Bagdád – co vidět a navštívit během dovolené?

4283
Letecký pohled na Bagdád | rasoulali/123RF.com
Letecký pohled na Bagdád | rasoulali/123RF.com

Bagdád je hlavním městem Iráku a druhým největším městem v celém arabském světě, které se může pochlubit velmi slavnou historií. Město, v němž žije na 8 milionů lidí není typickou rekreační destinací. Popravdě řečeno, ať se hnete na internetu kamkoliv, spíše vás před jeho návštěvou varují. Jde totiž o dost problematické město a jak se zdá, tak snad zde ani jinak nebylo.

Války a konflikty, kterými město v minulosti procházelo, Bagdád značně poznamenalo, a to se z těchto tragédií vzpamatovává až do dnešních dnů. Nutno však říct, že na tom usilovně pracuje a jejich snaha prosadit se v oblasti turistiky je zvlášť v posledních letech značná.

Co vás čeká při návštěvě Bagdádu?

Původní pohádkové město, rodiště Sindibáda, se stalo bohužel ruinou. Válečné excesy se na vzhledu města významně podepsali, a tak se tu můžete střetnout s ostrými kontrasty. Vedle luxusu a moderních krásných staveb se tu nachází vskutku velmi chudé oblasti s rozpadlými domy, kde jsou i hygienické podmínky doslova katastrofální. Ve městě se tak mísí dojmy ze špinavých historických čtvrtí a zářících luxusních mramorových paláců, vil, pohádkových obřích mešit a ultramoderních věží. Je to vskutku naprosto fascinující město s ohromným kulturním bohatstvím.

Památky v Bagdádu?

Jelikož byl Irák pro svět dlouho uzavřen, informace o tom, co je tu vlastně zajímavého, jsou poněkud skoupé. I přes tuto skutečnost však o několika zdejších zajímavých lokalitách víme. Jednou z nich je i jedna z nejstarších staveb v zemi palác Abbasid, který naleznete v historické části města. Nejkrásnější mešitou v Bagdádu je Al-Kadhimiya, která se pyšní dvěma kopulemi a 4 minarety, jež jsou pokryty pravým zlatem.

Mešita Al-Kadhimiya v Bagdádu | rasoulali/123RF.com
Mešita Al-Kadhimiya v Bagdádu | rasoulali/123RF.com

Velmi zajímavým místem je i zdejší Bagdádské muzeum, v němž se nachází spousta voskových figurín, které se snaží přiblížit zdejší tradiční aktivity a život místních obyvatel. Na podobné bázi je pak i zdejší Irácké muzeum. Bohužel díky dlouholetým nepokojům a válkám byly tato muzea vypleněna. V severozápadní části Bagdádu se pak nachází jedna z nejvýznamnějších šíitských náboženských míst v Iráku. Jedná se o Kadhimain Shrine Al. Vedle řeky Tigrid se pak nachází Vodní palác Al-Faw, který se v současné době používá jako vojenská základna amerických vojáků. Bagdádská Zoo si prošla mnohým a i když byla v roce 2003 mocně poničena, vzpamatovala se a dnes je již opět v provozu a zve návštěvníky ze všech stran.

Jak je to v Bagdádu s nákupy?

Ve městě se nachází hned několik Súků a bazarů. Většina z nich jsou v centru, kousek od ulic Rashid mezi mostem Martyrs a Ahrar. Tržiště Shorjah je nejdůležitějším obchodním centrem ve městě. Prodává se tu zboží pro domácnost. Cítit tu můžete příjemnou vůni kávy, čaje, koření a tradičního mýdla. Prodejci zde nabízí i pekařské výrobky. Zcela jiným súkem je Coppersmith Souq, který nabízí různé nádobí, dekorace a jiné tradičně vyrobené výrobky. V historickém centru Bagdádu pak najdete Mutanahbi Street, což je ulice přeplněná knihkupectvími a venkovními stánky s knihami. Tato ulice je mnohdy označována za srdce a duši Bagdádu a myslím si, že toto tvrzení nemá vůbec daleko od pravdy. Skvělým suvenýrem z Bagdádu jsou i ručně tkané koberce.

Dá se tu vůbec někde najíst?

Nutno odpovědět, že těžko říct, jelikož zdejší restaurace a kavárny byly často zneužívány pro nebezpečné aktivity. Sebevražední atentátníci se ve svých akcích zaměřovali hlavně na tyto objekty a tak se lidé odvykli do takových míst chodit. Bezpečnost se tu sice pomalu zlepšuje, ale pokud se chcete tady najíst, zajděte si do tzv. Green Zone, která je celkově nejbezpečnější. Zde naleznete dokonce Burger King, McDonalds anebo Subway.

Když už budete v Bagdádu, tak se nebojte vydat i do okolí a prozkoumat i jiné irácké památky.

Předchozí článekKam ve Florencii? Za památkami i zábavou!
Další článekMarrakéš – jaké památky vidět během dovolené?