Zajímavá místa a památky v Manchesteru

15276
Panoramatický výhled na Manchester | debu55y/123RF.com
Panoramatický výhled na Manchester | debu55y/123RF.com

Za Manchesterem, městem v severozápadní Anglii, stojí staří Římané, kteří se zde usadili již v hluboké minulosti. Město naleznete v místě ohraničeném Peninským vřesovištěm a na jihu Cheshirskou nížinou. Centrum města se pak nachází na břehu řeky Irwell nedaleko soutoku řek Medlock a Irk. Jižním okrajem města pak ještě protéká řeka Mersey. Lokalita se vyznačuje vlhkým deštivým podnebím.

V současnosti je Manchester centrem umění, obchodu, vzdělání a mediálního průmyslu. Ve světě se město proslavilo zejména fotbalovými kluby Manchester United a Manchester City a hudebními kapelami jako Oasis, The Stone Roses a The Simths, ale nejen tím stojí za povšimnutí.

Proč jet do Manchesteru?

Najdete tu ty nejlepší hotely, restaurace, bary, obchody a spoustu dalších atrakcí. Je to non stop bzučící místo, které vás svou atmosférou doslova utáhne na vařené nudli. Okouzlí vás svou rozmanitostí, krásnými panoramaty, architekturou, velkým počtem obchodů i svou multikulturností. I kdybyste tu žili dlouhá léta, stále tu budete mít co objevovat.

Co si v Manchesteru nenechat ujít?

  • V Manchesteru sídlí jeden z nejslavnějších a nejlepších fotbalových klubů planety – Manchester United. Fotbalové utkání tohoto klubu láká fanoušky z celého světa. Zvědaví jsou nejen na fotbalové utkání, ale i na stadion a muzeum, které se nachází přímo na stadionu.
Stadion Old Trafford Manchesteru United | suttipon/123RF.com
Stadion Old Trafford Manchesteru United | suttipon/123RF.com
  • Vedle fotbalu byste si v Manchesteru neměli nechat ujít zámek Castlefield, který leží na západ od nádraží Deansgate a je skvělým odrazovým můstkem pro prozkoumávání celého města.
Zámek Castlefield v Manchesteru | tupungato/123RF.com
Zámek Castlefield v Manchesteru | tupungato/123RF.com
  • Další zdejší ohromnou atrakcí je Muzeum vědy a techniky, které najdete v místě nejstaršího vlakového nádraží na světě. Najdete tu mnoho zajímavého, včetně vozů Rolls Royce.
  • Na břehu řeky Irwell najdete nejvýznamnější kostel města – Manchesterskou katedrálu. Kousek od něj se pak nachází Chetham Hospital, který původně sloužil knězům. Dnes se tu však nachází hudební škola a jedna z nejstarších veřejných knihoven v Anglii, která se pyšní s nabídkou větší než 100 000 knih, přičemž polovina pochází z doby před rokem 1850.
Katedrála v Manchesteru | sakhaphotos/123RF.com
Katedrála v Manchesteru | sakhaphotos/123RF.com
  • Impozantní dominantou města je Manchesterská Town Hall, neogotická radnice na Albertově náměstí, jehož věže skýtají úchvatný panoramatický výhled na město. Uvnitř jsou možné nejen prohlídky, ale konají se tu hudební vystoupení.
Town Hall v Manchesteru | madrugadaverde/123RF.com
Town Hall v Manchesteru | madrugadaverde/123RF.com
  • Manchesterská Art Gallery je po Londýnu tou největší galerií umění v Británii.
  • Zcela jedinečnou lokalitou města představuje i zdejší čínská čtvrť, která je vůbec tou největší čínskou komunitou v celé Velké Británii. Čtvrť se vyznačuje velkým počtem obchodů a restaurací.
  • Vůbec tím největším parkem v celém Manchesteru a jedním z největších městských parků v Evropě, je Heaton Park, jehož součástí je také Heaton Hall, 18 jamkové golfové hřiště, driving range, tenisové kurty a mini putt. Návštěvníci si tu mohou prohlídnout zdejší farmu, projít se lesem, okrasnou zahradou, projet se na lodičce po zdejším jezeru, podívat se na nebe ze zdejší hvězdárny anebo také můžete jít podívat do muzea tramvají.

Vyhládlo vám? Tak se pojďte najíst!

Kde se v Manchesteru dobře najíst?

Pokud si chcete dooporavdy pochutnat, doporučuji vám navštívit zdejší čínskou čtvrť, která je vyhlášená pro svou výtečnou asijskou kuchyni. V centru města pak naleznete moderní restaurace různého charakteru, některé se zaměřují na britskou kuchyni, jiné třeba na středozemskou a jejich kvalita je obvykle na velmi dobré úrovni. Najdete tu dokonce i takové restaurace, které se mohou pochlubit oceněním od Michelinu.

Nakupování v Manchesteru

Piccadilly Gardens v centru Manchesteru | sakhaphotos/123RF.com
Piccadilly Gardens v centru Manchesteru | sakhaphotos/123RF.com

Jaké by to bylo cestování, kdybyste si ze svých cest domů nepřivezli něco na památku. Zdejší hlavní nákupní oblast se nachází směrem na západ od Piccadilly Gardens, poblíž Deansgate, King Street a náměstí svaté Anny. Řemeslné výrobky nabízí obchody v Manchester Craft Centre na Oak Street. Pokud však prahnete po oblečení od proslulých módních návrhářů, zajděte si na Bridge Street, Market Streett a také na Arndale Centre (kde je na 200 rozličných obchodů). Tu nejmodernější street city módu však najdete na Oldham Street. V Afflecks Palace pak najdete módu, doplňky, domácí potřeby, víno, starožitnosti, nábytek a celou síť kaváren. Trafford Centre v Dumplingtnu je pak možno označit za největší módní obchod svého druhu v celé Evropě, který se zaměřuje pouze na oblečení.

Předchozí článekKam se vydat, co vidět a co zažít v Ženevě?
Další článekZajímavá místa v Oslu – co vidět a navštívit?