Kdy jet do New Yorku?

6130
Pohled na Brooklynský most a Manhattan | oneinchpunch/123RF.com
Pohled na Brooklynský most a Manhattan | oneinchpunch/123RF.com

Kdy navštívit New York? V rozhodování, kdy cestovat do New Yorku mohou pomoci naše tipy na kulturní a jiné akce v průběhu celého roku, včetně sychravých zimních dnů. Příznivé období pro cestu do New Yorku je prakticky celý rok. Ať už venku pálí slunce, nebo hustě prší, největší město USA stále nabízí něco zajímavého. Záleží jen na tom, zda dáváme přednost sportovnímu vyžití, či chceme obejít co nejvíce památek. V místě, které obývá téměř 20 milionů lidí, se nudit nebudeme.

Zima v New Yorku

Začátek roku je v USA nejbohatší na státní svátky a různé oslavy. K nim patří obří průvody, které Američané milují. Během těch největších (třeba na svátek Narozenin Martina Luthera Kinga třetí pondělí v lednu) ulicemi New Yorku pochoduje třeba 30 nebo 35 tisíc účastníků. Velikost a atmosféru slavností se nedaří narušit ani hospodářské krizi.

Na přelomu ledna a února ocení velcí jedlíci s malým rozpočtem NY City Restaurant Week, při němž spousta restaurací po celém městě nabízí slevy. Ušetřené peníze se hodí, zejména pokud si chcete z Ameriky odvézt nějaké nové oblečení.

S nejnovějšími trendy se seznámíte na přehlídkách v rámci New York Fashion Week konaném tradičně v únoru. Namítnete možná, že na přehlídku může partnerka zajít i v Česku a není třeba hned kupovat letenky do New Yorku. Musíme se vaší drahé polovičky zastat. New York patří vedle Milána, Londýna a Paříže ke čtyřem hlavním městům světa módy, na jiných molech se s tak rozmanitou podívanou na modely nejvěhlasnějších návrhářů nesetkáte.

Kdy navštívit New York na jaře?

Po přehlídce můžete dostat chuť na skleničku. O nočním životě v největším městě USA se těžko píše, to se musí zažít! Třeba v březnu na den svatého Patrika. Bary se oblékají do zelené a vítají větší a veseleji naladěnou společnost než kterýkoliv jiný den v roce. Ukázkovým příkladem je McSorley’s Old Ale House, nejstarší irský pub v New Yorku otevřený už roku 1854.

Průvod na den svatého Patrika v New Yorku | zhukovsky/123RF.com
Průvod na den svatého Patrika v New Yorku | zhukovsky/123RF.com

Za kulturou vyrazte v dubnu, konkrétně na Tribeca festival na Manhattanu. Jde o pestřejší, multikulturní verzi velkých festivalů. Akce vznikla jako připomínka obětí útoku na World Trade Centre, cenu za nejlepší mužský výkon si odsud jednou odvezl český herec Igor Bareš.

Léto v New Yorku přeje sportu a památkám

Surfování máme spojené spíše se západním pobřežím Ameriky, ale prostřednictvím Rockaway Beach Surf Campů máme možnost naučit se klouzat po vodě i v New Yorku. Kurzy se otevírají poslední týden v červnu a navštěvovat je můžete denně. Pokud přijdete s kamarádem, zaplatíte za lekci jen 60 dolarů.

Během léta byste měli využít slunečných dnů také ke zhlédnutí klasických turistických magnetů jako Sochu Svobody či Times Square.

Socha svobody v New Yorku | dibrova/123RF.com
Socha svobody v New Yorku | dibrova/123RF.com

A samozřemě Central Park, v tom jsou, především v červenci a srpnu, k vidění různé akce, ať už jde o shakespearovské slavnosti nebo hraní filharmoniků přímo v parku.

Newyorský Central Park v zimě | rabbit75123/123RF.com
Newyorský Central Park v zimě | rabbit75123/123RF.com

Konec roku v New Yorku: strašení i divadlo

Hluché místo v turistické sezoně na podzim láká k navštívení některé z jindy přeplněných památek. Například Empire State Building. Kdysi nejvyšší budovu spojených států se vyplatí navštívit brzy ráno nebo pozdě v noci. Jednak se vyhnete největším frontám, mimo to také vyplníte čas, kdy je většina ostatních atrakcí zavřená (mrakodrap má zavřeno jen mezi druhou a osmou raní hodinou).

Empire State Building v New Yorku | zhukovsky/123RF.com
Empire State Building v New Yorku | zhukovsky/123RF.com

Svátek Halloween (31. října) se díky globalizaci dostal do celého světa, ale tu pravou atmosféru plnou originálních strašidelných výjevů a bezhlavých koledníků zažijete jen v Americe. Pobyt v New Yorku lze v tomto období spojit s účastí na Newyorském mezinárodním maratonu, jedné z největších a nejslavnějších akcí svého druhu. Dříve vedla trasa kolem Central Parku, dnes nadšenci z mnoha zemí probíhají všemi pěti částmi města. Stojí tak mnohdy před složitou volbou: sledovat mezičasy na stopkách, nebo turistické zajímavosti New York City?

V prosinci, když už zima jede na plné obrátky, by se návštěvníci měli před sychravým počasím pod střechu. Třeba do jednoho ze čtyřiceti divadel na Broadwayi. Vzešlo odtud mnoho filmových hvězd, vy se možná stanete svědky zrodu další.

Ještě bychom málem zapomněli akce v exotické čínské čtvrti. Nejpříhodnější čas k její návštěvě je asi období oslav čínského nového roku, ale to už se dostáváme zpět na začátek k lednu.

Předchozí článekKam ve Frankfurtu nad Mohanem – zajímavá místa a památky
Další článekTuniský ostrov Djerba – zajímavá místa a památky aneb co vidět?