Hongkong – kam se vydat a co zažít?

5928
Panorama Hongkongu | leungchopan/123RF.com
Panorama Hongkongu | leungchopan/123RF.com

Hongkong je jedno z nejúžasnějších míst nejen v Asii, ale na celém světě. V českém překladu Hongkong doslova znamená “Voňavý přístav”, což však tady není spojeno s orientálními parfémy, jako s faktem, že se zde v minulosti hojně vyskytovali rybáři a vyváželo se odtud také kadidlo. Díky Číně a Velké Británii se tu pak umně propojovala Evropa s Asií, čímž vzniklo něco naprosto jedinečného, ohromujícího a oslňujícího.

Hongkong se nachází na jižním pobřeží Číny pouze 60 kilometrů od Maccaa na opačné straně delty Perlové řeky. Ze tří stran jej pak obklopuje Jihočínské moře. Na západu Hongkong hraničící s Guandong Shenzen a na severu pak s řekou Shenzen. Součást města tvoří i Hong Kong Island, Knowloon poloostrov a dále pak asi 200 ostrovů. Existuje tedy spousta důvodů,

5 důvodů, proč zajet do Hongkongu

  1. Hned po přistání v Hongkongu vás ohromí záplava mrakodrapů. Vůbec nejvíce jich je v obchodní čtvrti Central, v níž žije zde skoro 2 miliony lidí. Najdete tu mnoho zajímavostí a šikovných vychytávek, které vám usnadní pohyb po městě. Jde třeba o velké množství eskalátorů nebo lanovku, která vás sveze až na Victoria Peak s ohromujícím pohledem směrem dolů. Jde o pohled, který vám vezme dech!
  2. Je to nákupní ráj. Hong Kong se může pochlubit vůbec tou nejvyšší hustotou obchodů na celém světě. A co víc, nakupovat tu můžete mnohem levněji (a to až o polovinu) než u nás. Vyplatí se tu nakupovat oblečení, elektronika, DVD i sterea. Vůbec ta nejlepší nákupní centra najdete v Central, Causeway Bay a v okolí Kowlooon (což je vůbec nejhustěji osídlená čtvrť na zemi). Kromě obchodů zde najdete i trhy na nichž si můžete zakoupit nějaké tradiční výrobky čínského umění a řemesel. Tyto trhy tvoří úchvatnou kulisu a střetnout se s nimi můžete nejen v Kowlooon, ale i v dalších populárních čtvrtích Yau Ma Tei a Mongkok.
  3. Hongkong je úchvatný mix několika kultur. Samotné město bylo významně ovlivněno Brity, vždyť ještě v roce 1997 spadalo pod Velkou Británii. Ve městě nenajdete pouze moderní budovy, ale i několik vskutku krásných architektonických perel z dob britské koloniální éry. Najdete je na poloostrově Kowloon anebo v Central. Jedná se např. o Starý Nejvyšší Soud, v níž sídlí legislativní rada v Hongkongu, St. Johnova katedrála z roku 1849, stará budova farmy, ulice s anglickými jmény, přístav a mnoho dalšího. Čínské stopy pak najdete v chrámu Man Mo v Central nebo Tin Hau v Yau Ma Tei. Na Aberdeenu pak naleznete stále tradičně žijící rybáře z komunit Hoko a Tanka.
  4. I přes svou lidnatost a mrakodrapy vás Hongkong dostane tím, že je stále zeleným městem. Zelené plochy jsou tu doslova na dosah ruky. Její součástí jsou i pláže, řada turistických stezek procházející přes svěží lesy a chrámy zasazené v horách. Ostrovy, které jsou z velké části neobydlené. Samotné město pak má 24 rozlehlých parků, které v konečném výsledku pokrývají 40% celé plochy města. V parcích najdete turistické trasy, které prochází zalesněnou krajinou, údolími, kopci i skalnatým pobřežím. Jde vskutku o pořádné trasy, protože MacLehose Trail je dlouhá dobrých 100 kilometrů a Hong Kong Trail pak 70 kilometrů. Procházkou po takovýchto stezkách máte možnost narazit na opice, pásovce, mnoho různých ptáků…
  5. Hongkong je také město skvělé zábavy, nočního života i výtečného jídla. Jde o jedno z největších gastronomických center v celé Asii. Registrováno je tu totiž na 11 000 restaurací. A to ještě nemluvíme o té spoustě pouličních stánků s potravinami. Každý rok v listopadu Hongkong pořádá festival pro všechny gurmány. K zábavě vám tu večer slouží velký počet baru, hospod, diskoték a klubů.

Co v Hongkongu navštívit

  • Hongkong je plné míst, které stojí za návštěvu. Jedním z nich je kupříkladu Avenue of Stars, což je chodník na břehu hongkongské Victoria Bay. Je to chodník slávy, v němž naleznete kovové plastiky a otisky hongkongských herců jako třeba Jackieho Chana anebo Bruce Leeho. Avenue Stars je dlouhá 440 metrů a táhne se podél celého pobřeží. Je to místo s krásnou scenérií, kde se večer koná světelná a hudební show. A nutno říct, že je nač se koukat, protože jde vůbec o největší laserovou show na světě.
Socha Bruce Lee na Avenue of Stars | outcast85/123RF.com
Socha Bruce Lee na Avenue of Stars | outcast85/123RF.com
  • Další velkou zdejší turistickou atrakcí je buddhistický klášter Po Lin, jenž se vyznačuje zcela charakteristickou sedící bronzovou sochou Buddhy, která je vůbec největší na světě. Chrám leží na začátku stezky na ostrově Lantau, vedoucí až na vrchol druhé nejvyšší hory v Hongkongu.
Socha Velkého Buddhy v Po Lin klášteře v Hongkongu | vincentstthomas/123RF.com
Socha Velkého Buddhy v Po Lin klášteře v Hongkongu | vincentstthomas/123RF.com
  • Ostrov Lantau je největším hongkongským ostrovem, který však není příliš osídlen, znám je hlavně pro zábavní parky, zelené parky a přírodní oblasti a také turistické atrakce. Ostrovem prochází řada turistických tras. Dále tu najdete např. Disneyland, klášter Po Lin, Tai O i Discovery Bay.
Pohled na ostrov Lantau | tam87/123RF.com
Pohled na ostrov Lantau | tam87/123RF.com
  • IFC Towers je důležitým turistickým centrem. Nachází se tu hotel, restaurace s třemi Michellinskými hvězdami, nákupní centra se spoustou luxusních butiků a dále je to významný dopravní uzel, protože komplexem prochází hned 4 linky metra a nachází se tu i přímý přístup na trajekt i doprava na letiště. IFC Towers je druhou nejvyšší budovou v celém Hongkongu s výškou 415 metrů. Díky své výšce vám tak navíc skýtá i úžasný výhled.
International Finance Centre v Hongkongu | huad262/123RF.com
International Finance Centre v Hongkongu | huad262/123RF.com
  • Tsing Ma Bridge je sedmým nejdelším visutým mostem na světě, který umožňuje přístup na ostrov Lantau a hongkongské letiště. Most je široký 41 metrů a dlouhý 2,2 kilometrů.
Most Tsing Ma v Hongkongu | cozyta/123RF.com
Most Tsing Ma v Hongkongu | cozyta/123RF.com
Předchozí článekZajímavá místa v Cannes – co navštívit a vidět?
Další článekLima – co vidět v peruánské metropoli?