Mapa Monaka – kde leží Monako?

5133

Monako je malým městským státem na jihozápadě evropského kontinentu. Konkrétně se rozkládá na pobřeží Azurového pobřeží, jeho břehy tedy omývají vody Středozemního moře. Příjmy země přitom plynou především z cestovního ruchu, neboť se jedná o populární turistickou destinaci. Naprostou většinu plochy tvoří zástavba, takže za přírodními krásami je nutné vyrazit jinam, ačkoli ne nezbytně.

V Monaku se kupříkladu nachází Oceánografické muzeum, které dává nahlédnout do úchvatného podmořského světa. Dalšími zajímavými místy jsou jediná veřejná pláž Larvotto a samozřejmě i luxusní lázně Monte Carlo s hernou (Casino de Monte Carlo). Příznivci motoristického sportu pak určitě nevynechají ani slavný okruh formule 1, na němž se jezdí Velká cena Monaka.

Kde leží Monako – poloha a základní geografické informace o Monaku

Monako se dělí na čtyři historické městské čtvrtí. Jedná se o původní Monaco-Ville, jehož součástí jsou i zajímavé památky,modernější Monte Carlo a dále La Condamine a Fontvieille. Pobřeží Monaka je skalnaté a směrem do vnitrozemí se terén ještě zvedá. Země se přitom nachází na souřadnicích 43°43’52“ severní šířky a 7°25’11“ východní délky.

Sousední země:

  • Francie

Monako, které je knížectvím, disponuje rozlohou pouze 2,04 km2. Jedná se o druhou nejmenší zemi světa, protože menší území zabírá už pouze Vatikán. Na této nevelké ploše nicméně žije zhruba 38 000 obyvatel. Nepřekvapí tedy, že se jedná o zemi s největší hustotou zalidnění na světě. Ačkoli je Monako městský stát, za hlavní město je považováno Monaco-Ville, tzn. původní opevněné město.

Monacké knížectví samozřejmě díky své malé rozloze nemůže disponovat žádnými rozlehlými pohořími ani vysokými horami. Nejvyšší vrchol této západoevropské země se nachází ve výšce 151 m n. m. a nalézá se na cestě Chemin des Révoires. Ta vede směrem ke kopci Tête de Chien, který měří 550 m, jenže se rozkládá až v sousední Francii.

Předchozí článekMapa Portugalska – kde leží Portugalsko?
Další článekMapa Portorika – kde leží Portoriko?