Zajímavosti v Nepálu – zajímavá místa a památky k vidění

4892

Nepál – pro mnohé daleká a tajemná země, pro někoho výzva, která mu nedá spát. Tou největší výzvou je především Mount Everest. Že takový dobrodruh a příznivce vysokohorské turistiky nejste? Nemusíte zdolávat osmitisícovky, abyste si užili příjemných procházek přírodou. Samozřejmě nezapomínejme na buddhistické a hinduistické památky, kterých je v zemi velké množství. Pojďme si nabídnout to nejzajímavější z Nepálu.

Zajímavosti o Nepálu

  • Nepál patří mezi nejchudší země světa. Pod hranicí chudoby tu žije kolem poloviny obyvatel.
  • Nejvyšším bodem Nepálu (ale i celého světa) je Mount Everest s nadmořskou výškou 8848 m n. m.
  • Vlajka Nepálu má oproti ostatním zemím ojedinělý tvar vytvořený spojenými trojúhelníky zobrazujícími Slunce a Měsíc. Symbolizují naději, že Nepál přetrvá stejně dlouho jako nebeská tělesa na vlajce.
  • Přes 80 % obyvatel se hlásí k hinduismu a cca 10 % k buddhismu.

Zajímavá místa a památky v Nepálu

Káthmándú

Káthmándú je hlavním městem Nepálu. Pro turisty je lákavé především velkým množstvím hinduistických a buddhistických chrámů. Zajímavý je především historický střed města. Najdete ho kolem náměstí Durbar Square. Jsou tu dřevěné chrámy, dále si tu prohlédnete královský palác Hanuman Dhoka, palác Mahu Devalu a další stavby.

Jedním z nejvýznamnějších buddhistických chrámů ve městě a je Swayambhunath. Jde o významnou dominantu města stojící na vrcholu kopce. Dostanete se k němu po zdolání 365 schodů. Představuje nejstarší chrám v Nepálu.

Budete-li se chtít ve městě ubytovat, zamiřte do čtvrti Thamel. Je tu spoustu ubytovacích zařízení, mnoho restaurací, obchodů se suvenýry… Zkrátka je tato čtvrť plně přizpůsobená turistům. V různé vzdálenosti od centra města se nachází i další památky, např. Bodnath (jedna z největší buddhistický stúp na světě) nebo hinduistický chrámový komplex Pašupatináth.

Údolí Káthmándú

Kromě toho, že zahrnuje Údolí Káthmándú hlavní město a s ním i výše zmíněné památky, patří sem rovněž další dvě města – Pátan a Bhaktapur. Celé údolí je kulturním a náboženským centrem země a je na seznamu UNESCO.

I v Pátanu je náměstí Durban Square s dřevěnými chrámy hlavním lákadlem turistů. Minout byste neměli ani buddhistický Zlatý chrám z 12. století nedaleko náměstí a je tu rovněž muzeum, které vám představí tradiční náboženské umění. Zajímavé jsou i tamější Ašókovy stúpy na okraji města.

A co Bahktapur? I na něj si nechte dostatek času. Ani zde nechybí hlavní náměstí Durbar Square s královským palácem se Zlatou bránou, chrám Pashupati Mandir a nejvyšší pagodu v Nepálu Hyatopolu najdete na náměstí Taumadhi Tole. A tím výčet zajímavých míst Bahktapuru (ale i celého údolí Káthmándú) nekončí.

Lumbiní

Lumbiní představuje buddhistické poutní místo, které je spojované s narozením prince Siddhártha, který se stal Buddhou. Najdete ho v jižním Nepálu. Z původních památek tu toho příliš nezůstalo. Za pozornost stojí pozůstatky chrámu královny Máji (Buddhovy matky). Uvnitř tohoto chrámu je kámen označující místo narození Buddhy. Dále si tu prohlédnete Ašokův sloup, jezírko či Pagodu světového míru.

Postupně tu vznikají nové nádherné buddhistické svatyně. Cílem je vytvořit zde obrovský buddhistický komplex. Nevýhodou tohoto místa je, že je špatně dostupné. Není tu dobrá infrastruktura.

Národní park Sagarmatha

Důležitým turistickým cílem Nepálu jsou samozřejmě Himaláje lákající milovníky vysokohorské turisticky z celého světa. Část Himalájí včetně jižní strany nejvyšší hory světa Mount Everestu najdete v Národním parku Sagarmatha. Je na seznamu UNESCO, především díky svému jedinečnému přírodnímu bohatství. Celkově je park tvořen různorodou krajinou. Kromě hor se pokocháte rododendronovými háji (rododendron představuje národní rostlinu Nepálu) a žijí zde modré ovce, černí medvědi, sněžní leopardi a mnohá další zvířata.

Tato chráněná oblast se rozkládá na ploše přes tisíc km2 a má nadmořskou výšku od 2 800 po 8 848 m n. m. (vrchol Mount Everestu). Nachází se cca 200 km od Káthmándú. Cestu vzhůru si můžete vybrat z různých pěších tras. Nejčastěji turisté vychází z Lukly. Nádherný výhled na vrchol Mount Everestu si vychutnáte z Kala Pattar ležícího ve výšce cca 5 500 m n. m.

Namche Bazaar

Namche Bazaar představuje vstupní bránu do Himalájí. Rozprostírá se v nadmořské výšce 3 500 m n. m. a jde o největší město v údolí Khumbu.

Právě odtud se turisté vydávají do hor. Ve městě se můžete ubytovat v mnoha zařízeních, nakoupit si, informovat se, občerstvit se, ale také se aklimatizovat před výstupem. Celkově je toto místo maximálně přizpůsobené turistům. Pokud se chcete projít v okolí, vydejte se do Khunde či Khumjung. Jde o nedaleké šerpské vesnice.

Národní park Čitvan

Národní park Čitvan (Royal Chitwan National Park) je nejstarším NP Nepálu. Vznikl roku 1973, rozkládá se na jihu centrální části Nepálu na ploše 932 km2 a je na seznamu UNESCO.

Turisty je toto místo velmi oblíbené. Můžete se vydat na túru s průvodcem, projet se na slonech, v Jeepech, na raftech a díky turistickým chatám klidně zůstaňte v parku i více dní. Nudit se v něm určitě nebudete. V parku žije obrovské množství zvířat, především tygrů indických. Přesto je tu pravděpodobně nepotkáte. Větší šance je, že uvidíte krokodýla, šakala, hyenu, antilopu, slona či jiné zvíře.

Pokhara

Pokhara je sice druhým největším nepálském městem, ale nečekejte, že byste si tu užili příliš historických památek. Město a okolí láká turisty především svou přírodou. Na kráse tohoto místa se významně podílí jezero Phéva Tál (druhé největší jezero v Nepálu), údolí řeky Seti a vrcholky hor.

Právě uvedené jezero je centrem Pokhary. V jeho středu je malý ostrůvek s chrámem Varáhi. Nad jezerem se tyčí Pagoda míru. Od ní se vám naskytne nádherný výhled nejen na jezero, ale také na vrcholky hor. Další pěknou podívanou vám poskytnou vodopády Deví. Celé toto místo působí jako balzám na duši. Užijte si jeho atmosféru.

Masiv Annapurna

Oblíbeným cílem turistických výprav je také Annapurna. Tento masiv je dlouhý 55 km, nachází se v Himalájích a jeho nejvyšším vrcholem je Annapurna I. s nadmořskou výškou 8 091 m n. m.  Cesta vzhůru vede pěkným horským údolím s nádhernými výhledy. Budete míjet malebné horské vesničky. Jednou z nejvíce proslulých je Muktináth. Je pověstná svými posvátnými hinduistickými prameny. Zkusíte, jestli fungují?

Celkově jsou Himaláje velkým lákadlem vysokohorských turistů, takže jistě si v jejich rámci najdete trek, který bude podle vašich představ.

Mount Everest, ale i další osmitisícové vrcholy, národní parky, zvířata, nespoutaná příroda…Nebo vás na Nepálu více lákají buddhistické a hinduistické památky? Samozřejmě skloubit můžete obojí. Namíchejte si „nepálský koktejl“ podle vašich představ a chutí a vydejte se na cestu.

Předchozí článekZajímavosti v Mexiku – památky a zajímavá místa k navštívení
Další článekZajímavosti Makedonie – památky a zajímavá místa k navštívení