Zajímavosti v Jižním Súdánu – památky a zajímavá místa k navštívení

2492
Krajina v Jižním Súdánu | wollwerth/123RF.com
Krajina v Jižním Súdánu | wollwerth/123RF.com

Devátého července roku 2011 se jedna z největších zemí Afriky, Súdán, rozdělila na dvě. Síla boje a touha po osamostatnění dala vzniknout Jižnímu Súdánu, finančně chudému kraji s bohatou zásobárnou přírodních krás, kulturních zvyklostí místních kmenů i neskutečnou říší zvířat. Jižní Súdán dnes drží prvenství jako nejmladší stát světa a řadí se bohužel i mezi ty nejchudší. Třeba mu pomůže turismus, který se pomalu začíná rozvíjet.

Zajímavosti o Jižním Súdánu

 • Jižní Súdán se nachází v blízkosti rovníku. Díky tomu je velká část této země pokryta tropickými deštnými pralesy, kyprými bažinami a zelenými plochami.
 • Turisté by měli respektovat zvyky, tradice a náboženství, na kterých si místní obyvatelé obzvláště zakládají. Je doporučeno nastudovat si důležité informace před vstupem do země, zejména pro zachování vlastní bezpečnosti.
 • V Jižním Súdánu je velice těžké sehnat klasický bankomat, nebo směnit peníze za rozumných podmínek. Můžete platit v amerických dolarech.
 • V zemi je zakázáno pořizovat fotografie (i na telefonu) bez formálního povolení Ministerstva informací. Pokud toto povolení nemáte, raději nefotografujte žádná politická místa, úřady a státní budovy.
 • Společnost je založena na velmi konzervativních hodnotách. Např. homosexuální páry a výstřednější veřejné chování ze strany nesezdaných dvojic jsou zde silně kritizovány.
 • Zemí často zmítají místní nepokoje. Je proto doporučeno vždy před odjezdem zvážit všechna rizika a ověřit si politickou situaci na Ministerstvu zahraničí ČR.

Zajímavá místa a památky v Jižním Súdánu

Džuba (Juba)

Letecký pohled na město Džuba v Jižním Súdánu | wollwerth/123RF.com
Letecký pohled na město Džuba v Jižním Súdánu | wollwerth/123RF.com

Hlavní město Jižního Súdánu a centrum veškerého dění. Město se nachází na Bílém Nilu (White Nile) a jedná se o důležitý říční přístav. Hlavní město zažívá od roku 2005 ekonomický boom, díky kterému se zvedá z popela. I přesto si zde nepředstavujte metropoli západního stylu. Během dne je bezpečné projít si město pěšky a poznat tak jeho kulturu.

TIP: Směňte si peníze v hotelu, kde bydlíte, nebo v bance. Jinde v zemi již nebude příhodnější možnost. Případně můžete platit US dolary.

Do Jižního Súdánu se většina turistů vydává zejména za přírodními krásami. Hlavní město nenabízí moc turistických atrakcí, je to ale dobrý výchozí bod. Můžete se zde aklimatizovat, trochu si odpočinout a zařídit si vše, co budete potřebovat na další cestu.

Co podniknout v hlavním městě Džuba?

 • Pokud si chcete projít město, pořiďte si turistickou mapu v JIT supermarketu, který se nachází v centru města.
 • Navštivte místní bary a restaurace, ochutnejte tradiční jídla a pochoutky
 • Dopřejte si projížďku místním mototaxi zvaném „Boda Boda“. Jsou levné a dopraví vás kamkoli, rychle a vcelku bezpečně.
 • Určitě nevynechejte břeh řeky Bílý Nil, na kterém najdete řadu barů, obchůdků i pěknou promenádu.
 • Ve městě určitě narazíte na velkolepé stromy, které se tyčí i 10 m do výše. Jedná se většinou o mangovníky, ale i další tropické dřeviny.
 • Navštivte jeden z místních trhů s jídlem. Ten nejznámější leží v samém centru města a jmenuje se Konyo Konyo Market.

Ramciel

Lokalita, která je dnes ve velkém veřejném zájmu místních obyvatel. Město má totiž zastoupit současné hlavní město Džuba a plnit tak v budoucnu jeho funkci. Díky lokalitě ve středu země tak bude hlavní město lépe dostupné nejen občanům, ale také obchodu, průmyslu a investicím. Ramciel je příjemnou zastávkou na cestě do oblasti Sudd (viz níže).

Bílý Nil (Bahr Al Jabal, White Nile)

Řeka Bílý Nil a mokřady v Jižním Súdánu | wollwerth/123RF.com
Řeka Bílý Nil a mokřady v Jižním Súdánu | wollwerth/123RF.com

Monumentální tok řeky rozdává život a vláhu do svého okolí, a nabízí tak úchvatné scenérie ve formě vodopádů a peřejí. Bílý Nil je jedním z potenciálních zdrojů bohatství této země (aktuálně země profituje zejména z ropy). Je zde totiž dostatek úrodné půdy s možností stavby např. vodních elektráren. V současné době se zde pohybuje velké množství divokých zvířat, která lákají další turisty.

Oblast Sudd

Oblast Sudd je rozlehlá bažinatá oblast, ve kterou se mění řeka Nil tekoucí z jihu země. V období dešťů se Sudd proměňuje v obrovské množství jezírek a kanálů. Jedná se o nepředstavitelný labyrint skládající se z ostrůvků a lagun, které dávají život nejrůznějším rostlinným a živočišným druhům.

Zvířata, která zde můžete pozorovat:

 • Slony
 • Hrochy a krokodýly
 • Velké množství druhů tažných ptáků (mokřad Sudd poskytuje útočiště pro více než 400 druhů migrujících ptáků, mezi které patří např. pelikáni a jeřábi).
 • Antilopy a další býložravce

Národní park Boma (Boma National Park) a Národní park Bandigalo (Bandigalo National Park)

V oblastech Jižního Súdánu dochází k vysoké míře migrace volně žijících zvířat, které putují za potravou a vláhou. Na začátku období dešťů, tedy v dubnu a květnu, začínají migrovat velká stáda směrem z oblasti Sudd do Národních parků Boma a Bandigalo. Zvířata se zde zdržují minimálně do srpna, kdy se začínají pomalu navracet zpět.

V těchto národních parcích můžete pozorovat volně žijící antilopy, zebry, gazely, bizony a slony. Parky také patří mezi jedny z míst, kde se volně pohybují velká stáda žiraf. V oblasti lze také vidět psa divokého a hyenu psovitou, což jsou druhy šelem vyskytující se velice zřídka.

Jižní Súdán – neobjevený poklad Afriky

I přesto, že politická a bezpečnostní situace v Jižním Súdánu není ideální, má země nesmírný potenciál pro rozvoj turismu. Nabízí jedinečné kulturní zážitky, safari a národní parky s možností pozorovat volně žijící divoká zvířata. I přesto, že se o rozvoji turismu zatím spíše nemluví, začínají mít o zemi zájem další a další dobrodružní cestovatelé.

Předchozí článekKam v Andalusii – zajímavá místa a památky, které musíte navštívit
Další článekZajímavosti Laosu – zajímavá místa a památky k vidění