Montevideo – kam se vydat a co vidět?

2155
Značka Montevideo u vjezdu do města | hemeroskopion/123RF.com
Značka Montevideo u vjezdu do města | hemeroskopion/123RF.com

Montevideo – hlavní město Uruguaye leží na pobřeží Atlantského oceánu blízko ústí dvou řek Paraná a Uruguay. Montevideo je okouzlující živou metropolí s jedinečnou atmosférou. Především milovníci koloniální historie si v Montevideu přijdou na své. Historie města není příliš dlouhá. Španělé zde roku 1726 založili vojenskou osadu, která se brzy rozrostla, a z Montevidea se stalo významné přístaviště.

Co podniknout v Montevideu?

Montevideo není příliš rozlehlé, a tak vám na návštěvu města budou stačit v podstatě dva dny. Vzhledem k poloze u moře můžete při návštěvě tohoto města strávit den na jedné z krásných plážích, kterých je tam dostatek. Za všechny můžeme jmenovat například Playa de los Inglese, Punta Gorda či Pocitos. Vychutnat si procházku podél pobřeží, projet se na kolech či kolečkových bruslích můžete po 22 kilometrů dlouhé promenádě Rambla de Montevideo.

Na co v Montevideu nezapomenout?

Svou návštěvu začneme na místě, které můžete znát z mnoha fotografií cestovatelů, a tím je barevný nápis “Montevideo” na pláži. Není to žádná architektonická zajímavost, ale fotografie u nápisu určitě zapadne do vašeho alba. A teď už se pojďme podívat na ty zajímavější historické a architektonické památky.

Přesuneme se tedy na hlavní a bezpochyby největší náměstí metropole – Plaza Independencia. Váš pohled určitě upoutá obří socha José Artigase. Pokud vám jméno nic neříká, jedná se o největšího národního hrdinu. V podstavci sochy se nachází mauzoleum, do kterého vejdete po bronzových schodech až k uloženým ostatkům hlídaných vojáky.

Socha José Artigase na Plaza Independencia v Montevideu | xura/123RF.com
Socha José Artigase na Plaza Independencia v Montevideu | xura/123RF.com

Otočte se zády k soše národního hrdiny a to, co uvidíte, je Palacio Salvo. Budova vysoká téměř 100 m, původně postavená jako hotel, byla několik desítek let nejvyšší budovou Jižní Ameriky. Dnes v ní sídlí mnoho institucí. Budova je zajímavá nejen svým vzhledem, ale nabízí také krásnou vyhlídku, kdy se na vrchol budovy můžete dostat výtahem zadarmo.

Palacio Salvo na Plaza Independencia v Montevideu | spectral/123RF.com
Palacio Salvo na Plaza Independencia v Montevideu | spectral/123RF.com

Kam v Montevideu vyrazit za zábavou i kulturou?

Na náměstí najdeme také Palacio Estevez, původně sídlo prezidenta a vlády, dnes muzeum a místo konání významných událostí. Zajímavým tipem pro cestovatele je, že poslední sobotu v měsíci jsou muzea v okolí hlavního náměstí bez vstupného.

Palacio Estevez na Plaza Independencia v Montevideu | charles03/123RF.com
Palacio Estevez na Plaza Independencia v Montevideu | charles03/123RF.com

Při návštěvě Plaza Independencia nezapomeňte mrknout na budovu divadla Teatro Solis – první operní scénu v Uruguayi. Branou Puerta de la Ciudadela, nacházející se na hlavním náměstí, se dostanete do starého města Ciudad Vieja. Zde teprve zažijete tu pravou atmosféru Montevidea. Uchvátí vás rozpadlé koloniální domky, uličky a stylové hospůdky. Tuto část města je dobré navštívit především přes den, neboť večer není příliš bezpečná.

Chcete-li nakoupit nějaké suvenýry, starožitnosti nebo cokoli jiného, vyrazte v neděli dopoledne na vyhlášený uliční bleší trh.

Další místa, která stojí za návštěvu:

  • Národní historické muzeum – vstupné je zdarma. Najdete zde nejvýznamnější památky uruguayské historie.
  • Parque Pardo – největší z hlavní parků v Montevideu.
  • 18 de Julio Avenue – nejdůležitější nákupní ulice v metropoli sbudovami ve stylu Art Deco.
  • Katedrála Iglesia Matriz – uchovává ostatky mnoha významných velikánů národních dějin.
  • Fortaleza del Cerro – pevnost na nejvyšším kopci města.

Tip na výlet v okolí Montevidea:

  • Colonia de Sacramento – původní portugalské koloniální město nedaleko od metropole, které určitě stojí za návštěvu.
Předchozí článekNairobi – kam se vydat aneb co vidět a zažít?
Další článekZajímavá místa a památky ve francouzském Štrasburku