Aljaška – země přírodních rezervací s divokou přírodou

1939
Krajina na Aljašce | tashka/123RF.com
Krajina na Aljašce | tashka/123RF.com

Aljaška je stát, který je svou rozlehlou plochou největším státem v USA. Tato země vás uchvátí překrásnými přírodními rezervacemi s divokou přírodou. Je také zásobárnou ropy a jiných nerostných bohatství. Země, která je považována za místo, kde najdete pravou americkou divočinu. Pokud milujte čistou přírodu, hluboké lesy a tamní zvířenu, neváhejte a prvním letadlem se vydejte na Aljašku.

Hlavním městem Aljašky je Juneau, které leží na úpatí hor Mt. Roberts a Mt. Juneau. Dostanete se tam jedině lodí nebo letadlem. Po Aljašce se celkově nedá příliš cestovat autem, je zde minimum silnicí. Největším městem je Anchorage, které je zároveň námořním přístavem a stojí v něm hlavní mezinárodní letiště. Prohlédněte si tamní hřbitov, radnici, indiánské centrum, budovu federálního soudu kostel sv. Mikuláše a spoustu dalších zajímavých míst.

Mnoho turistů míří do Národního parku pod Mt. McKinley. Mount McKinley je nejvyšší horou Aljašky. K vidění tu jsou sobi, horské kozy a medvěd grizzly.Projet se tu můžete třeba na psím spřežení.

Za návštěvu stojí také Sitka, kde žil v minulosti indiánský kmen Tlingitů. Zanechali tu po sobě celou řadu zajímavých památek a odkazů. Domov tu mají také tuleni.

Navštivte také Bering Land Bridge, chráněnou oblast Noatak, národní rezervaci Yukon – Charley Rivers, národní historický park Klondike Gold, Angel Rocks, Chena hot springs, nádherný záliv Cook Inlet s velrybami u města Anchorage a dech beroucí hory Alaska Range.

Jídlo se tu točí kolem nejdostupnějších surovin, které Aljaška má. Patří mezi ně lovná zvěř, ryby a mořské plody, borůvky, maliny a brusinky. Rozhodně zde ochutnejte lososa.

Teploty se tu běžně pohybují kolem 0 °C.  Největší zima je na Aljašce od poloviny prosince do poloviny března, kdy teploty trvale zůstávají na −20 °C. Sníh se vyskytuje na celém území.

Tipy pro pobyt na Aljašce

Stejně jako v jiných amerických státech budete potřebovat adaptér do speciálních amerických hranatých zásuvek. Smiřte se také s tím, že vám zřejmě nebude na Aljašce fungovat mobilní telefon. Ke komunikaci však můžete využívat internet, který je tam naprosto běžný. Připojit se můžete zdarma ve všech veřejných knihovnách. Dávejte si pozor na vodu, protože voda na Aljašce je často znečištěna. Je to způsobeno nedostatečnou kanalizací na venkově a ropnými skvrnami.

Aljašku by měl navštívit každý milovník přírody. Prohlédněte si i další oblíbená místa v USA.

Předchozí článekDallas – zajímavá místa a památky v texaské metropoli
Další článekManchester – město, které se probudilo, aby se stalo světovou metropolí