Zajímavá místa a památky v Caracasu ve Venezuele

2748
Domky v Caracasu ve Venezuele | piccaya/123RF.com
Domky v Caracasu ve Venezuele | piccaya/123RF.com

Caracas, hlavní město Venezuely, je se svými přibližně dvěma miliony obyvatel nejen největším městem v zemi, ale také jedním z nejdůležitějších měst Jižní Ameriky. Caracas, celým jménem Santiago de León de Caracas, je hlavním průmyslovým, kulturním a vzdělávacím centrem Venezuely.

Velmi impozantní je už samotná poloha Caracasu, který je často nazýván vstupní branou do jihoamerických And. Tisíce turistů každoročně láká pohled na venezuelské hory strmě stoupající od Karibského moře. Často vyhledávanou atrakcí všech milovníků přírody je Národní park Waraira Repano, který se rozprostírá na vrcholku hory Mount Avila. Ta odděluje Caracas od Karibského moře.

Prolínání přírody a města Caracas | humberto2806/123RF.com
Prolínání přírody a města Caracas | humberto2806/123RF.com

Hora Mount Avila je vyhledávána zejména vyznavači hikingu. Výhled na celý Caracas však bezpochyby upoutá každého, kdo se tento vrchol rozhodne zdolat. Pokud si chcete vychutnat bezchybný výhled na město, můžete také zvolit výšlap na kopec El Calvario Park, který se tyčí v blízkosti západního okraje města. Hory jsou povětšinou zarostlé hustou vegetací, která zůstala zachována také v městských parcích. Caracas se rozprostírá v údolí, jehož nadmořská výška je 922 metrů. Veškeré obyvatelné prostory tohoto údolí byly urbanizovány a kde se dříve rozprostíraly zelené pláně, tam se dnes křižují ulice s dálnicemi.

Zajímavá místa a památky v Caracasu

Kromě krásné přírody jsou turisté lákáni také místními památkami. Caracas umožňuje svým návštěvníkům nahlédnout do bohaté koloniální minulosti.

Jedním z míst, které při své návštěvě Caracasu nesmíte vynechat, je náměstí La Plaza Bolivar. Kromě sochy Simona Bolívar, která byla odlita v Mnichově, se zde nachází řada krásných historických budov (například katolická katedrála) a také několik vládních budov, včetně budovy Kongresu. Náměstí je oblíbeným místem konání nejrůznějších politických a náboženských projevů.

Socha Simona Bolivara na náměstí La Plaza Bolivar v Caracasu | casadaphoto/123RF.com
Socha Simona Bolivara na náměstí La Plaza Bolivar v Caracasu | casadaphoto/123RF.com

Již zmíněná Katedrála stojí na východní straně náměstí již od 16. století. Ne však v současné podobě. Dříve zde stávala pouze zděná kaple, která byla v 17. století zničena rozsáhlým zemětřesením. Na jejím místě byla poté vystavěna honosná katedrála, která se pyšní řadou zlatých oltářů a propracovaných bočních kaplí.

Katedrála v Caracasu | casadaphoto/123RF.com
Katedrála v Caracasu | casadaphoto/123RF.com

Nedaleko náměstí se nachází také místní Pantheon, místo posledního odpočinku Simona Bolívara a dalších národních hrdinů. Jedná se o velmi honosnou budovu. Bolívarovi je zde věnováno celé hlavní křídlo. Bronzová hrobka je umístěna v místním kněžišti a cestu k ní lemují obrazy z Bolívarova života.

Průčelí Pantheonu v Caracasu | casadaphoto/123RF.com
Průčelí Pantheonu v Caracasu | casadaphoto/123RF.com

Za povšimnutí stojí východní část města, která se poslední dobou stává občanským centrem Caracasu. Centrum této městské části se soustředí kolem sochy Kryštofa Kolumba. Nepřehlédnutelnou dominantou východní části Caracasu je shluk mrakodrapů, které patří mezi nejvyšší budovy celé Latinské Ameriky. V této lokalitě se také nachází řada významných staveb, jako například několik městských muzeí nebo Venezuelská Univerzita.

Alespoň kousek přírody zde byl zachován v podobně místní botanické zahrady, kde můžete obdivovat řadu zajímavých rostlin a květin. Tato botanická zahrada, celým názvem Central University Botanical Garden, sdružuje na 65 hektarech téměř sto tisíc nejrůznějších rostlin. Do sbírky této zahrady patří palmy, kaktusy, bromélie a řada dalších tropických roslin. Většina druhů pochází přímo z Venezuely nebo z jejího blízého okolí.

Caracas je mimo jiné, stejně jako řada dalších světových metropolí, hlavním kulturním centrem země. Navštívit zde můžete několik divadel, z nichž nejznámější je Ateneo de Caracas, supermoderní divadlo založené roku 1983. Pokud vás více než kultura láká sport, i vy si zde přijdete na své. Nejoblíbenějšími sporty jsou zde baseball a fotbal, které jsou také hlavními národními sporty.

Caracas je bezpochyby velmi rozmanité město. Ať už jste milovník přírody a chcete si projít křížem krážem okolní hory nebo milovník historie, který netouží po ničem jiném, než po návštěvě Muzea koloniálního umění, určitě pro vás bude Caracas zážitkem na celý život.

Předchozí článekKam se podívat v Chartúmu – zajímavá místa a památky
Další článekKáthmándú v Nepálu – kam se vydat, co zažít a vidět?