Marrakéš – jaké památky vidět během dovolené?

2018
Marrakéš v Maroku | saaaaa/123RF.com
Marrakéš v Maroku | saaaaa/123RF.com

Třetím největším městem v Maroku, po legendární Casablance a Rabatu, je “země boha” čili Marrakéš. Nejnavštěvovanější město Maroka naleznete na úpatí zasněženého pohoří Atlas asi 150 kilometrů od Atlantského oceánu, který z druhé strany obklopuje poušť. Město je zcela africké, berberské a pouštní.

Marrakéš připomíná orientální koření, které vás omámí vůní, okouzlí svou barvou i chutí a zaujme jedinečnou směsicí, která se v něm skrývá. Marrakéš je úchvatné město, které je skvělým odrazovým můstkem pro cestování Atlasem i celým regionem. Město s exotickým kouzlem Maroka, se zajímavými historickými památkami, výhodnými nákupy, spoustou muzeí a velkým množství dalších atrakcí. Lákavá je i nevšední kultura spojená se zdejším ruchem, hektickým životem i hudbou. Ve městě není nedostatek prostoru ani na zábavu. V ulicích máte proto možnost setkat se s hudebníky, tanečníky, vypravěče i komiky.

Kdy je nejlepší doba, abyste jeli do Marrakéše?

Marrakéš je celoročním vyhledávaným cílem, ale přesto je nutno říct, že na jaře a na podzim je město nejkrásnější. V tomto období se navíc teploty pohybují v příjemných teplotách a ani v noci tu není příliš chladno. V zimě je zde příjemně proto, že ruch poněkud utichne, davy pominou a vy si tak Marrakéš můžete pořádně vychutnat, jenže pozor, v noci zde teploty dramaticky klesnou.

Co si v Marrakéši nenechat ujít?

Při návštěvě Marrakéše k největším lákadlům patří Súky, zahrady i poněkud skryté paláce. Ujít by vám neměla prohlídka Starého Města, čili Mediny. Čtvrť vás vtáhne svým kouzlem, úzkými barevnými uličkami, zvuky i pestrými barvami. Medina je rušné bludiště, v němž najdete spoustu skvělých míst k nakupování.

Parfémy a koření tu koupíte na El-attarine Souk, kožené výrobky na Cherratine Souk, boty na Babouche Souk. Na konci Rue Bab Debbagh pak naleznete zdejší koželužny, v níž se zvířecí kůže zpracovávají stále po starém způsobu. V centru Mediny pak najdete velký čtverec zvaný Jemaa El Fna, kde máte možnost přičichnout ke skutečnému Marrakéši. Stojí zde spousta stánků, hudebníků, věštců, vypravěčů i mužů s hady. Pokud si chcete aspoň na chvíli odpočinout od ruchu a jen jej z bezpečí sledovat, uniknout můžete pod střechu zdejších kaváren a restaurací.

Jemaa el Fna v Marrakéši | charles03/123RF.com
Jemaa el Fna v Marrakéši | charles03/123RF.com

Nejslavnějším orientačním bodem celého města je 70 metrů vysoký minaret mešity Koutoubia, který je vidět na kilometry daleko.

Mešita Koutoubia v Marrákeši v Maroku | seqoya/123RF.com
Mešita Koutoubia v Marrákeši v Maroku | seqoya/123RF.com

Velmi zajímavá je i zdejší Teologická škola z 16. století Medersa, která návštěvníkům nabízí prohlídku interiéru se zcela charakteristickou  islámskou architekturou. Bahia Palace oslňující stavbou z 19. století, která se může pochlubit nejen s krásnými interiéry, ale i zahradou. Nejstarší zdejší památkou je Koubba Ba’adiyn z 12. století, jehož využití bohužel není známo. Jde o jednoduchou čtvercovou stavbu se zajímavým interiérem. Zapomenout nesmíme ani na Marrakešské muzeum, které sídlí v paláci Dar Menebhi, který představuje vrchol andaluské architektury. Muzeum pořádá výstavy moderního a tradičního marockého umění. Až při toulkách rušným městem zatoužíte po chvilce odpočinku, navštivte tropickou zahradu Majorelle Gardens anebo Manara Gardens, jsou to oázy uprostřed vyprahlé země.

Marocká kuchyně, aneb co ochutnat v Marrakéši

Každou noc zde ožívá Jemaa El-Fna se spoustou stánků, kde máte možnost ochutnat spoustu místních specialit, kterými jsou kupříkladu Tajine kuskus, špízy, polévky, vnitřnosti anebo vaječné sendviče. Při návštěvě zdejších restaurací pak doporučuji ochutnat Hariru, což je tradiční polévka, která je podobná naší rajské s nudlemi, obohacená je však o cizrnu a tymián. Výtečný je i marocký salát, což je salát z okurky, rajčete a cibule, okořeněný pepřem a olejem. K tradičním specialitám patří i rýže s šafránem, rozinkami, kořením a mandlemi. Co se pak týká místních sladkosti typické pro ně je, že jsou vyrobené z pistácií, medu a také levandule.

Předchozí článekBagdád – co vidět a navštívit během dovolené?
Další článekKam v Miami – zajímavá místa a památky aneb co navštívit a vidět?