Kišiněv – kam se vydat a co zažít v moldavské metropoli?

9934
Letecký pohled na krajinu na Kišiněvu | ververidis/123RF.com
Letecký pohled na krajinu na Kišiněvu | ververidis/123RF.com

Kišiněv, hlavní město Moldavska, je průmyslovým a ekonomickým centrem země a zároveň důležitým dopravním uzlem. Leží ve středu země na břehu řeky Byk. Mile vás překvapí svou venkovskou atmosférou a zelení. Právem je totiž označováno jako jedno z nejzelenějších měst v Evropě.

Putování Kišiněvem

Své putování po Kišiněvu začneme v samotném centru, za které se považuje náměstí Vítězství. Právě na tomto místě můžeme navštívit hned první památku, a tou je katedrála Zrození páně z 19. století. Jedná se o kostel pravoslavné církve. Před katedrálou si můžeme prohlédnout zvonici, která ovšem není původní. Originál totiž nechali Sověti zničit. Občané Kišiněva si poté nechali postavit zvonici novou.

Katedrála Zrození páně v Kišiněvu | elec/123RF.com
Katedrála Zrození páně v Kišiněvu | elec/123RF.com

Z náměstí Vítězství se přesuneme na hlavní a zároveň nejrušnější tepnu města, kterou je třída Štěpána Velikého. Právě na ní najdeme velké množství institucí a památek. Můžeme si prohlídnout Prezidentský palác, sídlo vlády nebo Moldavský parlament. Z roku 1840 se zde tyčí 13 metrů vysoká pamětihodnost známá pod názvem Svatá brána nebo Vítězný oblouk. Na Vítězném oblouku jsou hodiny a v jeho útrobách se nachází 7 tun vážící zvon.

Vítězný oblouk v Kišiněvu | elec/123RF.com
Vítězný oblouk v Kišiněvu | elec/123RF.com

Při svém putování pravděpodobně neminete velice výrazný Pomník vítězství. Jde o 5 červených pušek, které jsou o sebe opřené hlavněmi. Pomník a tzv. věčný oheň hlídá stráž.

Pomník vítězství v Kišiněvu | starush/123RF.com
Pomník vítězství v Kišiněvu | starush/123RF.com

Ve městě se také nachází jeden z největších židovských hřbitovů. A jaké by to bylo poznávání města, kdybyste nenavštívili i nějaké muzeum, o které v Kišiněve nouze rozhodně není. Za všechny můžeme jmenovat například Národní muzeum archeologie a historie či Národní etnografické a přírodovědné muzeum.

A protože je Kišiněv jedno z nejzelenějších měst Evropy, nechybí zde ani rozsáhlé parky. V mezičase se tak vydejte na procházku do jednoho z nich. Při svých toulkách Kišiněvem nezapomeňte navštívit například Údolí růží s pozůstatky slovanské svatyně, park Riscani, rozkládající se dokonce na 32 ha, či park s jezerem a krásnou přírodní scenérií – Parcul Valea Morilor.

Park Valea Morilor s jezerem v Kišiněvu | andreyshevchenko/123RF.com
Park Valea Morilor s jezerem v Kišiněvu | andreyshevchenko/123RF.com

Kam v Kišiněvě za kulturou a zábavou?

Moderní atmosféra na vás dýchne po vkročení na Nádražním náměstí plné moderních administrativních budov, na kterém také najdeme pomník Alexandra Sergejeviče Puškina. Kromě pomníku můžete ve městě navštívit i Puškinovo muzeum a dům, ve kterém žil v době, kdy byl ve vyhnanství.

Při svém turistickém prozkoumávání Kišiněva si udělejte procházku kolem Národního paláce a Národního divadla Mihaie Emineska. Pokud se zajímáte o literaturu, můžete navštívit alej klasiků plnou byst rumunských spisovatelů. Cestou do aleje si povšimněte sochy Štěpána Velikého, která je umístěna hned u vstupu.

Národní palác v Kišiněvu | starush/123RF.com
Národní palác v Kišiněvu | starush/123RF.com

Oblíbeným turistickým cílem je také kišiněvská botanická zahrada rozkládající se na 104 hektarech. Jelikož je botanická zahrada pronajímaná soukromým společnostem, je to rovněž místo plné restaurací a dětských hřišť. Kousek od botanické zahrady můžete navštívit i zoo. Bezpochyby zajímavým zážitkem může být i květinový trh, kde najdete neuvěřitelných 92 obchodů s květinami, které jsou otevřené non stop.

Milovníci vína rozhodně musí své kroky namířit do státního podniku jakostních vín Milestii Mici, kde se uchovávají a zrají vysoce kvalitní vína. Toto místo je dokonce zapsané v Guinessově knize rekordů jako největší kolekce vín na světě, neboť je tam uloženo téměř 2 miliony lahví.

Tipy na výlety v okolí Kišiněvu

Pokud patříte mezi milovníky vína, vězte, že moldavské víno má něco do sebe. Navíc v blízkosti Kišiněva se nachází vinařská oblast, a proto využijte příležitosti a navštivte vinné sklepy a vinice.

Jestliže vám zbude prostor a čas, jedinečný pohled rozhodně nabízí klášter Orheiul Vechi. Jedná se o unikátní jeskynní klášterní komplex vytesaný do skal vysoko nad řekou.

Předchozí článekAfrická Kinshasa – co vidět a zažít?
Další článekHaag – město zajímavých míst a památek i evropského dění