Edinburgh – turisticky atraktivní město plné historických památek

1914
Panorama Edinburghu | vichie81/123RF.com
Panorama Edinburghu | vichie81/123RF.com

V případě, že patříte mezi nadšené milovníky Skotska, vaší povinností je navštívit právě město Edinburgh. Temné lesy, starobylé památky a jedinečná atmosféra – to vše je Edinburgh.

Základní informace o Edinburghu

Edinburgh, hlavní město Skotska, se nachází na pobřeží Severního moře v blízkosti zálivu Firth of Forth. Již Severní moře nám může napovědět, že se jedná o oblast poněkud chladnější a větrnější. I v letních měsících se tu dočkáme maximálně 23°C. I přesto je Edinburgh druhé nejvíce navštěvované místo ve Spojeném království a vy si ho rozhodně nemůžete nechat ujít.

Edinburgh je kulturním centrem Skotska. Mimo jiné zde sídlí samotný skotský parlament. Zastavte se na chvilku u kontroverzního sídla skotského parlamentu. Budova je v podstatě nová a vyvolala kladné i záporné ohlasy kvůli jeho vzhledu a ceně.

Festivaly a akce v Edinburghu

Mnozí turisté míří do Edinburghu v období, kdy se v něm konají světově proslulé festivaly. Populární je Edinburgh Military Tattoom – vojenská historická přehlídka. Dále pak Edinburský mezinárodní festival, během kterého můžete spatřit celou řadu nejrůznějších umělců a Edinburgh International Film Festival.

Památky a další atraktivity v Edinburghu

V Edinburghu nemůžete nepřehlédnout hrad, který je naprostou dominantou města. K hradu vede strmá cesta, která ovšem rozhodně stojí za to. Na hradě jsou uschovány korunovační klenoty. Zajděte také do kaple sv. Markéty a do muzea válek. Zajímavým místem je také sopka Arturovo sedlo uprostřed města, Scott Monument, John Knox’s House, Tron Kirk a Holyrood Palace, kde tráví jeden týden v roce samotná britská královna. Impozantní je Národní galerie a moderní galerie na Belford Road. Není divu, že bylo město v roce 1995 zapsané na seznam světového dědictví UNESCO.

Vydejte se po cestě, která se nazývá „královská míle“. Vede přímo od edinburgského hradu až do královského opatství Holyroodu. Po cestě budete míjet nádherné kostely. Rozhodně se pokochejte krásou katedrály sv. Jiljí.  Jedinečná je parlamentní budova z let 1632 – 1640, kde se můžete zúčastnit soudu se soudci a právníky, jejichž hlavy zdobí typické šedé paruky.

Navštívit můžete také místní zoo, která je stavěna do kopce. Na vrcholu se tak dočkáte překrásného výhledu na centrum města.

Sport v Edinburghu

Pokud jste fanoušci fotbalu, pak jistě víte, že v Edinburghu sídlí dva fotbalové kluby – Hibernian FC a Heart of Midlothian FC. Hraje se zde také ragby na stadionu Murrayfield. Ve městě je celá řada golfových hřišť, které doplňují město zelení.

Zábava v Edinburghu

Pokud se rádi bojíte, nenechte si ujít strašidelnou prohlídku města s Ghost Tours.

Pivo v Edinburghu

Pivo je tu celkem chutné, ale k našemu národnímu moku má hodně daleko. Úžasnou a nezapomenutelnou atmosféru mají edinburské literární hospody. Určitě se v některé z nich alespoň jednou zastavte.

Vše pro labužníky

Ochutnejte uzeného lososa, máslové pečivo nebo Aberdeenský hovězí steak. Doporučit lze restauraci The Witchery přímo pod samotným edinburským hradem.  A pochopitelně by byl hřích neochutnat ve Skotsku skotskou whisky. Pokud jste příznivci skotské whisky, vydejte se po samotných palírnách.

Známé osobnosti Edinburghu

O výjimečnosti tohoto města hovoří i jména rodáků. Narodil se zde známí politik Tony Blair, fyzik Alexander Graham Bell, autor Sherlocka Holmese Sir Arthur Conan Doyle, herec Sean Connery, spisovatel Walter Scott a spisovatelka Joanne Rowlingová.

Ubytování v Edinburghu

Ubytování je zde nabízeno ve všech cenových relací. Od dvou až tří hvězdičkových hotelů až po luxusní pětihvězdičkové. Pokud hledáte co nejlevnější varianty, pak vás potěší tamní hostely.

Ostatní informace o Edinburghu

Pokud se vám chce trochu utrácet, zastavte se v obchodech slavných návrhářů, kterých je v Edinburghu nespočet.

Velmi populární jsou zde projížďky v tříkolkách. Nechte se v nich také povozit.

Lidé jsou zde velmi vstřícní a mile rádi vám se vším pomohou. Nebojte se proto jich na cokoliv zeptat a zdržte se tu minimálně po dobu dvou dnů. Možná vám však ani 2 dny nebudou stačit k tomu, abyste prozkoumali všechny edinburghské památky.

Předchozí článekLiverpool – město, ve kterém se zrodily legendy
Další článekNavštivte hlavní město Irska – Dublin