Keszthely v Maďarsku – zajímavá místa, památky a tipy na výlety do okolí

7366

Svou pozicí i množstvím kulturních a historických památek si Maďarsko, obzvlášť jeho hlavní město Budapešť, získalo přízeň mnoha cestovatelů z celého světa. Kromě překrásných architektonických výtvorů se ale může pochlubit i Balatonem, na jehož západním břehu se rozprostírá město Keszthely. Lokalita, ve které se nachází, byla obydlená již v období neolitu, v dobách Římské říše představovala významné obchodní centrum a v současnosti je tím nejnavštěvovanějším místem v okolí Balatonu.

Zajímavá místa a památky v Keszthely v Maďarsku

Zámek Festetics (Festetics Palace)

Dlouholeté turecké války odsunuly skutečný rozvoj města až na pomezí 17. a 18. století, kdy jej zakoupila chorvatská aristokratická rodina Festetics, která započala stavbu ohromného paláce, jenž dodnes nese její jméno. Jeho dokončení se protáhlo na celé století a není divu, budova totiž disponuje stovkou nejrůznějších místností rozmístěných po celém zámku a jeho křídlech, která zde vyrostla o 150 let později. To jižní se stalo sídlem zámeckého muzea Helikon, jež zaznamenává historii zámku i města Keszthely, ačkoliv skutečným pokladem celé stavby je knihovna Helikon, v níž je uloženo okolo 100 000 knižních svazků pocházejících ze soukromé sbírky rodiny Festetics.

Ohromný ale není jen interiér stavby. Svou návštěvu můžete například završit procházkou po nádherném zámeckém parku ve francouzském stylu, kde na vás čeká několik dalších exhibicí – od loveckých předmětů přes kočáry až po jeden z největších modelů bývalé maďarsko-rakouské jižní železniční trati.

Šnečí parlament (Snail Parliament)

Když se řekne Budapešť, pravděpodobně si představíte nejznámější panorama tohoto města, jemuž čelí věhlasná budova maďarského parlamentu. Tato obdivuhodná stavba inspirovala Ilonu Miskei k vytvoření jejího modelu, a to za použití velmi netradičního materiálu – šnečích ulit.

Výsledkem její práce je do detailu vypracovaná, 7 metrů dlouhá a dva metry široká replika této neogotické stavby známé pod jménem Országház. K jejímu stvoření spotřebovala 4,5 milionu šnečích ulit a strávila nad ním celých 14 let – postavení skutečného sídla parlamentu trvalo jen o tři roky déle. Od roku 1999 se tento umělecký skvost vyjímá v muzeu národních kostýmů města Keszthely.

Muzeum panenek (Doll Museum)

Už jste nejspíš slyšeli přísloví „jiný kraj, jiný mrav“, pro keszthelské muzeum panenek spíše platí „jiný kraj, jiný kroj“. Na jeho dvou poschodích totiž budete mít příležitost obdivovat překrásné kroje ze všech koutů Maďarska. Součástí výstavy je více než 720 různých lidových oděvů, jejichž modelkami jsou, jak název napovídá, porcelánové panenky. Jedná se o největší muzeum svého druhu v Evropě a kromě panenek v něm najdete i modely domků, kostelů a středověkých budov nebo také voskové figuríny ztělesňující významné historické osobnosti.

Jezero Balaton (Lake Balaton)

Obvykle to však nejsou památky, co turisty přivádí do města Keszthely. Mnohem častěji vyhledávají odpočinek na březích jezera Balatonnejvětšího jezera ve střední Evropě, které si pro svou velikost získalo přezdívku maďarské moře. Vybízí totiž nejen ke koupání a relaxaci na pláži, ale také k rybolovu nebo plavbě po jeho vodách. A pokud byste zatoužili po trošce pohybu, můžete navštívit některý z letních hudebních festivalů nebo sednout na kolo a prozkoumat okolní cyklostezky, které mají skvělou pověst po celém Maďarsku.

Kam na výlety do okolí?

Termální jezero Hévíz (Lake Hévíz)

Stačí vyrazit na severozápad a po 8 kilometrech dorazíte do malého lázeňského města Hévíz, které je domovem největšího termálního jezera na světě. Historie jeho osídlení sahá až do pravěku a předpokládá se, že jeho ozdravných účinků si byli vědomi již staří Římané. Oficiálně se tu lázeňství provozuje už od roku 1795, avšak dnešní lázeňský rezort, jenž se rozprostírá přímo na hladině jezera, pochází z roku 1911.

Zdejší voda má příznivé účinky na pohybový aparát a její pití léčí žaludeční potíže. V letních měsících obvykle dosahuje teploty okolo 33 °C a v zimě neklesne pod 24 °C, díky čemuž jsou lázně v provozu po celý rok. Kromě koupání v jezeře můžete podstoupit některou z mnoha léčebných procedur, při kterých se mimo jiné používá i hojivé bahno pocházející z jezerního dna.

Národní park Balatonská vrchovina (Balaton Uplands National Park)

Národní park Balatonská vrchovina vznikl spojením šesti oblastí, které se již v minulosti dočkaly prohlášení přírodními rezervacemi, a v současné době zaujímá rozlohu o téměř 57 000 hektarech.

Malý Balaton (Kis-Balaton), první z nich, je od těch ostatních oddělený právě městem Keszthely. Poklesem hladiny Blatenského jezera se dřívější zátoka proměnila v bažiny a rašeliniště zarostlé rákosem, které sem po staletí lákají mnoho vzácných druhů ptáků, a proto je mnozí ornitologové považují za hotový ráj na zemi.

Na pomezí Keszthely a zbývajících částí národního parku se rozprostírá oblast Keszthelyských vrchů  (Keszthely Mountains), která je převážně zalesněná, ale můžete v ní narazit i na mnoho skalních útvarů, roklí a jeskyní.

Pokud pojedete ještě o něco dále, vstoupíte do oblasti Tapolcské pánve (Tapolca Basin), kterou mnoho básníků popsalo jako nejkrásnější oblast celého Maďarska. Setkáte se tu s velkým množstvím vzácných rostlin a živočichů, které nenajdete jinde na světě. Mimo to se také jedná o populární vinařskou oblast, takže si v okolních vesničkách najděte nějaké pěkné ubytování a můžete vyrazit na ochutnávku.

Oblast Káliské a Pécselské pánve (Pécselyi Basin, Káli Basin) se může pyšnit obrovskou geologickou diverzitou. Najdete tu nejrůznější druhy hornin – od permských červených pískovcovitých hor na jihu přes obrovské čedičové hory na severu a pískovcové slepence na západě až po vápence a dolomity, které se táhnou od středu Káliské pánve směrem na východ.

Poslední částí, která však byla prohlášena za přírodní rezervaci jako první, je Tiháňský poloostrov (Tihany Peninsula) – jezerní ostrov, který se postupnou sedimentací spojil s okolní souší. Jeho plocha o 1 562 hektarech je neprozkoumanější přírodní oblastí v Maďarsku, díky čemuž se zhruba osmina jeho celkové rozlohy stala vysoce chráněnou oblastí.

Maďarsko je nepochybně velmi osobitou a pestrou zemí, o čemž se můžete přesvědčit při ochutnávání zdejší pikantní kuchyně, degustaci lahodných vín, návštěvě zdejších památek či objevování přírodních oblastí. Příjemný požitek z dovolené vás bude zaručeně provázet na každém kroku a neopustí vás ještě dlouho po jejím konci.

Předchozí článekPassau v Německu – zajímavá místa, památky a tipy na výlety do okolí
Další článekTaormina na Sicílii – zajímavá místa, památky a tipy na výlety do okolí