Nairobi – kam se vydat aneb co vidět a zažít?

3462
Panorama Nairobi v Keni | sopotniccy/123RF.com
Panorama Nairobi v Keni | sopotniccy/123RF.com

Nairobi je městem kontrastů. Na jedné straně vás překvapí moderní město plné luxusní vil, výborných restaurací a diskoték západního stylu, na straně druhé uvidíte chudinské čtvrti slumy, v čele s největším slumem na světě – slum Kibera.

Velkým lákadlem však přirozeně bude i okolí tohoto hlavního města Keni. Město je velice mladé a nabízí novou zástavbu a mrakodrapy podobně jako nejmodernější metropole na světě. Nairobi však není typické město s historickým centrem a zajímavými architektonickými památkami. Zajímavá místa velice snadno projdete za pouhý den. Poté se můžete vydat na tu pravou africkou cestu.

Co nevynechat v Nairobi?

Svoji návštěvu začněme v samotném centru města – na náměstí City Square. Na náměstí najdeme většinu vládních budov, banky, úřady a instituce. Zároveň je to místo mrakodrapů, luxusních hotelů, restaurací a obchodů.

Nachází se zde rovněž místo konání mezinárodních konferencí a kongresů – Kennyatta International Conference Centre neboli kongresové centrum pojmenované po prvním prezidentovi nezávislé Keni. Opět nečekejte žádnou historickou budovu, jde o mrakodrap se zvláštní kulatou střechou. Kromě kongresového centra se nachází na náměstí i socha Joma Kennyatty společně s mauzoleem.

Kenyatta International Convention Centre v Nairobi | mirco1/123RF.com
Kenyatta International Convention Centre v Nairobi | mirco1/123RF.com

Zajímáte-li se o africké kmeny, archeologii či historii, určitě nevynechejte návštěvu Národního muzea, kde můžete vidět několik expozic, jako je například výstava fotografií s názvem „Born Free“ (Narozeni svobodní). Jedná se o obrázky z běžného života obyvatel. Další expozicí je výstava předmětů různých keňských kmenů, expozice svahilské kultury nebo archeologických vykopávek. Chcete-li nasát pravou africkou atmosféru, zajděte se rovněž podívat a možná i něco nakoupit na trhy Masájů – Massai market. Masájové jsou kmenem, který se stále ještě snaží uchovat si svoje tradice a hodnoty.

Terorismus se bohužel nevyhnul ani tomuto městu, v roce 1998 zde sebevražední atentátníci srovnali se zemí budovu americké ambasády a zabili při tom přes 200 lidí. Na místě, kde stála budova, je dnes pietní místo – zahrada s památníkem se jmény všech obětí, které při útoku zemřeli. Nachází se zde i muzeum s detaily o tragédii a fotografiemi.

Klidnou procházku si můžete užít v Uhuru gardens park, kde mimo botanického zážitku uvidíte pomník boje za nezávislost. Právě na tomto místě byla v roce 1963 vyhlášena nezávislost Keni. Jedna z mála náboženských budov je Katedrála všech svatých. Při výčtu sakrálních staveb nesmíme zapomenout také na mešitu Jamia Mosque, která je jednoznačně nejznámější a nejvýznamnější mešita v zemi.

Uhuru Park v Nairobi v Keni | industryandtravel/123RF.com
Uhuru Park v Nairobi v Keni | industryandtravel/123RF.com

Ochutnejte masové speciality

Jestliže vám opravdu vyhládlo, navštivte nejznámější a nejvyhlášenější restauraci v Africe – Carnivore. Je to zážitek především pro milovníky masa, kteří tady mohou ochutnat nejrůznější druhy masa, a to od buvola, pštrosa až po velblouda. Navíc se nemusíte obávat, že na účtu za večeři bude horentní suma. V Carnivore zaplatíte paušální cenu a pak už jen chodí číšníci a odkrajují vám dobrůtky, dokud nemáte dost.

Poznejte okolí Nairobi

Co se týká samotného města Nairobi, mnoho dalších fantastických míst najdete hned v jeho okolí.

Karen Blixen, tuto obdivuhodnou ženu známe hlavně z filmu „Vzpomínky na Afriku“. Jestliže vás její příběh zaujal, navštivte Muzeum Karen Blixen, které se nachází v domě, kde Karen v Keni žila a kde měla kávovou plantáž. Ačkoli zde plantáž již bohužel není, přesto stojí toto místo za návštěvu. Uvidíte nejen repliky koloniálního nábytku, ale i dopisy Karen a různé další předměty. Několik kilometrů dlouhou procházkou se navíc dostanete k místu, kde je pohřbena láska Karen – Denys Finch Hatton.

Dům Karen Blixen v Nairobi | debstheleo/123RF.com
Dům Karen Blixen v Nairobi | debstheleo/123RF.com

A co by to bylo za poznání Afriky, kdybychom neviděli africká zvířata. Přímo ve čtvrti Karen se nachází žirafí centrum, kde můžete žirafy nakrmit, nebo navštivte sloní sirotčinec.

Zajímavým místem je také vesnice Bomas. Jde vlastně o skanzen, kde můžeme vidět tradiční obydlí a kulturu afrických kmenů. Uvítají vás tradičními písněmi a tanci a vy se můžete ponořit do všedního života původních Keňanů.

Skanzen Bomas u Nairobi | sopotniccy/123RF.com
Skanzen Bomas u Nairobi | sopotniccy/123RF.com

Samozřejmě nesmíme vynechat ani návštěvu Národního parku Nairobi, který je vzdálen pouze 7 km od centra města. Najdeme zde opravdu rozmanité druhy zvířat.

Žirafy v Národním parku Nairobi v Keni | derejeb/123RF.com
Žirafy v Národním parku Nairobi v Keni | derejeb/123RF.com

Pokud se vydáme dále od města, můžeme navštívit další zajímavé místo, kterým je Hell´s gate National park. V případě tohoto parku však doporučujeme zaplatit si průvodce. Tento park není jen o zvířatech, které tady samozřejmě také uvidíte, ale také o přírodě, skalách či roklinách.

Safari v Hells Gate National Park v Keni | rchphoto/123RF.com
Safari v Hells Gate National Park v Keni | rchphoto/123RF.com

Milovníci pěší turistiky se mohou vydat na Ngong Hill nedaleko Nairobi. Mimochodem pohled na Ngog Hill je zmíněn i v knize „Vzpomínky na Afriku“.

Nairobi je místem, které vás možná neuchvátí na první pohled, ale jakmile se porozhlédnete kolem, zjistíte, že má rozhodně své kouzlo.

Předchozí článekMakedonská Skopje – kam se vydat a co vidět?
Další článekMontevideo – kam se vydat a co vidět?