Podgorica – zajímavá místa a památky

6450
Letecký pohled na město Podgorica | dbajurin/123RF.com
Letecký pohled na město Podgorica | dbajurin/123RF.com

Černá Hora se stává oblíbeným cílem mnoha turistů, především příznivců horské turistiky. A co historické a kulturní památky v této zemi? Vydejte se za nimi do Podgorici, hlavního města Černé Hory.

Podgorica je hlavním a zároveň největším městem Černé Hory, oficiálně Černohorské republiky. Název města vznikl jako označení toho, že leží pod vrchem Gorica. V Podgorice žije přes 150 000 obyvatel a rozkládá se na ploše 144 km2.

První oficiální zmínka přímo o městě Podgorica (s tímto názvem) se objevuje ve 14. století, ale místo bylo osídlené už dříve. Od roku 1474 do roku 1878 bylo pod nadvládou Turků, což pozastavilo rozvoj města. Ten pokračoval po uznání nezávislosti Černohorského knížectví a připojení Podgorici k zemi. Další negativní vliv na město měla první světová válka, nemluvě o té druhé, během které bylo město mnohokrát vybombardováno. Z toho důvodu tu najdete málo původních památek.

Stara Varoš: historické centrum Podgorici

Co tedy z historických památek v Podgorici zbylo a stojí si za to prohlédnout? Chcete-li nasát historii tohoto města, vypravte se do centra starého města Stara Varoš. Hlavní památkou je hodinová věž Sahat-Kula. Jde o tureckou stavbu s výškou 15 metrů. Byla vystavěná na přelomu 15. a 16. století. Stroj hodin je z 18. století. Naproti hodinové věži si prohlédněte Starou radnici. Nachází se na Náměstí vévody Bećir-Bega Osmanagića z 19. století.

Hodinová věž Sahat Kula v Podgorici | andreyshevchenko/123RF.com
Hodinová věž Sahat Kula v Podgorici | andreyshevchenko/123RF.com

V ulici Sava Lubarde stojí tamější mešita z 16. století. Byla několikrát rekonstruována. Za zmínku stojí i Titova rezidence (Tito – prezident Jugoslávie od roku 1956 až 1980).

Mešita v Podgorici v Černé Hoře | joymsk/123RF.com
Mešita v Podgorici v Černé Hoře | joymsk/123RF.com

Pokud vás více zaujme historie města, navštivte ve Stara Varoš muzeum v ulici Radja Jovanoviča. V historickém jádru jsou i další původní stavby, které dodávají ráz tomuto místu. Najdete je v tamějších úzkých uličkách. Posedět můžete v některé z místních kaváren. Nechte se tu pohltit historií dávných časů.

Co byste měli ještě ve městě vidět?

  • A kam se ještě vydat, budete-li v Podgorice? Určitě nezapomeňte na Náměstí Republiky. Je to komerční centrum moderního rázu, které prošlo rekonstrukcí v roce 2006. Rozkládá se na ploše 15 000 m2. Dominantou náměstí je kruhová fontána. Pohled na ni si vychutnáte především večer, kdy hraje různými barvami.
Náměstí Republiky v Podgorici | elec/123RF.com
Náměstí Republiky v Podgorici | elec/123RF.com
  • Chcete něco ochutnat z místní kuchyně, či se jen projít v místech, která pulzují životem? Vydejte se na procházku Ulicí svobody, nejvýznamnější obchodní ulicí ve městě.
  • A co si prohlédnout empírovo-neoklasicistní stavbu? Je jí Královský palác vystavěný roku 1889. I ten si v roce 2006 prošel rekonstrukcí. Ve spodním patře si prohlédnete galerii moderního umění.
  • Z dalších zajímavých míst Podgorici si ještě uveďme Náměstí sv. Petra Cetinjského, Klášter Dajbabe a budete-li si chtít od památek odpočinout v přírodě, zamiřte do některého z tamějších parků. Jsou jim např. Njegoršů park, Malý park, Karađorđeho park.

Vydejte se ke Skadarského jezeru

Prohlédli jste si už historické památky, nebo byste si raději vyjeli někam do přírody? Třicet kilometru od Podgorici se nachází Skadarské jezero krasového původu, největší jezero na Balkáně. Leží na pomezí Černé Hory a Albánie.

Výhled na Skadarské jezero v Černé Hoře | parys/123RF.com
Výhled na Skadarské jezero v Černé Hoře | parys/123RF.com

Jeho plocha je od 356 do 376 m2. Rozmezí není dáno tím, že by plocha nebyla přesně známa, ale tím, že se mění v závislosti na přítoku vody, konkrétně z řeky Morača a Thate.

Díky krásné přírodě v okolí bylo místo prohlášeno národním parkem. Svůj domov tu má cca 270 druhů ptáků včetně pelikána, který je symbolem jezera. Jde o největší ptačí rezervaci v Evropě. A pokud si přeci jen chcete ještě prohlédnout nějaké památky, potěší vás, že v blízkosti jsou kostely, hrady i další stavby.

Ochutnávka zdejších vín

Okolí Podgorici je významnou vinařskou oblastí. Jste-li příznivcem tohoto moku, určitě ochutnejte. Oblíbená je hlavně odrůda červeného vína Vranec a máte-li raději bílé víno, zkuste Krstač. Že upřednostňujete tvrdší alkohol? Výborná je rakija, hroznová pálenka.

Dovolená v okolí Podgorici v každé roční době

Podgorica se nachází zhruba 40 km od Jaderského moře. Vyjeďte na pobřeží oblíbených letních destinací a užijte si sluníčka a moře. V blízkosti se také nachází lyžařská střediska. Dáte přednost letní nebo zimní dovolené?

Zaujala vás Podgorica a její okolí? Zajeďte si do města, které i přes své v mnohém pochmurné dějiny má co nabídnout. A možná zjistíte, že v Černé Hoře je pro vás více zajímavých míst, která vás nadchnou.

Předchozí článekKam v Jerevanu – památky a zajímavá místa
Další článekKam v bulharské Sofii – zajímavá místa a památky