Makedonská Skopje – kam se vydat a co vidět?

8538
Panorama Skopje v Makedonii | elec/123RF.com
Panorama Skopje v Makedonii | elec/123RF.com

Skopje, hlavní město Makedonie,které leží na řece Vardaru v severozápadní části země, nepatří mezi turisty zavalená místa. Zajímá vás však, proč navštívit toto jedinečné město? Rádi byste se dozvěděli, co při jeho návštěvě rozhodně nesmíte vynechat?

Skopje – město plné protipólů

Ačkoli Skopje leží na evropském kontinentu, spojuje různé kultury. Najdete tu, jak prvky Islámu, židovství, tak pravoslaví. Ve městě společně žijí Makedonci, Albánci, Turci i Romové.

Při návštěvě města vás jistě zaujmou názvy ulic. Můžete se projít po Bulváru Říjnové revoluce, Leninovou ulicí, Třídou Partyzánských oddílů či Bulvárem Marxe a Engelse. Není to žádný socialistický skanzen, ale vyjádření jejich úcty k socialismu. Na toto období totiž Makedonci vzpomínají v dobrém.

Nasajte atmosféru starého města

Nyní se už vydejme do samotného centra dění. Svoji návštěvu začněte procházkou po kamenném mostě, který vás dovede do starého města Čaršija. Jedná se o místo, které vždy bylo centrem hospodářského dění a patřilo k nejrozvinutějším bazarům na Balkáně. I tady můžete vidět, jak se mísí východní a západní kultury.

Starý kamenný most přes řeku Vardar ve Skopji | stifos/123RF.com
Starý kamenný most přes řeku Vardar ve Skopji | stifos/123RF.com

Hned, jak přejdete most, uvidíte kostel Sv. Dimitrija. Tento kostel byl svého času hlavním ortodoxním kostelem ve Skopji. Kostelíků v této části je vícero, ale za návštěvu určitě stojí kostel sv. Spase. Zajímavostí totiž je, že podstatná část kostela se nachází v podzemí. Na první pohled vás mohou zaujmout velice pestře zdobené interiéry. V kostelíku se nachází i hrob národního hrdiny Goce Delčeva bojujícího proti turecké nadvládě.

V severnější části Čaršija si můžete prohlédnout mešitu Mustafu Paša, ovšem jen zvenku, neboť je veřejnosti nepřístupna.

Mešita Mustafa Pasha ve Skopji | hypnocreative/123RF.com
Mešita Mustafa Pasha ve Skopji | hypnocreative/123RF.com

Kromě památek spojených s vírou se ve starém městě nachází také tehdejší koupele Daud Pašu z 15.století, které dříve představovaly největší koupele na Balkáně. Dnes se na tomto místě nachází národní galerie. Další koupele Čifte Amam poskytují své prostory také výtvarnému umění, tentokrát spíše současnému. I když vás obrazy a výtvarné umění příliš nezajímá, určitě doporučujeme návštěvu interiéru, který vám zprostředkuje dojmy z toho, jak koupele fungovaly. Uvidíte obložení stěn a trubky vedoucí teplou vodu.

Poslední zastávkou ve starém městě bude Muzeum Makedonie, které se nachází  naproti mešitě Mustafu Paša a překvapí vás rozsáhlostí své sbírky. Ta vás pohltí do historie země, národněosvobozeneckých bojů či Ilidenského povstání.

Procházky ve staré části vám přiblíží atmosféru, historii a tradici města. Uličky Čaršiji jsou plné okouzlujících staveb, čajoven a tradičních restaurací. Vůně připravovaného jídla se rozptyluje do ulic a láká vás na ochutnávku. Nad starým městem se tyčí pahorek a na něm byzantská pevnost Kale, ze které však bohužel zbyly pouze mohutné hradby, věže a sochy. Pevnost sama o sobě není zase tak zajímavá, ale pokud se tam vydáte, nabídne se vám pohled na celou Skopji a hory. Možná budete pohledem zklamaní, neboť Skopje je až na pár kostelíků, mešit a minaretů převážně moderní město. Starou zástavbu z velké části naneštěstí zničilo zemětřesení v roce 1963.

Pevnost Kale ve Skopji | predrag/123RF.com
Pevnost Kale ve Skopji | predrag/123RF.com

Když se projdete starým kamenným mostem zpátky do modernější části, ocitnete se na Náměstí Makedonie, na kterém se nachází množství soch, z nichž pro Makedonce je nejvýznamnější a zároveň největší socha Alexandra Makedonského. Sochy jsou to, co potkáte ve Skopji na každém rohu. Nejsou to jen sochy historicky významných osobností, ale i sochy z každodenního života obyvatel. Můžete tak spatřit sochy dvou dívek s nákupními taškami či z mostu skákající plavkyně a mnoho dalších.

Náměstí Makedonie ve Skopji | elec/123RF.com
Náměstí Makedonie ve Skopji | elec/123RF.com

A co si při toulkách městem dopřát k snědku? Makedonská kuchyně je ovlivněna tureckou, balkánskou ale i středozemní kuchyní. Národním makedonským jídlem je Tavče gravče neboli pokrm z fazolí, cibule, papriky a koření. A protože jídlo bez pití není ono, nezapomeňte na národní nápoj Mastiku, likér připravovaný z hroznů, švestek či fíků a ochucený pryskyřicí masticha.

K ochutnání a nasátí atmosféry je toho v ulicích Skopji nekonečné množství, proto se vydejte večer na procházku do starého města a ochutnávejte místní speciality, nasávejte vůni koření, masa, ryb a zeleniny.

Tipy na výlety v okolí Skopje

  • Kopec Vodno s obřím kovovým křížem – pokud vás láká pěší turistika, můžete procházkou za přibližně 4 hodiny dojít až ke kovovému kříži, či si to zkrátit jízdou kabinovou lanovkou. Odtud budete mít celé město jako na dlani.
  • Akvadukt – nejstarší památka pocházející z 15. století, ze které se zachovalo 55 oblouků. Pokud rádi jezdíte na kole, půjčte si ho v centru města a vydejte se na výlet k akvaduktu. Pozor si jen dávejte na cedule, jelikož u Akvaduktu se nachází vojenský prostor.
  • Kaňon Matka – leží se asi 30 kilometrů od hlavního města. Zde najdete překrásný výhled, azurově modrou vodu a nádherné ská Nachází se zde velké množství kostelíků, jeskyní, ale také turistů, ať už pěších či šplhajících po skalách. Kaňon si můžete projet loďkou, která vás zaveze až k podvodním jeskyním. Určitě doporučujeme naplánovat si výlet ke kaňonu na celý den.

Skopje je město, do kterého se možná na první pohled nezamilujete, ale které jistě stojí za návštěvu.

Předchozí článekOttawa – co vidět a navštívit v kanadském hlavním městě
Další článekNairobi – kam se vydat aneb co vidět a zažít?