Lima – co vidět v peruánské metropoli?

3534
Panoramatický výhled na město Lima v Peru | atosan/123RF.com

Už na první pohled vás Lima dostane svým vzhledem. Zdá se totiž nekonečná, jak se táhne z oceánu směrem do kopců. Je to ohromné město, vůbec to největší v celém Peru, hlavní město, kde žije téměř jedna třetina všech peruánských obyvatel, což představuje nějakých 7 milionů lidí. Jde tedy o metropoli, která rozhodně nikdy nespí, která nabízí spoustu barev, kontrastů, chutí, vůní i jiných nezvyklostí, které byste nikdy v Evropě nepotkali. Limu nejde jen tak shrnout do kostky, tu je nutno prožít!

O Limě

Město vzniklo spojením několika dříve samostatných měst, které dnes mají 43 okresů plných kontrastů. Limu založili španělští dobyvatelé na počátku 16. století  a dodnes je označováno za Krále všech měst. Jde o ideální výchozí bod pro prozkoumání celého Peru. Pro svou unikátnost a velmi úzké propojení s původní, vůbec tou nejstarší civilizací Ameriky, jsou některé oblasti města zařazeny na seznam UNESCO.

Co vidět v Limě

Svou prohlídku města byste měli začít návštěvou Plaza de Armas, známého také i jako Plaza Mayor, které tvoří absolutní historické centrum Limy a je skvělým výchozím bodem pro poznání zdejších památek. I když většina historických budov byla zničena při zemětřesení v polovině osmnáctého století, na náměstí přetrvala o sto let starší bronzová kašna spolu s katedrálou, která dominuje celému východnímu náměstí, Arcibiskupský palác, Casa del Oidor a Palacio del Gobierno, což je oficiální sídlo prezidenta. Celé náměstí je pro svou jedinečnost zapsáno na seznam UNESCO.

Plaza de Armas v Limě | pxhidalgo/123RF.com
Plaza de Armas v Limě | pxhidalgo/123RF.com

Kousek od tohoto náměstí se nachází Plaza San Martin, kde se mísí staré i nové budovy, restaurace a obchody, jde o skvělé místo pro odpočinek u šálku kávy i pro nákupy. Na náměstí stojí i kostel La Merced zdobený koloniální fasádou Casa de Aliaga. Jde vůbec o jednu z nejstarších a také i nejlépe zachovaných koloniálních sídel v celé Jižní Americe. Za vůbec tu nejkrásnější budovu v celé Jižní Americe je považován zámek Torre Tagle Palace, který najdete na ulici Jr. Ucayali 363. Stavba vás ohromí krásně vyřezávanými dřevěnými balkony i zdobnými reliéfy. Budova je tím nejlepším příkladem zdejší koloniální architektury. V současnosti v domě sídlí ministerstvo zahraničních věcí.

Velmi zajímavou limskou památkou je i Convento de San Francisco, což je kostel a klášter v jednom, který proslul svými katakombami, v nichž jsou umístěny ostatky více než 10 000 lidí. Býval to totiž první hřbitov města a dnes je to kostnice. Pod kostelem se nachází hustá síť úzkých chodeb, z nichž každá je po obou stranách lemovaná kostmi. V jedné části se pak nachází kulatý prostor vyplněný kostmi a lebkami vytvořené do uměleckého vzoru.

Klášter Convento de San Francisco v Limě | javarman/123RF.com
Klášter Convento de San Francisco v Limě | javarman/123RF.com

V případě, že chcete prozkoumat Peru skutečně do hloubky, měli byste navštívit Museo de la Nacion, největší muzeum v Limě s velmi působivou replikou hrobu Lord Sipan. Pokud si však chcete dopřát trochu odpočinku doporučuji vám navštívit Parque de la Reserva, kde se nachází Circuito del Aqua Magico, což je ostatně také v současnosti také jednou z nejnavštěvovanějších turistických atrakcí v Limě. V parku je umístěn ten největší komplex fontán na světě, z nichž je dokonce 13 je interaktivních. Vůbec nejkrásnější jsou však v noci, protože jsou všechny fontány krásně osvětleny a probíhá zde barevná laserová show doprovázená klasickou peruánskou hudbou.

Kromě historického centra Limy je turisty nejvíce oblíbená čtvrť Miraflores, která se nachází na skalnatém výběžku jižním konci centrální Limy a najdete nejen dobré ubytování, ale i skvělá místa k posezení nad kávou, k relaxaci, i k nakupování. Nachází se tu spousta restaurací s dobrým jídlem a také i bary, různé kluby a diskotéky. Miraflores byste proto při svém průzkumu Limy neměli v žádném případě vynechat. Jde vskutku o velmi hezké předměstí.

Pohled na Miraflores v Limě | pxhidalgo/123RF.com
Pohled na Miraflores v Limě | pxhidalgo/123RF.com

Kam za suvenýry?

Jaké by to bylo, kdybyste si z Limy nepřivezli něco na památku. Nejlepšími místy v Limě pro jejich nákup jsou Artisan trhy v Miraflores a Arts and Craft Fair v Pueblo Libre. K legendárním suvenýrům patří tradiční šperky vyrobené z kalcitu nebo oblečení optimálně utkané z alpaky.

Co v Limě ochutnat

Lima je pestrobarevné město, které se může pochlubit nejen mnoha atrakcemi, ale i výtečnou kuchyní. Vůbec ty nejlepší restaurace v Limě se nachází v Miraflores, ale dobré restaurace najdete i ve čtvrtích San Isidiro, Surco nebo v Barranco. Při ochutnávání peruánské kuchyně je nutno počítat s tím, že je povětšinou pikantní a poměrně těžká.

Co vám doporučujeme ochutnat? Velice chutným pokrmem je rybí filé nakrájené na kousky vařené s citronem, cibulí a Limo chilli, které je tu známé jako ceviche. Velkou lokální pochoutkou je anticuchos, což jsou špízy z hovězích srdcí, marinovaných v octu s paňca paprikou, které se pak pečou na grilu. Pokud vás hovězí srdce neláká, zkuste carapulcru, což je dušené vepřové a kuřecí maso s Panca a Mirasol chilli, česnekem a dalším kořením. Jídlo se podává s rýží i bramborovou kaší. Všichni dospělí návštěvníci Limy by alespoň jednou měli ochutnat národní peruánský nápoj – Pisco Sour, což je vlastně brandy vyrobené z hroznového vína. Co se týká peruánské verze kofoly, pije se zde Inca Kola, která je v Peru (stejně jako u nás Kofola) mnohem populárnější než Coca Cola. Zajímavým nápojem je i alkoholická Chicha Morada vyrobená varem z fialové kukuřice, ananasu, skořice, hřebíčku a cukru. Jde o velice chutný, osvěžující a mocně antioxidanční nápoj.

Předchozí článekHongkong – kam se vydat a co zažít?
Další článekKam v Londýně – objev zajímavá místa a památky aneb co navštívit a vidět?