Zajímavosti Anglie – památky a zajímavá místa k navštívení

14304

Anglie – země, kterou zná celý svět. Londýn a jeho kosmopolitní atmosféra a na druhé straně dlouholetá tradice královské rodiny se navzájem skloubí a vytváří jedinečnou atmosféru, která každoročně láká milióny turistů. Kromě toho je Anglie kolébkou ragby, skupiny Beatles, detektiva Sherlocka Holmese, spisovatele Williama Shakespeara a prestižních univerzit. I historie Anglie je úchvatná. Od Keltů, přes Římany až po dlouhé větve britských panovníků, kteří si už po staletí předávají korunu z generaci na generaci. Když se k tomu přičte nádherná příroda anglického venkova, tak je Anglie zemí, kterou by měl alespoň jednou v životě navštívit každý turista.

Zajímavosti o Anglii

  • Královna Anglie má vliv na jednu šestinu zemského povrchu.
  • Každý občan, který se dožije 100 let, dostane přání k narozeninám přímo od královny.
  • Nesmíte zemřít uvnitř budovy parlamentu. Je to nezákonné!
  • V roce 1900 byl průměrný věk dožití Angličanů 47 let. O jedno století později už je věk dožití 80 let.
  • Jak je známo, tak anglicky se domluvíte téměř všude na světě. To platí i o nebesích. Nezáleží na zemi, ve které se chystá letadlo přistát. Ve vzduchu se mluví jen a pouze anglicky!

Zajímavá místa a památky v Anglii

Stonehenge

Jedná z nejslavnějších starověkých památek na světě. Známá megalitická stavba je symbolem Anglie. Dokonce je o návštěvu Stonehenge takový zájem, že si návštěvníci musí koupit vstupenku několik dní předem, aby měli jistotu, že se dostanou dovnitř. Kameny byly umístěny a naskládány do kruhu v letech 3000 až 1500 př. n. l. O účelu této stavby existují stovky teorií. Nejpravděpodobnější z nich je, že kamenné kruhy sloužily druidům k vykonávání rituálů. Nalezené kostry zase svědčí o tom, že se jednalo i o pohřebiště. Ovšem jak se lidem v době bronzové povedlo manipulovat s balvany, které váží více než 50 tun, na to už asi nikdo nikdy nepřijde.

Univerzita Cambridge (Cambridge University)

Starobylé budovy univerzity v Cambridge působí přímo kouzelně. Zároveň celé městečko Cambridge vyzařuje historickou a studentskou atmosférou zároveň. Není se čemu divit. Vzdělávací komplex je druhou nejstarší univerzitou na světě. Samotné městečko začalo vznikat ve 13. století a v průběhu let byla celá řada středověkých budov přeměněna na vyučovací prostory. Koho by univerzita uchvátila natolik, že by chtěl vidět více, tak může navštívit neméně slavnou univerzitu v Oxfordu (University of Oxford), kterou jste mohli vidět ve filmech o Harrym Potterovi.

Buckinghamský palác (Buckingham Palace)

Buckinghamský palác proslul jako oficiální sídlo britské královské rodiny v Londýně. Počátek stavby se datuje do roku 1703, ovšem veřejnosti přístupný je palác až od roku 1993. Takže se můžete na vlastní oči podívat, v jakém luxusu královská rodina přebývá. Ovšem k prohlídce je k dispozici pouze několik z více než 600 místností. Oblíbenou atrakcí je také střídání stráží, které probíhá téměř každý den a jedná se o hodinovou ceremonii za doprovodu živé kapely a tradičních černo-červených vojenských uniforem.

Tower (Tower of London)

Oficiálním názvem Palác a pevnost Jejího Veličenstva je hrad v Londýně, který v průběhu historie proslul jako místo poprav, vězení a od 13. století jako uložiště korunovačních klenotů. Tower je výjimečný tím, že se jedná o nejzachovalejší středověkou stavbu v celé Anglii. Takže se není čemu divit, že o Toweru koluje celá řada legend. Údajně stěnami prochází duch Anny Boleynové, což byla manželka krále Jindřicha VIII., který ji nechal popravit. Další legenda mluví o krkavcích, kterým jsou přistřižena křídla aby neodlétli. Ovšem pokud odletí, je to předzvěst toho, že Anglii čeká katastrofa.

Hadriánův vál (Hadrians Wall)

Hadriánův vál, který se táhne více než 117 km přes území Anglie vytvořili Římané v 1. století na rozkaz císaře Hadriána, aby oddělili svou říši od říše Keltů. Jednalo se o opravdu monumentální stavitelské dílo. Zeď byla 6 metrů vysoká a přes 2 metrů široká. Dnes můžete na mnoha místech vidět větší či menší pozůstatky stěny. Ty jsou natolik výjimečné, že byly zapsány na seznam světového dědictví UNESCO. To není vše. Hadriánův vál je obklopen dechberoucí přírodou, které dominují nekonečné zelené kopce a louky.

Big Ben

Nejslavnější hodiny světa. Symbol Londýna a celé Anglie. Tak by se dal popsat Big Ben. Věž vysoká 96 metrů, uvnitř které je ukrytý čtrnáctitunový zvon, je součástí parlamentních budov (Houses of Parliament). Málokdo ví, že oficiální název věže zní Elizabeth Tower, tedy věž královny Alžběty. Ovšem do povědomí lidí se dostal název Big Ben, nebo-li Velký Ben, jehož název je odvozen od největšího zvonu. V dobách své největší slávy se jednalo o největší hodiny na světě, které byly známé pro svou přesnost a spolehlivost.

Útesy sedm sester (Seven Sisters)

Vysoké, bílé útesy, které se tyčí zhruba 77 metrů nad hladinou moře jsou přírodním klenotem Anglie. Křídové útesy si zachovávají svou úchvatnou barvu díky vápencovému složení. Ovšem kvůli vápenci a erozi se každoročně útesy zmenší téměř o 40 cm. Seskupení je tvořeno celkem sedmi útesy, které obklopuje z jedné strany nekonečné moře a z druhé zelené kopce. Scenérie je to opravdu úchvatná a návštěvu tohoto místa by neměl vynechat žádný dobrodruh.

Hrad Windsor (Windsor Castle)

Hrad Windsor se nachází ve stejnojmenném malebném městečku a pyšní se titulem druhý největší obývaný hrad na světě. Jedná se o letní sídlo královny Alžběty II. Windsor je totiž sídlem panovníků už více než 900 let. Kamenné hradby působí opravdu monumentálně a historie na vás dýchá z každého rohu. Žilo zde mnoho slavných lidí, kteří sehráli důležitou roli v anglické historii a vy nyní můžete náhlednout do šlechtických komnat, kde se odehrála část jejich života. Snad proto se celý komplex stal vyhledávaným cílem turistů.

Jezerní oblast (Lake District)

Lake District se pyšní titulem největší národní park v Anglii. Průzračná jezera a zelené kopce přímo vybízí k turistice. Častým cílem je nejvyšší vrchol celé Anglie Scafell Pike, který dosahuje výšky 978 metrů. Jedná se o oblast, kde se nachází nejvyšší kopce na území Anglie. Většina z nich dosahuje výšky více než 700 metrů a v údolích mezi kopci se nachází ukrytých více než 60 nádherných jezer. A to je přesně důvod, proč celá řada turistů míří právě sem.

Whitby

V hrabství Yorkshire leží malebné rybářské městečko Whitby, které láká turisty na barevné domky, okolní útesy a bohatou historii. Přístav ve Whitby proslul tím, že se odtud vydával na své cestovatelské výpravy námořník James Cook. Největší atrakcí je však opatství ze 13. století. Ovšem stačí jen procházka podél přístavu a budete se cítit jako v kouzelné pohádce z dob minulých.

Anglie je zemí kde si na své přijdou jak milovníci historie, tak milovníci přírody. Ovšem při toulkách Anglií by měl každý zastavit a vychutnat si alespoň jednou čaj o páté. Jedná se o dlouholetou tradici, která je s Angličany neodmyslitelně spjatá. A jak jinak si vychutnat zdejší atmosféru, než splynout s místními obyvateli a jejich tradicemi.

Předchozí článekDovolená na Havajských ostrovech – zajímavá místa a památky k navštívení
Další článekThajský ostrov Phuket – památky, zajímavá místa a tipy na výlety do okolí