Co vidět a navštívit v Lyonu?

7219
Letecký pohled na Lyon | vwalakte/123RF.com
Letecký pohled na Lyon | vwalakte/123RF.com

Je škoda, že Lyon není prvoplánovým turistickým centrem, protože se jedná o významné francouzské město s dlouhou historií sahající až do roku 43 před naším letopočtem. V té době na soutoku Rhony a Saony vznikla římská osada, jež se časem stala hlavním městem celé Galie.

Významnost města neupadla ani po letech, protože šlo o důležité kulturní a obchodní centrum, v němž svůj domov našla řada obchodníků a bank. Vůbec to největší bohatství v Lyonu je však spojeno s hedvábím, které se tu v 16. století začalo vyrábět.

Lyon, není pouze rodiště lyonského salámu

Důležitou metropolí je Lyon i dnes, kdy je druhým největším městem v celé Francii. Město najdete ve středo-východní Francii v údolí, které na východě obklopují Alpy, na západě Francouzské středohoří, na severu vinařská oblast Beaujolais a jižně Côtes du Rhône. Poloha městu dává dobrý předpoklad, že zde budete mít tu možnost ochutnat výtečné víno, k němuž patří i skvělá kuchyně. A nutno říct, že lyonská kuchyně je vyhlášená. Celkem 22 restaurací se tu může pochlubit jednou až třemi hvězdami od Michelina.

Lyon, hlavní kulinářské město Francie

Lyon je proto vyhledávaným cílem gurmánů a všech těch, co na svých cestách rádi poznávají to nejlepší jídlo daného regionu.  A to tady dostane! Každý Francouz moc dobře ví, že právě v Lyonu se nabízí ty nejlepší francouzské kulinářské lahůdky. Pakliže se vám tedy naskytne ta příležitost ochutnat zdejší kuchyni, doporučuji vám ochutnat tradiční lyonské speciality, k nimž patří lyonský salám, klobásky Andouillette, Chaud anebo pistáciové klobásy; Gras double, lyonský salát, marron Glaces, Tablier de sapeur, Cervelle de Canut, Lyonské brambory, Lyonskou omáčku, Sabonet a samozřejmě Beaujolais.

Lyon, město tajných chodeb a skrytých uliček

Ale abychom nemluvili jen o jídle, i když Lyon nemá světoznámé památky, jako Paříž, nabízí spoustu zajímavostí a unikátních architektonických divů, které byste si neměli nechat ujít. Město vás okouzlí svou jedinečnou atmosférou, hustou a spletitou sítí tajných chodeb a skrytých uliček, jež jsou schůdné nejen pro chodce, ale i pro cyklisty. Možná vás to překvapí, ale Lyon je po Benátkách tou nejrozsáhlejší renesanční oblastí v Evropě. Naleznete zde proto velké množství muzeí, kostelů, paláců, galerií i jiných kulturních svatostánků,  parků a také zahrad.

Zajímavá místa a památky v Lyonu

  • Nejjmalebnějšími lyonskými čtvrtěmi jsou Quartier Saint-Jean a Quartier Saint-Georges, které jsou plné krásných zákoutí, úzkých uliček, restaurací, obchodů, kaváren i památek.
  • Hedvábná minulost je pak úzce spojena s čtvrtí, která se nachází na svazích Croix-Rousse. Pozůstatky tkalcovství jsou zde hmatatelné do dnešních dnů. Vidět zde můžete tzv. traboules, což jsou různé průchody, které umožňují přecházet z jedné ulice do druhé, prochází budovami a nádvořími.
Pohled na Croix-Rousse v Lyonu | kenzo85/123RF.com
Pohled na Croix-Rousse v Lyonu | kenzo85/123RF.com
  • Při návštěvě Lyonu nemiňte zajímavou oblast u řeky – Presqu’ile District. Místo se vyznačuje krásnou architekturou a monumentálními náměstími, jako Place des Terreaux nebo fontána od FA Bartholdiho. Monumentálními stavbami tu jsou Palais de la Bourse et du Commerce a bývalý františkánský kostel z 14. století Eglise Saint-Bonaventure.
Place des Terreaux v Lyonu | vwalakte/123RF.com
Place des Terreaux v Lyonu | vwalakte/123RF.com
  • Zdejší Bazilika Notre-Dame de Fourviere se podobá té pařížské Notre-Dame. Hrdě se tyčí do výšky 130 metrů nad řeku Saone. Interiér baziliky je naprosto úchvatný a skrývá krásnou mozaiku i vzácné obrazy. Nejstarší církevní památkou Lyonu je však kostel původem z 11. století, Abbaye Saint-Martin d’Ainay, který vznikl na základech ještě staršího chrámu, a to z 4. století.
Bazilika Notre-Dame de Fourviere v Lyonu | vwalakte/123RF.com
Bazilika Notre-Dame de Fourviere v Lyonu | vwalakte/123RF.com
  • V Lyonu se také nachází i ten největší park v celé Francii. Jedná se o Parc de la Tete d’Or, v němž se nachází i Zoologická a botanická zahrada.
Parc de la Tete d’Or v Lyonu | pjworldtour/123RF.com
Parc de la Tete d’Or v Lyonu | pjworldtour/123RF.com

Lyon je nákupní ráj

Lyon se může pochlubit těmi nejkrásnějšími nákupními ulicemi v celé Francii. Jedná se především o ulice rue Victor Hugo, rue de la République, rue du Président Herriot (kde naleznete lucusní butiky), rue Auguste Comte i La Cité des Antiquaires (což je ulice plná starožitnictví a knihkupectví). Opomenout nesmím ani zdejší velké obchodní domy, jako Printemps, Part-Dieu, Galeries Lafayette, Megamall, Le Centre Confluence. Kromě toho se tu nachází i spousta trhů. Pakliže zvažujete, co si odtud domů dovézt, doporučuji si tu zakoupit šperky, kožené zboží, nábytek, tkaniny, hedvábí, čokoládu (vyrobenou v místní jedné z nejlepších čokoládoven na světě), víno, konzervy, sýry (foie gras), klobásy a další regionální lahůdky. Vydejte se poznat Lyon i celou Francii.

Předchozí článekLas Vegas – co vidět a navštívit?
Další článekMarseille – kam se vydat a co vidět?