Ottawa – co vidět a navštívit v kanadském hlavním městě

6720
Panorama Ottawy v Kanadě | gary718/123RF.com
Panorama Ottawy v Kanadě | gary718/123RF.com

Město Ottawa, hlavní město Kanady, je zároveň šestým největším kanadským městem. Leží na jižním břehu řeky Ottawy v provincii Ontario. Kromě stejnojmenné řeky Ottawy protéká městem také její přítok Rideau River, ze kterého se odděluje rameno Rideau canal, které spojuje Ottawu s městem Kingston ležícím u jezera Ontario.

Zatímco po většinu roku můžete po kanálu projet vyhlídkovou lodí, v zimě se díky zamrzlé vodě z kanálu stává nejdelší bruslařská dráha na světě. Zajímavostí je, že se jedná o nejstarší plavební kanál v Americe, který je dokonce zapsán na seznamu světového dědictví UNESCO. Díky své délce 7,8 km je zároveň nejdelším kluzištěm na světě a je mimo jiné zapsán i v Guinessově knize rekordů.

Zimní kluziště na Rideau Canal v Ottawě | jvaillancourt/123RF.com
Zimní kluziště na Rideau Canal v Ottawě | jvaillancourt/123RF.com

Tvář města a jeho obyvatelé

Jelikož se jedná o poměrně mladé město, naleznete zde romantické novoklasicistické a novogotické stavby. Na rozdíl od jiných měst Severní Ameriky s typickými mrakodrapy a hlavní třídou vás v Ottawě mile překvapí mohutné kamenné stavby, které k Ottawě patří a dodávají městu majestátní dojem.

První vaše zastávka v tomto neobyčejném městě by měla být u Parliament Hill. Jedná se o rozsáhlý komplex novogotických a viktoriánských budov. Nejvýraznější dominantou parlamentních budov je 92 m vysoká věž Peace Tower, která je součástí budovy Centre Block, kde sídlí obě komory parlamentu – horní i dolní. Hned u Centre Block se nachází East a West Block, kde jsou v současnosti převážně kanceláře poslanců a senátorů. Opravdu zajímavou a výstřední budovou je velká knihovna Library.

Parliament Hill v Ottawě v Kanadě | rabbit75123/123RF.com
Parliament Hill v Ottawě v Kanadě | rabbit75123/123RF.com

V komplexu Parlamentu se mimo jiné nachází mnoho soch nejvýznamnějších osobností, mezi kterými nechybí ani socha královny Viktorie. Najdete ji jak v knihovně, tak venku. Příjemnou informací jistě je, že prohlídka parlamentních budov je zdarma, nutné je pouze vyzvednout si vstupenky na určitou hodinu. Pokud vás tento komplex zajímá více, naplánujte si návštěvu na sobotu nebo neděli, dostanete se tak i do míst, která jsou během týdne pro veřejnost uzavřená z důvodů jednání politiků.

V blízkosti Parliament Hill se taktéž nachází budova nejvyššího soudu Kanady – The Supreme Court of Canada. Po cestě budete rovněž míjet sídlo ministerského předsedy, které ovšem není pro veřejnost otevřené.

The Supreme Court of Canada v Ottawě | josefpittner/123RF.com
The Supreme Court of Canada v Ottawě | josefpittner/123RF.com

Další zastávku při cestě do centra města doporučujeme udělat u budovy The Royal Canadian Mint, kde se vyrábí kanadské mince i mince dalších zemí. Nezapomeňte, že hned za touto budovou se nachází Národní galerie a pak především nádherná bazilika Notre Dame.

Bazilika Notre Dame v Ottawě | rabbit75123/123RF.com
Bazilika Notre Dame v Ottawě | rabbit75123/123RF.com

Ottawa má pověst nejbezpečnějšího a nejzelenějšího města a mimo jiné je i městem procházek. Každou neděli jsou ulice v centru města vyhrazené pouze pro pěší a cyklisty. Najdete zde krásné parky, malebné promenády, zeleň a stromy a při klidné procházce podél kanálu Rideau se můžete kochat krásou města.

Další zajímavá místa, která stojí za zhlédnutí v Ottawě

  • Byward market – nejstarší a nejdéle fungující trh v Kanadě, který vás svou živou atmosférou jistě strhne.
Byward Market v Ottawě | macfromlondon/123RF.com
Byward Market v Ottawě | macfromlondon/123RF.com
  • National War Monument – památník války, u kterého stojí stráž, která se každou hodinu střídá. Jedná se tak o zajímavou podívanou.
National War Monument v Ottawě | citylights/123RF.com
National War Monument v Ottawě | citylights/123RF.com
  • Socha Samuela de Champlaina,prvního Evropana, který proplouval Ottawou po řece.
Socha Samuela de Champlaina v Ottawě | rabbit75123/123RF.com
Socha Samuela de Champlaina v Ottawě | rabbit75123/123RF.com

Pokud patříte mezi nadšené návštěvníky muzeí, určitě si v Ottawě přijdete na své. Mezi nejznámější a turisticky nejoblíbenější patří následující muzea:

  • Kanadské muzeum války
  • Kanadské muzeum vědy a techniky
  • Kanadské muzeum přírody
  • Kanadské muzeum moderní fotografie
  • Kanadské muzeum letectví a vesmíru

Jestliže preferujete sport před historií, můžete navštívit zázemí hokejového klubu Ottawa či využít různé možnosti outdoorových aktivit – kluziště, cyklistické či běžecké trasy, kterých je ve městě a jeho okolí nespočet.

Co ochutnat v Kanadě aneb typické pokrmy

Atmosféru navštíveného místa můžete ještě více nasát přes vaše chuťové pohárky. Ochutnat typická národní jídla a speciality znamená přiblížit se a lépe poznat obyvatele a jejich povahu. Díky mnoha národnostem, které v Ottawě tvoří etnické čtvrti,zde můžete ochutnat v podstatě celý svět.

Tradiční kanadskou národní specialitou jsou ovšem tzv. Poutine. Jedná se o křupavé hranolky, hnědou omáčku a nahoře se roztékající sýr. Pokud vás tohle neláká, můžete zkusit něco sladšího. V místě proslaveném javorovým sirupem by byl obrovský hřích neokusit palačinky či lívance s touto výtečnou pochutinou. Kanaďané však milují především maso a pivo. Jak je vidět, tak i my Češi s nimi máme přece jen společného.

Kulturní vyžití v Ottawě

Ottawa patří k oblíbenému místu konání nejrůznějších festivalů a kulturních akcí. Za zmínku rozhodně stojí festival tulipánů, který se koná každý rok v květnu a který patří k největším na světě. Další obrovskou kulturní akcí je oslava u příležitosti dne vzniku Kanady, tedy prvního července. Jestli se vám podaří navštívit Ottawu právě 1. července, pak se na vlastní oči přesvědčíte, jak umí Kanaďané slavit se vší pompou. Nejzajímavější v rámci oslav je pro turisty určitě průvod na St. Catherine Street, která patří k jedné z nejrůznějších ulic světa.

Mezi další festivalové události konané v nejbližší době patří například Ottawa Latin American a Ottawa Turkish festival. Ottawa je zkrátka městem festivalů, kde se každý měsíc včetně zimního období konají v ulicích a veřejných prostorech nejrůznější akce, jako je například dubnový Mezinárodní festival spisovatelů, květnový dětský festival, červnový psí festival, festival EU filmů a mnoho dalších. Festivalových témat je nespočet, a tak je velká pravděpodobnost, že vždy na nějakou akci narazíte.

Ottawa je bezpochyby dokonalým propojením historického a moderního velkoměsta, a proto dokáže nabídnout každému, po čem touží.

Předchozí článekZajímavá místa a památky v Neapoli – kam se vydat a co vidět?
Další článekMakedonská Skopje – kam se vydat a co vidět?