Sevilla – poznejte památky a zajímavá místa

6143
Panorama Sevilly | sepavo/123RF.com
Panorama Sevilly | sepavo/123RF.com

Sevilla je čtvrtým největším městem Španělska a hlavním městem Andalusie, autonomní oblasti Španělska. Rozkládá se na řece Guadalquivir a někdy se mu také říká „perla Andalusie“. Tento přívlastek není náhodný, protože Sevilla láká na svou jedinečnou atmosféru, která je prodchnutá radostí a vitalitou a její obyvatelé jsou proslulí svým vtipem a jiskrou.

Ve městě dochází k prolínání mladšího moderního a staršího historického dědictví, což z města činí přitažlivé město, o kterém se také tvrdí, že kdo nebyl v Seville, netuší, co je zázrak. Cenné dědictví najdete v historickém centru, kde jako by se zastavil čas. V této části se nalézají tři symboly – katedrála, královský palác Alcazar a Indický archiv, všechny najdete i na seznamu památek UNESCO. Protikladem mládí jsou čtyři univerzity, které vznikly teprve v 18. století přestavbou tabákové továrny.

Legenda dokonce praví, že město založil samotný Herákles. Každopádně se tu narodily slavné osobnosti jako Traján či Hadrián a také sem neodmyslitelně patří postava Dona Juana. Pokud se rozhodnete Sevillu navštívit, učiňte tak ideálně mimo hlavní sezónu, kdy tu vládnou hodně vysoké teploty.

Místa, která nesmíte vynechat

Alcazar

Dvůr v Alcazaru | zoomzoom/123RF.com
Dvůr v Alcazaru | zoomzoom/123RF.com

Dnes z velkolepé rezidence dynastie Almohad zůstaly pozůstatky paláce. Rezidence svým stářím nemá moc konkurentů v celé Evropě. V Salas de los Almirandes se nachází zdi pokryté krásnými tapisériemi ze 17. a 18. století. Ceněný je i Sál velvyslanců, kde si lze prohlédnout jedinečnost maurského dekoračního umění a také stěny pokryté dlaždicemi azulejos se štukovými arabeskami. V paláci se nachází i pokoje, kde Kolumbus plánoval svou cestu. K vidění tu je i jeho erb vyšitý na stěně.

Katedrála Panny Marie

Katedrála Panny Marie v Seville | vichie81/123RF.com
Katedrála Panny Marie v Seville | vichie81/123RF.com

Monumentální stavba vznikla na místě velké mešity počátkem 15. století. Její rozměry překonaly jen dvě katedrály na světě. Na délku měří úctyhodných 130 metrů, na šířku 76 metrů a podpírá ji 140 pilířů, vevnitř je 93 velkých oken. Skládá se z pěti chrámových lodí, k nimž náleží dalších 45 postranních kaplí. V hlavní kapli se nachází největší oltářní nástavec na světě, na kterém pracovalo 26 umělců, aby vytvořilo více než 1 000 figur zobrazujících biblickou historii. Navíc v královské kapli se kromě hrobek významných sevillských vládců, např. Ferdinanda III., ukrývá i hrob Kryštofa Kolumba.

Ke katedrále patří i Giralda, zvonice. Věž zvonice měří kolem 100 metrů a na vrcholku věže lze vidět vysokou sochu sv. Jana z železa a bronzu. Symbolizuje vítězství křesťanství nad Islámem.

Indický archiv

Indický archiv v Seville | philipus/123RF.com
Indický archiv v Seville | philipus/123RF.com

Budova vznikla v 16. století a svého významu nabyla skutečností, že v minulosti se tu uzavíraly smlouvy a obchody se Západní Indií. Lze tu nalézt veškeré dokumenty vztahující se k objevení Ameriky, mimo jiné i Kolumbův deník. Uschovány jsou zde dokumenty z období od roku 1492 do 19. století. Všechny dokumenty se skladují na osmi kilometrech regálů, čemuž se nelze divit, když tu je celkem asi 80 miliónů dokumentů!

Torro del Oro

Torre del Oro v Seville | sepavo/123RF.com
Torre del Oro v Seville | sepavo/123RF.com

Věži se také říká Zlatá věž proto, že kdysi byla obložena její kopule zlatem. V minulosti byla součástí hradeb a sloužila ke strážení města, vznikla počátkem 12. století díky Maurům.

Tabáková továrna

Tabáková továrna v Seville | joserpizarro/123RF.com
Tabáková továrna v Seville | joserpizarro/123RF.com

Vznikla v 18. stoletím a jde o druhou nejrozsáhlejší budovu ve Španělsku. Zaměstnávala až 10 000 dělníků, mezi kterými byla i proslulá Carmen.

Santa Cruz

Ulička v Santa Cruz v Seville | kevers50/123RF.com
Ulička v Santa Cruz v Seville | kevers50/123RF.com

Dnes je tato čtvrť považováno za velmi malebnou díky svým středověkým klikatým uličkám a zářivě bílým domům a velkému množství památek. Původně bývala židovskou čtvrtí, ale jen do doby, než bylo mnoho Židů povražděno, jejich synagoga přeměněna na kostel Santa Maria la Blanca a kdy museli na konci 15. století opustit Španělsko.

Bazilika La Macarena

Bazilika La Macarena v Seville | joserpizarro/123RF.com
Bazilika La Macarena v Seville | joserpizarro/123RF.com

Lidé k této bazilice vzhlíží s úctou, jelikož se v ní ukrývá socha Panny Naděje ze 17. století, kterou můžete znát spíše pod názvem La Macarena. Drží ochrannou ruku nad všemi toreadory a zároveň zpodobňuje největší zármutek matky při ztrátě syna.

Býčí aréna Real Maestranza

Býčí aréna Real Maestranza v Seville | rachelefuriati/123RF.com
Býčí aréna Real Maestranza v Seville | rachelefuriati/123RF.com

Pokud se nebojíte krve a nevadí vám drsné býčí zápasy, zamiřte právě sem, kde se konají zápasy na nejvyšší úrovni. Zdejší aréna je také nejstarší ve Španělsku. Na Sevillu a Andalusii snad ani nelze pomyslet bez býčích zápasů, které zde mají značnou oblibu. S býky se tu utkávají nejlepší toreadoři z celého Španělska.

Trocha kultury na závěr

Sevilla nejsou jen památky, ale kulturní vyžití nabízí i různé akce. Nejvýznamnější pro místní je Festival Semana Santa – Svatý týden, kdy se Sevillané připravují na nejdůležitější křesťanský svátek – Velikonoce. Následuje Feria de Abril , veselý festival konající se po Velikonočním pondělí v maskách a kostýmech. Vynechat byste neměli ani některá muzea – Museo de Bellas Artes  – bývá považováno za druhé nejvýznamnější po tom v Madridu. Najdete tu sevillské umění od gotiky až do současnosti.

Předchozí článekLetenky z Prahy do Francie za 184 Kč
Další článekZajímavá místa a památky v Edinburghu