Co navštívit a zažít v libanonském Bejrútu?

2859
Letecký pohled na Bejrút v Libanonu | bigevil600/123RF.com
Letecký pohled na Bejrút v Libanonu | bigevil600/123RF.com

Dlouhá historie činí z tohoto kousku země ve východním Středomoří jedinečné místo na dosah Evropy. Bejrút, vzrostlý na místě starověkého fénického Berothu, města studní, je ne nadarmo považován za „Paříž Blízkého východu“. Co za však v ulicích tohoto města s historií dlouhou pět tisíc let skrývá?

Pohnuté osudy hlavního města Libanonu

Rozkvět města započal už v období Byzantské říše. Dlouhá staletí postupně rostlo, až se konečně stalo centrem východní části Středozemního moře. Různá náboženství propůjčila městu eklektický ráz. Na výslednou podobu města měly vliv i snahy o kolonizaci Francií a Velkou Británií. Čilé obchodní vztahy udržuje Bejrút s Francií dodnes.

Město utrpělo značné škody během občanské války, která v roce 1991, po dlouhých patnácti letech, konečně skončila. Obnova hlavního města Libanonu s více než 2 miliony obyvatel pokračuje dodnes, to vše na pozadí úzkostně udržované rovnováhy mezi znepřátelenými stranami.

Co v Bejrútu rozhodně nepropásnout?

Jak jinak, Bejrút je středem libanonského obchodu i turismu. Soustředí se sem samozřejmě i inteligence, což dokládají význačné univerzity s výborným renomé, jako je například Univerzita sv. Josefa.

Co naplat, Bejrút však není zrovna vyhledávaným turistickým cílem, ale o to více každého návštěvníka překvapí! A to zejména luxusním centrem, které má poměrně blízko k evropským metropolím. Za pozornost rozhodně stojí takzvané Holubí skály. Tímto malebným názvem se pyšní jedinečné skalní útvary, které uvidíte kousek od břehu, téměř v samotném centru města.

Holubí skály v Bejrútu v Libanonu | mashakao/123RF.com
Holubí skály v Bejrútu v Libanonu | mashakao/123RF.com

Tak trochu jiný arabský svět

Čekáte typické arabské město s všudypřítomným hlukem, žebráky a nekonečné smlouvání při každém nákupu? Potom vás Bejrút rozhodně vyvede z hlubokého omylu! Nikdo s vámi nebude smlouvat, ani po vás nebude chtít peníze. Ovšem vskutku nepopiratelnou devízou Bejrútu je minimum turistů. Konečně si tak jednou budete moci prohlédnout památky bez nekonečných front a davů turistů.

A ač vás to možná udiví, slova bohatství a luxus vystihují současnou podobu Bejrútu velmi věrně. Město je významným finančním a bankovním centrem nejen Libanonu, ale celé blízkovýchodní oblasti. A jde to vidět! Během prohlídky města vaší pozornosti jistě neujdou okázalé stavby, nechybí ani obrovská, vyhledávaná kasina. A na nákupy je Bejrút jako stvořený, ať už v početných nákupních centrech, nebo typických tržištích s jedinečnou atmosférou…

Je Bejrút bezpečný?

Ministerstvo zahraničních věcí od cesty do Libanonu zrazuje. To ovšem neznamená, že při návštěvě Bejrútu se dostanete takřka do středu nebezpečného ozbrojeného konfliktu, které probíhají zejména na severu a jihu Libanonu. Je však třeba mít na paměti, že mezi mezinárodním letištěm a centrem Bejrútu leží území ovládané hnutím Hizballáh. Přímo v Libanonu je však riziko poměrně nízké, ale i zde se můžete stát svědkem střelby. Je tedy na místě mimořádná opatrnost. Návštěva Bejrútu vás však může velmi příjemně překvapit!

Další praktické informace pro návštěvníky

Turisty nadchnou příznivé ceny, které jsou podobné našim cenám. Hygiena je v Bejrútu na velmi dobré úrovni, což souvisí s dostatečnými zásobami vody. Návštěvníky by neměly postihnout ani žádné zažívací potíže po konzumaci místních specialit, ovšem za předpokladu stravování v důvěryhodném stravovacím zařízení. Alkohol je běžně dostupný. Rovněž ženy se nemusí zahalovat.

Láká vás návštěva Bejrútu, netypického arabského města?

Předchozí článekKam v kolumbijské Bogotě – zajímavá místa a památky
Další článekLuanda – zajímavá místa a památky