Mapa Portorika – kde leží Portoriko?

3337

Portoriko patří mezi nezačleněná území Spojených států amerických. Jsou tedy pod jejich jurisdikcí, ale vztahují se na něj jen určité části americké ústavy. Jinak se jedná o ostrovní stát v Karibském moři. V porovnání s dalšími zeměmi z této oblasti jde o vcelku bezpečné místo, což samozřejmě napomáhá turistice. Cestovatelé, kteří chtějí poznat Karibik, tedy mohou zamířit právě sem.

Na severovýchodě Portorika se rozkládá deštný prales El Yunque, který tvoří jednu z nejstarších rezervací na západní polokouli (založena byla v roce 1876). Mezi další zajímavá místa patří opevnění města San Juan a pevnost La Fortaleza, tedy stavby, které měly ostrov chránit před útoky. Příznivci moderní techniky si navíc určitě nenechají ujít observatoř Arecibo, jež se nachází u stejnojmenného města a její součástí je i největší jednoaparátový teleskop na světě (průměr 305 m).

Kde leží Portoriko – poloha a základní geografické informace o Portoriku

Portoriko je ostrovem v Karibiku, který se nachází mezi ostrovem Hispaniola a Malými Antilami. Samo je přitom součástí jiného souostroví, leží totiž na východě Velkých Antil. Tuto zemi ovšem netvoří pouze jeden ostrov, ale také několik menších ostrovů v okolí. Portoriko patří v každém případě mezi hornaté země a sever je výrazně vlhčí než jih. Hlavní ostrov se přitom nachází na souřadnicích 18°23′ severní šířky a 66° západní délky a tvoří jej celkem osm měst.

Nejbližší země:

  • Dominikánská republika
  • Haiti
  • Britské panenské ostrovy
  • Panenské ostrovy
  • Anquilla

Portoriko disponuje rozlohou 9 104 km2, což z něj sice činí třetí největší ostrov USA, na druhou stranu se jedná o nejmenší zemi Velkých Antil. Na tomto území ale žije 3,3 milionu obyvatel, takže stát má poměrně vysokou hustotu zalidnění a více obyvatel než Jamajka. Hlavním a největším městem je San Juan, tedy přístav na severním pobřeží, který disponuje vyjma výše zmíněných památek moderní zástavbou.

Jak už jsme také uvedli, Portoriko je hornatou zemí, což platí především pro centrální část ostrova. Zde se rozpíná pohoří Cordillera Central, jehož součástí je také hora Cerro de Punta. Tento vrchol se nachází ve výšce 1 338 m n. m. a jde o nejvyšší bod Portorika. Nalézá se přitom na území přírodní rezervace Toro Negro Forest Reser.

Předchozí článekMapa Monaka – kde leží Monako?
Další článekMapa Polska – kde leží Polsko?