Haag – město zajímavých míst a památek i evropského dění

7844
Město Haag v Nizozemsku | jankranendonk/123RF.com
Město Haag v Nizozemsku | jankranendonk/123RF.com

I když hlavním městě Nizozemska je Amsterdam, v Haagu najdete sídlo nizozemského panovníka, parlamentu, vlády i různých mezinárodních organizací. Ovšem i pro turisty je velmi zajímavý. Na co se můžete těšit?

Začněte s prohlídkou ve středu města

Začněte své toulky Haagem třeba ve středu města, kde se nachází jedna z nejvýznamnějších dominant – komplex budov Binnenhof.

Komplex Binnenhof v Haagu | neirfy/123RF.com
Komplex Binnenhof v Haagu | neirfy/123RF.com

Stavba vznikla hlavně ve 13. století a původně byla sídlem hrabat Nizozemska. Celkově ve městě sídlilo v historii mnoho hrabat. Odtud si také Haag nese svůj název. Jeho oficiálním názvem je totiž ‚s-Gravenhage, což v překladu znamená „Hraběcí obora“.

V průběhu historie Binnenhof hodně měnil svou podobu. Tu dnešní získal v první polovině 19. století. I pak však probíhaly další úpravy. Jádro Binnenhofu tvoří Míčovna, Velký Rytířský sál a gotický Rytířský sál. Nejen v minulosti šlo o centrum politického dění celého Nizozemska. V současné době se tu schází nizozemský parlament a vláda.

Ještě větší zážitek si z tohoto místa odnesete, pokud se vypravíte do Haagu v druhé polovině v září. Vždy třetí úterý v září se tu koná Prinsjesdag, v rámci něhož předjede na nádvoří Binnenhofu královská rodina ve zlatém kočáře.

Prinsjesdag v Haagu | jankranendonk/123RF.com
Prinsjesdag v Haagu | jankranendonk/123RF.com

Je libo trochu (nebo raději více) umění?

Od Binnenhofu zamiřte k Mauritshuisu. Jedná se o palác, v němž je obrazárna. Jsou zde díla například Rembrandta van Rijna, JanaVermeera, JanaSteena, Rubense. Obrazárna prošla rekonstrukcí a znovu byla otevřena roku 2014. Dřív byl palác soukromým sídlem Mořice Oranžsko-Nasavského.

Muzeum Mauritshuis v Haagu | nicknick/123RF.com
Muzeum Mauritshuis v Haagu | nicknick/123RF.com

Zajímá vás celkově umění? Jen kousek odtud (cca pět minut cesty) najdete nejstarší galerii v Nizozemí. Je jí Schilderijengalerij Prins Willem V. Byla otevřená už roku 1744.

Další informace a artefakt na vás čekají v muzeu Gevangenenpoort ve Vězeňské bráně. Prohlédnete si tu mučící nástroje. Místo sloužilo do roku 1828 jako vězení pro těžké zločince. Pokud vás obecně lákají muzea, ale raději byste se zaměřili na historii, navštivte Haags Historisch Museum. Seznámíte se především s historií dynastie Oranžských.

Haags Historisch Museum | jankranendonk/123RF.com
Haags Historisch Museum | jankranendonk/123RF.com

Grote Kerk a okolí

Zajímají vás sakrální památky? Nejstarší kostelem v Haagu je Grote Kerk (Velký kostel sv. Jakuba). Už ve 13. století na tomto místě stála dřevěná stavba a na začátku poloviny 14. století se tu začal stavět kostel. Později byl přestavěn a rozšířen, několikrát poničen a zase obnoven. Vaši pozornost jistě upoutá největší zvonkohra v Nizozemí. Tvoří ji 51 zvonů. V současné době se v kostele konají mše, ale i výstavy a slouží k dalším slavnostním příležitostem. Také se tu konají svatby a křtiny členů nizozemské královské rodiny.

Grote Kerk v Haagu | jorisvo/123RF.com
Grote Kerk v Haagu | jorisvo/123RF.com

Nedaleko kostela je radnice (Oude Stadhuis). Byla vystavěná roku 1564 v renesančním stylu. Později byla rozšířená, především o věž. Je situována na náměstí Groenmarkt a dnes se tu konají svatební obřady.

Madurodam: Nizozemsko na dlani

Využijte jedinečné možnosti a prohlédněte si v Haagu čtyři významná města Nizozemska. Jak je to možné? Je zde Madurodam. Představuje nizozemské miniaturní město, ve kterém najdete zajímavé objekty Nizozemska v poměru 1:25. To vše na ploše 18 000 m2. Budovy jsou soustředěné do čtyř okruhů dle měst – Amsterdam, Rotterdam, Den Haag, Ultrecht.

Miniaturní město Madurodam v Haagu | miropink/123RF.com
Miniaturní město Madurodam v Haagu | miropink/123RF.com

A co byste ještě měli v Haagu vidět?

V centru Haagu je také palác Noordeinde. Vznikl v polovině 17. století, je v klasicistním slohu a dnes zde úřaduje nizozemský panovník. Přijímá tu oficiální návštěvy, a proto se můžete palácem pokochat jen zvenčí. Dovnitř se nedostane. Prohlédněte si alespoň část přiléhajícího parku.

Palác Noordeinde v Haagu | neirfy/123RF.com
Palác Noordeinde v Haagu | neirfy/123RF.com

Za zmínku rozhodně také stojí Palác míru (Vredespalais) vystavěný na začátku 20. století. Je v novogotickém stylu a je sídlem Mezinárodního soudního dvora. Palác míru se nachází kousek od Noordeinde. A jistě při svém průzkumu městem najdete další zajímavá místa.

Palác míru Vredespalais v Haagu | jankranendonk/123RF.com
Palác míru Vredespalais v Haagu | jankranendonk/123RF.com

Ještě si nejste jistí, proč navštívit Haag?

Ještě přemýšlíte o tom, zda navštívit Haag? Shrňme si důvody, pro které sem lidé přijíždějí. Najdete tu mnoho zajímavých historických budov a celkově má město podnětnou atmosféru a zajímavé okolí. Možná si rádi přiblížíte, jak vypadá sídlo nizozemského panovníka, ale i významné místo mezinárodní politiky a mezinárodního soudnictví. Sídlí zde například Stálý rozhodní soud, Mezinárodní soudní dvůr, Mezinárodní trestní soud, Europol a dalších 150 mezinárodních organizací.

Nezapomínejte ani na to, že Nizozemsko je zemí sýrů. Pokud si na nich rádi pochutnáváte, dopřejte si je i v Haagu. Kupte je nejlépe přímo na trhu od výrobce, třeba na rozsáhlém Haagse Markt. Zjistěte, jaké vám chutnají nejvíce (mladé, odleželé, přestárlé, s bylinkami) a nakupte si nějaké domů do zásoby, či pro rodinu a přátele jako pozornost z vašich cest.

A co vás nejvíce láká na Haagu? Máte vybrané památky, které musíte vidět, či byste rádi poznali celkový ráz tohoto významného města? Případně se vydejte rovnou do celého Nizozemska.

Předchozí článekKišiněv – kam se vydat a co zažít v moldavské metropoli?
Další článekDauhá v Kataru – co navštívit a zažít?