Mapa Portugalska – kde leží Portugalsko?

2299

Portugalsko je stát na jihozápadě Evropy. Leží na Pyrenejském poloostrově a zejména v minulosti se jednalo o důležitý územní celek. Nepřekvapí tedy, že se tu nachází mnoho památek. Návštěvníci ze zahraničí kupříkladu hojně míří do historických center měst jako Évora, Guimaraes či Porto. V Portugalsku lze přitom poznat mnoho církevních staveb. Za nejvýznamnější jsou považovány kláštery Alcobaça, Batalha a Tomar, případně klášter řádu sv. Jeronýma v Lisabonu.

Do Portugalsku rádi zavítají i milovníci dobrého pití. Nalézají se zde totiž vyhlášené vinařské oblasti. Jedna se nachází v údolí řeky Alto Douro, tedy v místě, kde se víno vyrábí už přes 2 000 let. Za zmínku pak ještě určitě stojí vinice na ostrově Pico, který patří mezi Azorské ostrovy, jež jsou součástí Portugalska. To platí i pro souostroví Madeira, kam mohou cestovatelé vyrazit nejen za relaxací na místní pláže, ale roste tu také vavřínový les, v němž žije mnoho endemických rostlin a zvířat.

Kde leží Portugalsko – poloha a základní geografické informace o Portugalsku

Portugalsko se nachází na souřadnicích 38°42′ severní šířky a 9°11′ západní délky, tzn. na jihozápadě Pyrenejského poloostrova. Není tedy divu, že mys Roca je nejzápadnějším výběžkem kontinentální Evropy. Portugalsko je členitou zemí. Sever, centrální část a východ tvoří zejména pohoří, zatímco na západě a na jihu se rozkládají nížiny. Tento západoevropský stát se člení na 18 distriktů a dva autonomní regiony, kterými jsou již zmíněná souostroví Madeira a Azory.

Sousední země:

  • Španělsko

Portugalsko má rozlohu 92 391 km2, takže je větší než Česká republika, ačkoli ne o moc (cca o 17 %). Naopak co se týče počtu obyvatel, Čechů je o něco více, neboť v Portugalsku aktuálně žije zhruba 10,3 milionu lidí. Hlavním a největším městem je Lisabon, který se nachází na západě země a jedná se o vůbec nejzápadnější hlavní město Evropy. Turisty zde láká opravdu velký počet památek.

Lisabon leží na pravém břehu řeky Tajo, což je nejdelší řeka Pyrenejského poloostrova (celkem měří 1 038 km). Dalšími důležitými řekami země jsou Douro a Guadiana. Portugalsko je ale především hornatým státem. Nejvyšším bodem pevninské části je hora Torre (1 993 m n. m.) v pohoří Serra da Estrela, nicméně vůbec nejvyšší vrchol se nachází na azorském ostrově Pico a je jím stratovulkán Ponta do Pico, jenž měří 2 351 m.

Předchozí článekMapa Argentiny – kde leží Argentina?
Další článekMapa Monaka – kde leží Monako?