Kam v Andalusii – zajímavá místa a památky, které musíte navštívit

10246
Krajina Andalusie v jižním Španělsku | rognar/123RF.com
Krajina Andalusie v jižním Španělsku | rognar/123RF.com

Andalusie má spoustu tváří, které stojí za to poznat! Druhá největší autonomní oblast Španělska je totiž tím, co si pod jižanským sluncem a temperamentem představujeme: flamenco, tapas, paella, býčí zápasy, sangría, kastaňety… A také památky, ve kterých se mísí maurské, římské, židovské a křesťanské vlivy. Co vás pod horkým španělským sluncem čeká?

Sevilla: ve znamení tapas

Skvělým výchozím bodem k prohlídce hlavního města celé provincie, Sevilly, je Plaza de España, rozlehlé prostranství s mnoha arkádami, promenádami a můstky je přehlídkou barevných mozaik a typických barevných kachlíků.

Náměstí Plaza de España v Seville | grytsaj/123RF.com
Náměstí Plaza de España v Seville | grytsaj/123RF.com

Centru dominuje obrovská katedrála, která vyrostla na místě, kde původně stávala mešita. Součástí katedrály je minaret, známá zvonice Giralda, který je jediným pozůstatkem mešity. Význačné postavení Sevilly z historického pohledu připomíná hrobka s ostatky Kryštofa Kolumba, která se rovněž nachází v sevillské katedrále. Jedním z významných míst je malá, avšak osobitá strážní věž Torre del Oro. Při návštěvě Sevilly by byla škoda vynechat čtvrť Triana, která sice není typickým výletním cílem, ale která je příjemným zpestřením po hlavních třídách plných turistů, ale malé bary s pár stolky vystrčenými na chodníku mohou příjemně překvapit.

Jestliže vám to okolnosti dovolí, vypravte se do Sevilly během velikonočních svátků, kdy je město plné světoznámých procesí.

Granada: kolébka flamenca

Ještě většímu zájmu turistů než Sevilla se těší Granada, která by se dala považovat za opravdové srdce Španělska. Při návštěvě nevýznamnější granadské a snad i španělské památky je třeba obrnit se trpělivostí. Ani dlouhé fronty a všudypřítomné zástupy turistů nezkazí prohlídku Alhambry, rozsáhlého komplexu sestávajícího s pevnosti Alcazaba a zahrad Generalife.

Komplex Alhambra v Granadě | sborisov/123RF.com
Komplex Alhambra v Granadě | sborisov/123RF.com

Ovšem pro poznání pravé granadské atmosféry se vypravte do čtvrti Albaicín, charakteristické bílými domky a nespočetnými vyhlídkami na protější vrcholky s majestátní Alhambrou. Večer k návštěvě lákají početné bary a hospůdky, kde návštěvníkům učaruje pravé flamenco a lahodná osvěžující sangría.

A pro milovníky turistiky budou vítanou změnou vrcholky pohoří Sierra Nevada, které, jak jeho název „zasněžené“ napovídá, že po pár dnech strávených v rozpálených granadských ulicí by mohl být výlet do vyšší nadmořské výšky téměř vysvobozením…

Córdoba: na pomezí kultur

Trochu menší město, ve kterém se bohatou měrou potkávají vlivy hned několika kultur, je Córdoba. Mešita s ohromujícím lesem více než osmi set sloupů pohltí návštěvníky do svých útrob, stejně jako tomu bylo v případě křesťanského kostela, jenž byl postaven přímo uprostřed této monumentální stavby. Od mešity je to jen co by kamenem dohodil do židovské čtvrti, která zaujme malebnými křivolakými uličkami i tajemnými zákoutími.

Pohled na most Puente Viejo a město Córdoba | sedmak/123RF.com
Pohled na most Puente Viejo a město Córdoba | sedmak/123RF.com

Důkazem římské nadvlády je naopak starý most Puente Viejo. Po dni stráveném v rozpálených córdobských ulicích je příjemné schovat se do stínu palem v terasovitých zahradách paláce Alcázar de los Reyes Cristianos.

Málaga: přímořská pohoda

Výhled na město Málaga ve Španělsku | maisicon/123RF.com
Výhled na město Málaga ve Španělsku | maisicon/123RF.com

Českým turistům Málaga možná není tolik známá, avšak v každém případě má co nabídnout. Za návštěvu stojí maurská pevnost Alcazaba, která se sice nemůže rovnat granadské Alhambře co do velikosti, za návštěvu rozhodně stojí. Jednou z dominant Málagy je rozhodně také býčí aréna La Malagueta, která patří k největším ve Španělsku a pojme zhruba třináct tisíc diváků.

Zájmu turistů se těší katedrála, ale atmosféru tohoto přímořského města si lze nejlépe vychutnat na pěší promenádě, třeba nad talířem výborné paelly plné čerstvých mořských plodů. Milovník umění si nemůže nechat ujít prohlídku rodného domu Pabla Picassa.

Gibraltar: na skok v Anglii

Pokud si budete chtít odpočinout od živé, ohnivé Andalusie, vydejte se směrem na Gibraltar, který není znám jen jako důležitý strategický bod v rámci celého Středozemního moře, ale také jako anglické území na samém jihu Španělska.

Gibraltarská skála a výhled na Gibraltar | sorincolac/123RF.com
Gibraltarská skála a výhled na Gibraltar | sorincolac/123RF.com

Po průchodu přes letištní plochu, tvořící hranici mezi Španělskem a Gibraltarem, na vás čekají typické telefonní budky, poštovní schránky i architektura. Ale dobrá zpráva je, že se zde jezdí vpravo. Vypravit se můžete lanovkou i na mohutnou skálu, ze které lze vidět i africké vrcholky a která je rájem ochočených opiček.

Co ještě nevynechat?

Ronda: nic než skály

Skalní město Ronda ve Španělsku | kasto/123RF.com
Skalní město Ronda ve Španělsku | kasto/123RF.com

I malé městečko, jako je Ronda nedaleko Málagy, dokáže překvapit a nabídnout nečekaný zážitek. Do starobylého centra vede přes strmou rokli nad řekou Tajo klenutý most Puente Nuevo.

Jerez de la Frontera: víno

Katedrála v Jerez de la Frontera ve Španělsku | max8xam/123RF.com
Katedrála v Jerez de la Frontera ve Španělsku | max8xam/123RF.com

Dřívější „la frontera“, hranice mezi maurským a křesťanským územím tvořilo město, které se proslavilo nejen chovem koní, ale také vinařstvím a produkcí lahodného brandy, které patří mezi španělské národní poklady. Ovšem na první pohled zaujme zejména historické centrum s dominantou v podobě katedrály.

Učarovalo vám flamenco, nebo španělská gastronomie? I to je velmi dobrý důvod k důkladnějšímu poznání Andalusie, ochutnání rozmanitých variacích pokrmu tapas…a pokud vás Andalusie okouzlí natolik, že se rozhodnete objevovat krásy i dalších koutů Španělska, tak si neváhejte přečíst tipy na nejzajímavější místa a památky ve Španělsku.

Předchozí článekZajímavosti Guyany – zajímavá místa a památky k vidění
Další článekZajímavosti v Jižním Súdánu – památky a zajímavá místa k navštívení