Kam v Liverpoolu – zajímavá místa a památky

12925
Pohled na Liverpool | gilbertdestoke/123RF.com
Pohled na Liverpool | gilbertdestoke/123RF.com

Liverpool se rozkládá v severní části Velké Británie, jen 8 kilometrů od Liverpoolského zálivu a Irského moře, na východním břehu řeky Mersey. Řeka je v tomto místě široká skoro 5 kilometrů, což umožnilo, aby se z původně malé vesnice v průběhu několika stovek let stalo velké, živé město, s bohatým kulturním programem, jeden z největších přístavů na celém světě, které se díky své jedinečnosti nachází i na seznamu UNESCO.

Liverpool v současnosti náleží k těm nejvyhledávanějším letním turistickým destinacím v celé Evropě. Je tomu tak značně proto, že je zde proslulý fotbalový tým, ale i proto, že se jedná o dynamické, vzrušující město s příjemným počasím, krásným výhledem na moře, které je hlavním městem kultury i rodištěm kapely Beatles. Kromě toho však jde i o významnou obchodní metropoli, univerzitní město, finanční centrum a rovněž klíčové místo pro katolickou i anglikánskou církev.  Liverpool milují umělci i turisté z celého světa. Ve městě najdete spoustu hezkých starých budov, parků, zahrad, muzeí i rekreačních zařízení. K těm největším místním atrakcím tu patří Walker Art Gallery a zdejší Filharmonie, která se může pochlubit jedním z nejlepších koncertních sálů v Evropě.

Nejzajímavější místa v Liverpoolu

  • Absolutně jedinečným místem v Liverpoolu je Albert Dock domy postavené pouze z cihel a železa. Tyto obrovské viktoriánské budovy s arkádovým ochozem a toskánskými sloupy, které kdysi sloužily jako navijáky pro lodě, dnes v sobě skrývají luxusní byty, sklady, značkové butiky, kanceláře restaurace, kavárny, muzea, jakými jsou např. Beatles Story muzeum, International Slavery Museum Force National muzeum nebo Tate Gallery.
Komplex budov v Albert Dock v Liverpoolu | sakhaphotos/123RF.com
Komplex budov v Albert Dock v Liverpoolu | sakhaphotos/123RF.com
  • Velmi fascinující expozici nabízí návštěvníkům Námořní muzeum Merseyside. V muzeu jsou mimo jiné umístěny také zajímavé exponáty vztahující se k Titanicu i Lusitanii.
Námořní muzeum Merseyside v Liverpoolu | sakhaphotos/123RF.com
Námořní muzeum Merseyside v Liverpoolu | sakhaphotos/123RF.com
  • Pier Head je trio přístavních budov známých i jako 3 Grácie (Port of Liverpool Building, Cunard Building a Royal Liver Building). Kromě nich tu stojí i památník Titanicu.
Pohled na Tři Grácie v Liverpoolu | fionadeaton/123RF.com
Pohled na Tři Grácie v Liverpoolu | fionadeaton/123RF.com
  • Průčelí zdejší koncertní síně na St. George Brown ulici je zdobeno korintskými sloupy a sochami. Uvnitř se skrývá velký sál, v němž probíhají koncerty. V zadní části budovy se nachází zahrady s významnými sochami. Součástí je i Polytechnická budova, knihovna Williama Browna, Hornby knihovna a Picton studovna.
Koncertní síň St. George Hall v Liverpoolu | claudiodivizia/123RF.com
Koncertní síň St. George Hall v Liverpoolu | claudiodivizia/123RF.com
  • K nejvýznamnějším liverpoolským katedrálám náleží Liverpoolská metropolitní katedrála a pak Katedrála St. Jamese, která je zasvěcena anglikánské církvi. V této katedrále se nachází jedny z největších varhan na světě.
Liverpoolská metropolitní katedrála | claudiodivizia/123RF.com
Liverpoolská metropolitní katedrála | claudiodivizia/123RF.com
  • Zámek Croxteth Hall se nachází na okraji města a jeho pokoje jsou naplněné krásným edvardovským nábytkem. Okolo zámku se pak rozprostírá typicky venkovský park s viktoriánskou zahradou.
Croxteth Hall v Liverpoolu | peteretchells/123RF.com
Croxteth Hall v Liverpoolu | peteretchells/123RF.com

Kde se v Liverpoolu dobře najíte a napijete

Liverpool je nejen centrem kulturního dění, ale nabízí i pestrou jídelní scénu s bohatou nabídkou kulinářských bister, rychlým pouličním občerstvením, restauracemi, kavárnami, bary i tradičními hospodami. Ve všech kuchyních přitom používají jen ty nejlepší potraviny z celého světa.Zdejší restaurace jsou hrdé na to, že užívají ryze lokální produkty. Hrdost na své jídlo rádi dokazují na celé řadě zdejších food festivalech, které se tu v průběhu roku konají (jako Farm hody Wirral, Liverpool Food and Drink Festival, Southport Food and Drink Festival a regionální zemědělské trhy). Pokud mohu doporučit, k největším lokálním lahůdkám patří nejen gin a Liverpoolské pivo, ale různě upravený chřest z Wirralu nebo Formby, jehněčí z Knowsley, Southportské krevety a legendární Scouse (což je zdejší guláš z masa a zeleniny, který se podává s chlebem a červenou řepou nebo červeným zelím).

Za nákupy do Liverpoolu

Pro všechny milovníky nakupování je Liverpool tím správným místem. Najdete tu moderní nákupní centra, pasáže plné butiků i tradiční trhy. Jen v samotném centru města se nachází ohromný open-air prostor v němž naleznete na 160 high street obchodů a módních značek. V Metquerter pak najdete jen to nejlepší ze světa módy a kosmetiky. Ultra-módní je také Cavern Quarter a City Central BID. Avšak podle Lonely Planet je zdejší Bold Street vůbec tou nejlepší nákupní ulicí v zemi. Jde o ulici na které najdete obchody s módou, uměním i kvalitními potravinami z celého světa.

Předchozí článekKam v Hamburku – zajímavá místa a památky
Další článekZpáteční letenky Brno – Londýn od 918 Kč