Passau v Německu – zajímavá místa, památky a tipy na výlety do okolí

17118

Passau (česky Pasov) je město na jihovýchodě Německa. Nachází se tedy ve spolkové zemi Bavorsko. O velké město se přitom v žádném případě nejedná, neboť má rozlohu necelých 70 km2 a žije zde 50 000 obyvatel. Důležitější však je, že Passau leží pouze 60 km od českých hranic, takže pokud byste jej chtěli navštívit, nebudete k tomu potřebovat desítky hodin na cestu.

Proč ale do tohoto bavorského města vlastně vyrazit? Důvodů existuje hned několik. V Pasově lze totiž spatřit řadu barokních památek, zaujme i svou celkovou atmosférou a navíc se jedná o město tří řek. Chcete-li se tedy vydat do zahraničí, ale nemáte na to příliš času, právě Passau se může stát cílem vaší cesty. Zvláště, když mnoho zajímavostí naleznete i v jeho okolí.

Zajímavá místa a památky v Passau

Soutok tří řek

Passau bývá někdy v Německu nazýváno Dreiflüssestadt , tedy „město tří řek“. Protékají jím totiž Dunaj, Inn a Ilz, které se tu slévají do jedné řeky, respektive pokračují jako Dunaj. Pro turisty je pohled na soutok z místního parku úžasným zážitkem. Každá ze tří řek má totiž jinou barvu, Dunaj je modrý, Inn šedozelený a Ilz takřka černý. Tento pohled si tedy rozhodně nenechte ujít, nebudete litovat.

Plavba výletní lodí po Dunaji

Pokud by vám pohled na soutok tří řek nestačil ze břehu, další zajímavou možností je zúčastnit se plavby výletní lodí po Dunaji. Vzhledem k výše uvedeným skutečnostem, je zde tato řeka v podstatě trojbarevná, což jí dodává velmi pěkný vzhled. Plavbu parníkem tedy každoročně absolvují stovky tisíc turistů a jedná se o jednu nejzajímavějších atrakcí při návštěvě Pasova.

Dóm sv. Štěpána (St. Stephen’s Cathedral)

Potrpíte-li si na památky, určitě nevynechejte dominantu historické části Pasova, tedy barokní katedrálu sv. Štěpána z konce 17. století. Jde o mohutnou stavbu, která zaujme krásně zdobenými interiéry. Návštěvníci však vyhledávají především zdejší varhany. Dle všeho se totiž jedná o největší varhany světa, které mají až neuvěřitelných 17 388 píšťal. To skutečně jen tak někde neuvidíte. Nedaleko dómu sv. Štěpána se navíc nachází další zajímavé místo v Passau. Na hradbě tu lze spatřit tzv. kamennou hlavu Pasovského blba, která patří ke kuriozitám města.

Muzeum skla (Passauer Glasmuseum)

V Passau můžete navštívit hned několik muzeí, ve kterých lze obdivovat např. moderní umění či hračky. Našince ovšem vybízí k návštěvě především vyhlášené Glasmuseum, tedy Muzeum skla. V něm se nalézá desítky tisíc kusů skleněných výrobků a jedná se o největší muzeum českého, slovenského a bavorského secesního skla na světě. V Pasově se tedy můžete něco více dozvědět i o řemesle v naší domovině.

Náměstí Rathausplatz

Muzeum skla naleznete na náměstí Rathausplatz, na kterém byste se při případné návštěvě ještě měli zdržet. Nejenže celkově působí velmi pěkně, ale nachází se zde také městská radnice. Jedná se o zajímavou stavbu ze závěru 13. století, která ovšem současnou podobu získala až při pozdějších přestavbách. Obdivovat lze např. 38 metrů vysokou věž z konce 19. století a fresky z roku 1922.

Horní hrad (Veste Oberhaus)

Veste Oberhaus neboli Horní hrad je další zajímavou historickou památkou v Pasově a jednou z hlavních dominant města. Postaven byl v roce 1219, nicméně nynější podobu opět získal teprve v pozdějších staletích. Na hradě se lze najíst v hradní restauraci, kde se celkem bez problémů domluvíte česky, a následně obdivovat zdejší architekturu. Za návštěvu pak stojí zejména hradní věž, z níž je nádherný výhled na celé Passau, včetně soutoku tří řek.

Kam na výlet do okolí

Ačkoli v samotném Passau nenajdete žádnou památku na Seznamu světového dědictví UNESCO, v Bavorsku se jich nachází hned několik. Doporučit vám např. můžeme Würzburgskou rezidenci, což je jeden z největších barokních paláců v Německu, který navíc zaujme i nádhernými zahradami, případně města Bamberg a Řezno plná historických památek. V nevelké vzdálenosti od Pasova mimoto naleznete ve městě Burghausen nejdelší hrad Evropy tyčícím se nad řekou Salzach (hrad měří přes 1 000 metrů) i krásné lázeňské městečko Bad Füssing, které obklopuje nádherná příroda.

Pokud vás zajímají právě přírodní krásy, v okolí Passau můžete navštívit i další oblasti. Předně je nutné zdůraznit, že se zde rozkládá pohoří Šumava, které bývá nazýváno také Bayerischer Wald neboli Bavorský les. V Německu dokonce můžete vystoupat na jeho nejvyšší vrchol Velký Javor, jenž se nachází ve výšce 1 456 m n. m. Ten je také oblíbeným cílem lyžařů, když tu lze navštívit středisko Arber Skigebiet. Milovníky přírody pak můžeme v Bavorském lese nasměrovat i ke třem jezerům Roklanské jezero (Rachelsee), Malé Javorské jezero (Kleiner Arbersee) a Velké Javorské jezero (Großer Arbersee), jež se určitě stanou další nezapomenutelnou zastávkou na vaší cestě.

Podtrženo, sečteno, Passau je krásným městem, které turisty uchvátí malebnými uličkami, zajímavou atmosférou, (zejména barokními) památkami a i svými třemi řekami. A jestli vám při jeho návštěvě zbude nějaký čas, můžete se vydat na výlet do okolí a získat spoustu dalších zážitků. K tomu si připočtěte nevelkou vzdálenost od našich hranic a vyjde vám, že se skutečně jedná o místo, které byste si měli zakroužkovat na své turistické mapě a v nejbližší době sem určitě vyrazit.

Předchozí článekCo vidět a navštívit v Norimberku?
Další článekKeszthely v Maďarsku – zajímavá místa, památky a tipy na výlety do okolí