Zavítáte-li do Nepálu, rozhodně nevynechejte hlavní město Káthmándú ležící ve stejnojmenném údolí. Právě Káthmándú je považováno za vstupní bránu do Himálají. Ačkoli město během roku navštíví mnoho lidí, někteří se v něm bohužel ani nezastaví a pokračují dále do nedotčené himalájské přírody. První dojem, který na vás dopadne při návštěvě města, je neuvěřitelný chaos a bída. Pokud se ovšem nezaleknete, poznáte i další stránky města – historickou, honosnou či náboženskou plnou zajímavých míst.
Co navštívit v Káthmándú?
To hlavní, co bychom při návštěvě Káthmándú rozhodně neměli opomenout, je samotné historické centrum, za které je právem považováno Palácové náměstí – Durbar square. Zde uvidíte obrovské množství hinduistických a buddhistických chrámů a svatých míst, a proto začneme naše putování právě tam.
Dominantou náměstí je Královský palác Hanumán dhóka. Před palácem uvidíte sochu mýtického opičího hrdiny Hanumána. Palác má 10 nádvoří, z nichž největší je Tančící nádvoří – Nasal Čók. Zajímavostí Tančícího nádvoří je, že se zde konaly královské korunovace. Na jižní straně nádvoří se rozprostírá devět podlaží vysoká věž Basantapur Tower, která je z celkového počtu čtyř věží na náměstí nejvyšší.
Projdete-li přes toto nádvoří, dostanete se do muzea, které je umístěno přímo v královském paláci. Naskytne se vám tak možnost prohlédnout si památky královské rodiny, galerii nepálských vládců, oblečení či nábytek.
Další zajímavou stavbou je dřevěný chrám Kašthamandap z 12.století, podle kterého dostalo město své jméno. Zároveň se údajně jedná o jeden z vůbec nejstarších pozůstatků domů v Káthmándú.Stará pověst říká, že tento chrám je údajně postaven z jediného stromu.
Jedinečným chrámem je také chrám živoucí bohyně Kumari Devi. Po splnění zkoušek se jí stává holčička ve věku 2 – 3 let. Její úloha končí s menstruací. I když ji ale nahradí další bohyně, je do konce svého života zahrnována péčí a bohatstvím. Ašók Binájak, Madža Déval či Trailókja Móhan Narájan – to je jen několik málo dalších názvů jinak obrovského množství chrámů.
Přímo z Palácového náměstí se dostaneme do Starého města, na jehož okraji se nachází královnino jezírko. Atmosféru Evropy vám připomene turistická část města Thamel, kde najdete nejrůznější hotely, obchůdky, restaurace a další služby. Pokud se do této části vydáte, sami se přesvědčíte, jak je toto místo naprosto odlišné od zbytku města.
V době, kdy Káthmándú bylo známé jako světové město hippies, byla centrem všeho dění ulice Freak Street, kde dodnes najdete obchody a velmi levné ubytování.
Jak se pobavit v Káthmándú?
Co se týče kulturních akcí, v Káthmándú probíhá řada festivalů a oslav. Například v červenci slaví Buddhisté z údolí Káthmándú festival Gunia, který je oslavou ústupu dešťů. U této příležitosti jsou rovněž otevřeny kláštery a vystavovány sochy po celém Nepálu. Smyslem je mimo jiné oslava Buddhova učení. V srpnu se pro změnu v ulicích města objevují náctiletí chlapci převlečení za krávy. Lidé totiž věří, že krávy mohou pomoci jejich zemřelým členům rodiny hladce se dostat do nebe. Festivalů a oslav je v Káthmándú však během roku mnoho.
Pokud se chcete v Káthmándú v noci pobavit, bohatě postačí vyrazit do ulic města. Při bloudění starými uličkami můžete nasávat nepálskou hudbu, která je všudypřítomná.
V případě, že toužíte po pravé nepálské atmosféře, navštivte jednu z připravovaných show, při níž taneční skupiny předvádí za doprovodu hudby celou řadu tradičních nepálských lidových i klasických tanců. Většina těchto akcí probíhá před večeří, a proto se jedná o skvělou příležitost, jak se naladit na večer v Káthmándú.
Kam na výlety do okolí Káthmándú?
Nejvýznamnější hinduistické poutní místo představuje chrám Pashupatinath, do kterého je povolen vstup pouze hinduistům. Najdeme ho přibližně 5 km od města.
Největší stúpa neboli buddhistická stavba je kruhový chrám Boudhanath ležící 8 km od Káthmándú. Po pouhých deseti minutách cesty narazíte na další stúpu, tentokrát na klášter Khawalung monastery. V klášteru, který je domovem více než čtyřiceti mladých mnichů, nechybí základní škola, škola přípravy obřadů a rituálů ani institut vyššího vzdělávání buddhistických studií. Jedná se tak o vysoký standard náboženské výchovy.
Při svém putování Káthmándú můžete dále navštívit pouze tři kilometry vzdálenou nejslavnější buddhistickou stavbu – Swayambhunath neboli Opičí chrám, který byl postaven 77 m nad údolím. Proč název opičí? Nehledejte za tím žádnou velkou vědu, v okolí se zkrátka nachází velké množství opic.
V údolí Káthmándú mimo jiné najdeme velké množství památek zapsaných na seznamu světového dědictví UNESCO. Města v této oblasti jsou obzvláště přeplněná nejrůznějšími hinduistickými a buddhistickými chrámy.
Kromě chrámů, muzeí a dalších historických památek stojí za vidění i park Balaju Water Garden, který se nachází přibližně pět kilometrů od města. Zajímavostí je především fontána s dvaadvaceti krokodýlími hlavami, která pochází z poloviny 18. století. Zahrady tak představují ideální město pro relaxaci během vaší cesty po Káthmándú.
Když se ocitnete v Káthmándú, nezapomeňte své kroky nasměřovat i do poklidného městečka Sankhu, které se rozkládá na kdysi velice důležité obchodní stezce z Káthmándú do tibetské Lhasy. Ačkoli bylo město zpustošené zemětřesením, typické červené cihličky mu stále zůstaly.