Zajímavosti v Moldavsku – památky a zajímavá místa k navštívení

15187

Moldavsko je poměrně mladý stát, který vznikl až ve 20. století. Moldavsko je nejchudší a nejopomíjenější země Evropy. Moldavsko je turisty stále neobjevená země a cestovní ruch zde téměř neexistuje. Takže máte jedinečnou šanci pocítit autentickou a originální atmosféru země. Místní lidé jsou velmi vstřícní a pohostinní. Velká část obyvatel se živí zemědělstvím či vlastní vinohrad. Moldavsko je totiž rájem vinařů! Kdo neochutná zdejší víno, jakoby v Moldavsku ani nebyl. Červené víno a dobré jídlo si můžete vychutnat i v místní komunitě Čechů, která zde dokonce založila vesnici Holubinka (Huluboaia).

Zajímavosti o Moldavsku

  • Historie vína se začala psát už v roce 3000 př.n.l., kdy byla zaznamenána první vinná réva.
  • Kmotrovství se dědí z generace na generaci. Tzn. pokud jste kmotr nějakého muže, tak se váš syn stane kmotrem syna tohoto muže.
  • Pokud navštívíte místní obyvatele na vesnici, musíte si s nimi alespoň symbolicky připít vínem. Jinak by to brali jako osobní urážku.

Zajímavá místa a památky v Moldavsku

Klášter Tipova (Tipova Monastery)

Skalní klášter se nachází na okraji stejnojmenné vesnice. Jedná se o největší ortodoxní jeskynní klášter ve Východní Evropě, který je tvořen 20 komůrkami ve třech podlažích. Cesta k němu je sice krkolomná, ale zážitek je to obrovský. Klášter původně sloužil jako útočiště a jeho vznik se odhaduje mezi 2. až 7. století, kdy jej využívali křesťané. Ovšem počet mnichů neustále narůstal, a tak se musel klášter v 19. století rozšířit. Klášter Tipova je bezpochyby jednou z nejnavštěvovanějších a nejpopulárnějších atrakcí Moldavska.

Jeskyně Emil Racovita (Emil Racovita Cave)

Jedná se o šestou největší vápencovou jeskyni na světě a třetí na území Evropy. Ovšem vstup se doporučuje jen se zkušeným místním průvodcem, neboť chodby jeskyní jsou desítky kilometrů dlouhé a nejsou všechny zmapované. Mohli byste se tak omylem dostat na místo, kde hrozí otrava přírodním plynem, který z podzemí uniká nebo zabloudit. Jeskyně byla objevena až v roce 1959, při explozi v lomu. Od té doby mohou lidé obdivovat kilometry chodeb v různých hloubkách, obrovské jeskynní sály a přírodní jezírka.

Cricova

V podzemí městečka Cricova se nachází největší vinné sklepy na světě s délkou chodeb až 120 km. Spolu s přilehlými vinicemi vytváří vinařský ráj. Chodby se původně používaly pro těžbu vápence, ovšem ideální klimatické podmínky z nich udělaly perfektní místo pro skladování sudů s vínem. Nejznámějšími odrůdami vypěstovanými v této oblasti Moldavska jsou muškát a sauvignon. Při návštěvě sklepů vás degustace nemine, tak si dejte pozor, abyste v labyrintu podzimních chodeb nezabloudili.

Stefan cel Mare Central Park

Pokud budete chtít uniknout ruchu velkoměsta v Kišiněvu, tak zavítejte do oblíbeného, věčně zeleného parku Stefan cel Mare. V parku se nachází majestátní bronzová socha Stefana Velikého, což byl moldavský hrdina v boji za nezávislost a pozdější král, který v roce 1991 nahradil sochu Lenina. Obyvatelé hlavního města Kišiněva vnímají pomník jako symbol města, který slouží jako ideální místo pro střetnutí. V okolí sochy to zkrátka žije. Místní se zde setkávají, pořádají pikniky nebo se jen tak prochází po parku a užívají si přírodu v samém centru města. Nedaleko památníku se nachází Vítězný oblouk (Arc de Triomphe) či katedrála (Nativity Cathedral).

Národní muzeum historie (National Museum of History)

Přímo v centru hlavního města Kišiněva se nachází Národní archeologické a historické muzeum. V muzeu se dozvíte vše o moldavské historii od knížectví po současnost včetně ukázky válečných zbraní, mincí a archeologických artefaktů. Jelikož je Kišiněv město muzeí, není Národní muzeum historie jediné, které můžete ve městě navštívit. Ovšem mezi turisty je nejpopulárnější. Milovníci historie by měli zavítat do Muzea Puškina (Pushkin Museum), které vzniklo z domku, kde Puškin několik měsíců pobýval či Muzea archeologie a etnografie (Museum of Archaeology and Ethnography).

Holubinka (Huluboaia)

Holubinka je typická moldavská vesnička, kde se zastavil čas. Zvláštností je, že byla založena koncem 19. století skupinkou 153 Čechů. Jedná se tedy o vesnici s českou menšinou. Dnes už sice češtinu ovládá jen malá část místních, ale přesto ji vyučují ve zdejší základní škole v dobrovolném kroužku. Každý rok v létě vyráží do Holubinky několik českých studentů, kteří se snaží o obnovu češtiny a připomínají typické české zvyky a tradice. Většina obyvatel se živí zemědělstvím, vlastní vinohrad nebo koníka s povozem.

Klášter Orheiul Vechi (Old Orhei)

Orheiul Vechi je klášter s jeskynním systémem. Jedná se o archeologický komplex s bohatým kulturním a historickým významem. Zároveň je to místo s ohromující přírodní krásou. Neuvěřitelný je zejména výhled do okolí. Komplex zahrnuje stará opevnění, koupele, jeskyně a ruiny. To vše až 2000 let staré. Jeskyně byly po mnoho let domovem mnichů, avšak za války sloužily jako úkryt místním obyvatelům. Starý Orhei je jednou z nejpůsobivějších moldavských památek, kterou byste při svých toulkách rozhodně neměli vynechat.

Manastirea Curchi (Curchi Monastery)

Curchi byl vyhlášen za nejkrásnější klášter v celém Moldavsku. Komplex se skládá z pěti kostelů, několika klášterů a mnišských obydlí. Ovšem nejproslulejší je kostel Matky Boží (Mother of God Church) z 19. století. Původně areál sloužil jako psychiatrická léčebna během sovětské éry. Více o historii se dozvíte z informačních cedulí při procházce krásnými zahradami parku.

Saharna

Po návštěvě této malé vesnice většina turistů tvrdí, že by se sem rádi jednoho dne vrátili. Nachází se v ní nejen Klášter Nejsvětější trojice (The Holy Trinity Monastery), ale i dech beroucí příroda v okolí. Ticho a klid prostupuje celým místem – po chvílí i návštěvníky. Saharna je pro Moldavany významné poutní místo, neboť věří, že stopy ve skále patří Panně Marii. Na své si přijdou i milovníci přírody. Neboť se v okolí nachází stejnojmenná řeka s celkem 22 vodopády z nichž nejznámější je vodopád Gipsy Hole.

Přírodní rezervace Codru (Codru Natural Reservation)

Jedná se o nejpopulárnější a zároveň nejstarší rezervaci v zemi. Codru leží v centru Moldavska tvořena spoustou roklí a nádherných údolí. V areálu najdete více než 1000 druhů chráněných rostlin, ptáků, savců a plazů. Po cestě narazíte i na Přírodovědné muzeum (Natural History Museum), které stojí za návštěvu. Trek v rezervaci si můžete užít na vlastní pěst i v doprovodu zkušeného místního průvodce.

Moldavsko je země s bohatou historii a nádhernou přírodou, kde lidé dodnes dodržují původní zvyky a tradice. Především na malebných vesničkách venkova, které jsou rozesety po celé zemi. Panenská příroda a prastaré památky včetně mnoha jeskynních klášterů jsou pravým bohatstvím jinak chudé země.

Předchozí článekZajímavosti v Nigérii – zajímavá místa a památky k vidění
Další článekZajímavosti v Malawi – zajímavá místa a památky k vidění