil_bird/123RF.com

TIP: Každý den v 11:30 dopoledne (na podzim a v zimě pouze obden) můžete být svědky výměny stráže paláce. Doprovodná kapela hraje jak klasické vojenské „pochody“, tak i například songy od Abby nebo znělku z oblíbeného seriálu Hra o trůny.

Od paláce je to již jen kousek k velkému přehlídkovému prostranství Horse Guard Parade, kde se (nejen) vojenské přehlídky konají již od 17. století – příkladem je třeba každoroční Trooping the Colour, uspořádaná vždy během června v rámci oslav královniných narozenin. Ulice Whitehall vás následně zavede k blízkému Westminsterskému paláci a symbolu města, věži Elizabeth Tower, které ale téměř nikdo neřekne jinak než Big Ben (i když to je pouze jméno věžního zvonu). Věžní hodiny jsou známé svojí spolehlivostí – od roku 1859 se vážně porouchaly pouze jednou (a několikrát krátce zastavily vlivem extrémních výkyvů počasí) a po první velké revizi v roce 2007 se očekává, že by mohly přesně sloužit bez větší údržby dalších 200 let.

Londýn z ptačí perspektivy

Při pohledu od Westminsteru vás určitě zaujme kolosální London Eye, které je bez pochyb jednou z novodobých ikon Londýna. Fronty na svezení se jsou však často velmi dlouhé a samotná projížďka se dokáže pěkně prodražit.

Panorama London Eye | masterwilu/123RF.com
Panorama London Eye | masterwilu/123RF.com

Jako alternativu určitě zvažte návštěvu impozantní St. Paul’s Cathedral na Ludgate Hill – ceny za vstup jsou výrazně příznivější, prohlédnete si nádherný interiér sídla londýnského arcibiskupa a protáhnete svaly při výstupu do tří otevřených pater. Z nejvyšší Golden Gallery budete mít místo celé jako na dlani, jen buďte opatrní pozor, pokud trpíte na závratě. Výhled za to ale určitě stojí.

Pokud vás při toulkách Londýnem přepadne hlad (nebo chuť na něco dobrého) a budete si chtít dát něco, po čem nebudete mít hluboko do kapsy, neváhejte navštívit jednu z četných místních kaváren Pret-A-Manger. Výborné sendviče, bagety a polévky, vše připravované na místě se snahou o snížení množství zbytečných aditiv v jídle, za rozumné ceny. Máte-li rádi poctivé hamburgery, zkuste místní franšízu jménem Byron’s – kombinují kvalitu pravých restaurací s neformálností menší bister. A nakonec – žádná návštěva by nebyla kompletní bez návštěvy pravého anglického pubu. Zkusit můžete třeba The Lyric v nočním životem pulzující čtvrti Soho, pyšnící se typickou atmosférou a širokým výběrem točených piv.

Předchozí článekLima – co vidět v peruánské metropoli?
Další článekMoskva – zajímavá místa a památky